De doelstelling van de MTKD is simpel: zorgen dat de maatvoering op alle werken zonder problemen verloopt. De dienst is gevestigd in Kesteren maar daar zul je de hoofdmaatvoerders zelden vinden, want ze zijn altijd op een werk of onderweg daarheen. Een dagje bouwmeten met de BAM is dan ook hectisch en gaat gepaard met vele kilometers autorijden. Arjen Broens heeft de dagelijkse leiding van de MTKD. Hij zorgt ervoor dat de maatvoeringsmotor voor elk werk van de BAM blijft draaien en is, wat maatvoering betreft, aanspreekpunt voor alle mensen binnen en buiten de BAM; of het nu gaat om foutenanalyses, geld, voor- en nacalculatie, aanschaf apparatuur en inzet van personeel (wat soms gebeurt door inhuur van ingenieursbureaus). Hij is ook de drijvende kracht voor de inzet van nieuwe meet technieken en computerprogrammatuur en de overdracht van kennis aan de medewerkers. Van noord naar zuid en weer terug Arjen loodst mij een dag langs een aantal opmerkelijke pro jecten in Nederland en België om zijn maatvoeringsspecia listen aan het werk te zien. Het werd een lang dagje. De start in Middelburg verliep volgens planning. Precies op de afgesproken minuut reed de knalgele BAM land rover de straat in. Arjen was toen al een paar uur onderweg. De tijd die we nodig hadden om het eerste project in Oostende te bewonderen liep wat uit de hand. Gebrekkige wegaanduidin gen en opgebroken wegen waren daar mede debet aan. De lange reistijd werd overigens nuttig besteed door beant woording van diverse hulpvragende telefoontjes. De hoofdmaatvoerder op het Oostendse werk, Hans Korte, kon ook nog wel even vooruit. Als we Hans bij zijn project hebben opgespoord geeft hij een uitvoerige uitleg van zijn aanpak. De bouwput Arjen en Hans voeren overleg over de stramienen. Het is lastig werken tussen de bouwlagen. Op elke bouwlaag worden de MOUS-punten zorgvuldig bepaald en verankerd. ligt vlak bij het luxueuze Casino in een overigens armetierige straat met ver vallen en leegstaande panden. Dit moet een luxe buurt worden. Het nieuwe project, het luxe appartemen tencomplex Residentie North, wordt gerealiseerd in een gat dat is ontstaan door de afbraak van enkele oude ver vallen huizen. Maar slopers gaan be paald niet zachtzinnig te werk, vertelt Hans en de eerste vraag is dan, hoe krijg je dat mooie papieren ontwerp precies in dat gat gefrommeld, want de zijwanden zijn niet direct mooi glad. Hier en daar steekt nog wel eens wat uit. Het eerste werk is dan, het bestaande gat precies en nauwkeurig op te meten inclusief de uitsteeksels en op de bega ne grond (of nog een laag daaronder) de stramienlijnen aan te brengen waaraan alle maten worden gerela teerd. De twee hoekpunten van de naastgelegen panden zijn referentie punten waaraan alles is opgehangen. De stramienen bestaan uit een plaatse lijk ruitennet van x en y lijnen lood recht op elkaar. De eerste lijn heeft Hans één meter voor de voorgevels ge legd en onmiddellijk met stickers ver klikt op naburige bouwwerken. Zo lang die panden er nog staan is dat vei lig en voordat die gesloopt zijn, hoopt Hans hier klaar te zijn. Het aanbren gen van de stramienen op de onderste laag (de onderste parkeerkelder) was het moeilijkst. Er was geen sprake van een plat vlak, vertelde Hans. Je loopt letterlijk op de puinhopen en komt enorm veel rotzooi tegen. Dat is het moeilijkste werk maar tegelijk ook het leukste. 274 I999-6 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20