delings moet worden vertrouwd op dit nieuwe instrument en dat een kritische opstelling waar het gaat om de werk wijze vooral in de opstartfase noodzakelijk is. Op die ma nier kan het inzetten van de Onafhankelijke Quantity Sur veyor een goede oplossing bieden voor de personele proble men waar de opdrachtgevende dienst nu mee te kampen heeft. Raat was ervan overtuigd dat er veel kansen liggen die kunnen leiden tot een betere, efficiëntere en rechtmati ge verantwoording van de te realiseren producten, mits goed voorbereid en gedegen uitgevoerd. "We mogen daarbij echter niet vergeten dat we alles in het werk moeten stellen om de controlerende partij ervan te overtuigen dat de methode van de Onafhankelijke Quanti ty Surveyor meerdere partijen voordelen biedt. Bovendien moeten we duidelijk maken dat het instrument geen extra risico's met zich meebrengt." De Meetkundige Dienst zou voor inperking van extra risico de helpende hand bieden door onder andere selectie- en gunningscriteria op te stel len. Een lijst van gecertificeerde OQS-bureaus, op basis van beëdiging of shortlisting, en een standaard contract tussen de opdrachtgever en de Onafhankelijke Quantity Surveyor zouden eveneens reële mogelijkheden bieden tot opheffing van eventuele bezwaren van de aannemerszijde. Geringe besparing Daar was de heer Van der Mars, sinds acht jaar werkzaam als hoofduitvoerder bij Hollandsche Wegenbouw Zanen het niet geheel mee eens. Als voorbeeld gaf hij een overzicht van zijn ervaringen met de Onafhankelijke Quantity Sur veyor tijdens de reconstructie van de A2 bij de Lekbrug Vianen, een ieder welbekend vanwege de dagelijkse file meldingen. De dubbele tweebaans-weg maakt momenteel plaats voor twee driebaans-wegen. De problemen waarmee Hollandsche Wegenbouw Zanen te maken had gekregen, waren divers. "Er kunnen op dit terrein drie soorten fouten worden gemaakt: meet-, denk- en rekenfouten. Van de eer ste was geen sprake, maar denk- en rekenfouten zijn we regelmatig tegengekomen. Een ander nadeel zijn de com municatiestoornissen die veel frequenter voorkwamen dan voorheen. De aannemer moet in de nieuwe situatie immers twee personen aansturen in plaats van één. Bovendien lei den de vele bestekswijzigingen tot een toegenomen risico door verlies aan overzicht." De conclusies die de hoofduitvoerder naar aanleiding van een jaar werken met een Onafhankelijke Quantity Surve yor kon trekken waren dan ook niet erg rooskleurig. De Onafhankelijke Quantity Surveyor, met ervaring op het uitvoeringstechnische vlak, zal continu op het werk aan wezig moeten zijn. In de eerste plaats om bij het project be trokken te blijven en daarnaast om op de hoogte te blijven van alle wijzigingen binnen het bestek. "Voor aannemers is de besparing zeer gering. Het gevaar bestaat namelijk dat er nu, in plaats van de beoogde enkele meting, drie keer ge meten gaat worden. Wij zullen toch altijd blijven controle ren, want we weten dat één meting eenvoudigweg niet ge noeg is. In dat geval zullen de kosten voor ons alleen maar stijgen." Arcadis Heidemij Advies bv. heeft echter zeer positieve ervaringen met de Onafhankelijke Quantity Surveyor, aldus projectleider de heer Schaefers. De Diemerzeedijk, de voortuin van de toekomstige woonwijk IJburg, is een van de zwaarst vervuilde gebieden van Nederland. Om het gebied veilig te maken moet het gesaneerd worden en daartoe heeft Arcadis het grondverzet en de constructies landmeetkundig vastgelegd. Met behulp van technische middelen en Quantity Surveying heeft het bedrijf de hoeveelheid verplaatste en aangebrachte grond vastgesteld. A H J j^ÊÊL (FotoBCC). In het nieuwe werkproces voeren de aannemers de metingen uit. De direc tie, gevormd door de Milieudienst Amsterdam, Adviesbureau Berenschot en Arcadis Heidemij Advies, doet ver volgens de audits. De Onafhankelijke Quantity Surveyors rapporteren in de ze werkwijze direct aan Arcadis. "Hiermee is de verantwoordelijkheid van zowel de metingen als wel de com municatie-activiteiten meer bij de aan nemer komen te liggen. Een verkorte doorlooptijd van accorderen brengt bovendien een aanzienlijke kostenbe sparing voor de directie met zich mee." En hiermee zijn de positieve ge volgen van de invoering van een Onaf hankelijke Quantity Surveyor voor de Rijkswaterstaat en de ingenieursbu reaus duidelijk geworden. Dat de heer Van der Mars echter niet met een ge rust hart de zaal verliet, is een gegeven waar alle partijen zich de komende tijd nog over zullen moeten beraden. Want het mag duidelijk zijn dat voor het 'overtuigen van aannemers', zoals geopperd door de heer Guchte, betere argumenten nodig zijn. 284 1999-6 GEODESIA - 1%

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 30