A Van residentie naar residentie 276 1999-6 GEODES1A Het residentie complex in Den Haag: weinig rechte stukken. Op de achtergrond de Zurich-toren en de Castaliahuizen die al geheel klaar zijn. De stramienen in deze residentie zijn erg complex. Alles is opgehangen aan drie referentie punten. de voormalige Nieuwe Haven (bij oud-kadastermedewerkers welbekend en ook toen niet zo'n fraaie buurt) ver rijst dit multifunctionele bouwcom plex. In de stramienlijnen die Bertus en Piet hier toepassen zijn weinig rech te of haakse stukken meer te herken nen. Alles hebben de binnen-en bui tenlandse architecten gedaan om rech te lijnen te voorkomen. Alles loopt rond en glooiend, is scheef en ver springend en loopt in elkaar over. Het is al moeilijk, volgens Bertus, om te weten bij welk gebouw een pas gesla gen heipaal hoort. De Zurich-toren en de Castaliahuizen zijn inmiddels vrij wel gereed evenals de Heliconkanto ren. De contouren van het Clioplein (een volledige cirkel) beginnen her kenbaar te worden. Maar waar straks het Muzenplein zijn functie zal vervul len is nog slechts een diep gat, vol be tonijzer en stapels onduidelijk bouw materiaal. Maatvoerder Theo Fölker stelt juist zijn Total Station op om een paar nieuwe meetpunten te constru eren. Piet en Bertus bewegen zich door de onduidelijke bouwmassa heen om ver klikkers, MOUS-punten, grondslag en referentiepunten aan te wijzen. Omdat de doorkijk door de MOUS- puntgaten van beneden naar boven even duidelijk moet zijn als andersom, uitsparingen aan, die hij als sporen van zijn verblijf hier heeft achtergelaten. Zonder kleerscheuren bereiken we weer de begane grond om al lopend afscheid te nemen en op weg te gaan naar collega hoofdmaatvoerders in Neder land. Via Gent en Antwerpen koersen we op Rotterdam aan om daar de werkzaam heden aan de nieuwe Weenatoren te gaan bewonderen, die door BAM/Bal- last Nedam wordt gebouwd. Piet van der Leer begeleidt daar de maatvoe ring. Maar halverwege de rit blijkt dat ook de klok doortikt en Piet wordt te lefonisch verzocht zijn Weenaproject te verlaten en koers te zetten richting Den Haag om daar Bertus Bakkenes te gaan ondersteunen bij zijn maatvoe- ringswerk aan een nog uitgebreider, luxueuzer en ingewikkelder bouw complex dat ook hier de originele naam van Residentie (in de Residen tie) heeft gekregen. Nabij het Centraal Station, tussen de Fluwelenburgwal, de Zwarte weg, en

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 22