R Quantity Surveying, een wereld vol mogelijkheden? VERSLAG Het nieuwe instrument om met een betrouwbare eenzijdige meting data over verrekenbare hoeveelheden te verkrijgen, Quantity Surveying, kan kosten- en tijdbesparend werken voor de Rijkswaterstaat enerzijds en voor landmeters bij ingenieursbureau's an- derszijds. Terecht vragen aannemings bedrijven zich af welke financiële en taakinhoudelijke gevolgen deze ont wikkelingen voor hun bedrijfstak zul len hebben. Door alle betrokken par tijen aan het woord te laten, bood de studiemiddag Quantity Surveying op 27 april in Rotterdam een helder in zicht in de mogelijkheden en de aan dachtspunten. De heer Van de Guchte, werkzaam als adviseur Quantity Surveying bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat in Delft, schetste in zijn lezing een duidelijk beeld van de huidige si tuatie waarin de Rijkswaterstaat zich bevindt voor de aanleg en het onder houd van zijn infrastructuur in de aan besteding en uitvoering van GWW- werken. Gebruik makend van de voor schriften van de Uniforme Contract Administratie (UCA) werden de ver rekenbare hoeveelheden resultaatsver plichting altijd door zowel de op drachtgever als de opdrachtnemer be paald. Omdat de laatste tijd steeds meer vraagtekens werden geplaatst bij zowel de efficiency als bij de rechtma tigheid van de aldus verkregen data, kreeg de Meetkundige Dienst kort ge leden de opdracht een instrument te ontwikkelen waarbij kan worden vol- Karien Ris, freelance redacteur. (Foto BCC). staan met een betrottwbare eenzijdige meting. Daarbij zou de dubbele gegevensstroom overbodig worden en zou ook het huidige niveau yan rechtmatigheid verhoogd moeten worden. Deze dubbele gegevensstroom, waarbij de opdrachtgeven de partij en de aannymer dezelfde in- en uitmetingen uit voerden om te komen tot een resultaatverplichting, werd destijds in het levengeroepen om, in geval van verreken bare hoeveelheden finnen bestekken, de rechtmatigheid binnen de UCA te garanderen. Nu behoefte is aan een ver hoogde mate van efficiency en de tijd rijp is voor een groter onderling vertrouwen tussen de verschillende partijen, ont stond in 1997 het ihitiatief van de Rijkswaterstaat tot het ontwikkelen van hetl instrument Onafhankelijke Quantity Surveyor bij de uitvoering van GWW-werken, met als voortrekker de Meetkundige Dienst. Voor de Meetkundige Dienst als daadwerkelijke ontwikke laar van het instrument werd gekozen vanwege de daar aan wezige expertise op het gebied van de geodesie. Zij zal wel bemoeienis met de Regelgeving houden, maar het is geens zins de ambitie van tie Dienst zelf structureel als Onafhan kelijke Quantity Surveyor op te treden. Het doel is in eerste instantie het instrument voor de Rijkswaterstaat beschik baar te maken en h^t gebruik te vergemakkelijken, zodat een betere beheersing van de contracten ontstaat. "We zijn overigens nog op zoek naar een toereikend Nederlands equivalent voor de term Onafhankelijke Quantity Surve yor", verzuchtte de ^preker. "Verder dan de 'hoeveelheden- man' zijn we nog niet gekomen, maar ieder acceptabel alternatiefis welkom." Meer uitvoerig verslag over dit onderwerp is door de auteur gedaan in een artikel in het mei-nummer van Geodesia. Gecertificeerde bureau's De heer De Raat, hoofd van de afdeling Uitvoering van de Regionale DirectieZuid-Holland van de Rijkswaterstaat, onderwierp de ontwikkelingen op het gebied van Onafhan kelijke Quantity Surveying aan een kritisch onderzoek. Daarbij stelde hij zichzelf en de aanwezigen de vraag of het instrument nut of noodzaak is. Uit ervaringen met het toe passen van Quantitjy Surveying opgedaan tijdens zijn werk bij de Rijkswaterstaat, maakte hij op dat het vertrouwen in de kwaliteitsplannen en in de handelwijze van aannemers nog onvoldoende is. Daardoor wordt er nog steeds zeer kri tisch naar de meetresultaten gekeken. "Ais we daadwerke lijk willen overgaan tot het werken op basis van één gege vensstroom, zal aap een aantal randvoorwaarden moeten zijn voldaan", meende hij. "Met als uitgangspunt eenzelfde niveau van rechtmatigheid als dat waar we nu op bouwen zijn onafhankelijkheid, des kundigheid en integriteit van de Onafhankelijke Quantity Surveyor essentieel'." Hij benadrukte het feit dat niet blin- 283 GEODESIA DEV WATESi

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 29