van hen failliet. De kleine huisjes ver kommerden steeds meer, tot om streeks 1920 het stadsbestuur een kloek besluit nam en hele wijken aan wees als beoogd saneringsgebied. Dat betekende overigens dat er toen hele maal niets meer gebeurde aan die wo ningen en gesloopt werden ze ook niet. De benaming kwaliteitsatlas voor deze gebieden heette in de volksmond dan ook al gauw: de krottenkaart. Het einde van een lang verhaal was dat een stichting zich over de resterende krotten heeft ontfermd en deze nu zo veel mogelijk in oude stijl weet te her stellen. En ook daar zit weer handel in. Het verhaal van de Middelburgse hui zen vertoonde gelijkenis met Leiden. Mevrouw Anneke van Waarden- Koets (adjunct-archivaris van Middel burg) vertelde over het onderzoek naar de huisnamen in die stad, dat tussen 1976 en 1985 is uitgevoerd. De ge gevens over de huizen en de namen die deze tussen 1600 en 1900 hebben ge voerd, werden handmatig op circa 40 000 kaartjes verzameld. Ook hier bleken sommige straten verschillende Gerestaureerde Spanjaardstraat in Middelburg: ooit de meest verpauperde straat. fasen van rijkdom erj armoede te hebben doorlopen. Met name de Spanjaardstjraat, waar in de zestiende eeuw veel dure koopmanshuizep werden gebouwd, verviel in het be gin van deze eeuw tot een armoedige straat, de enige Mid delburgse straat waar prostitutie werd toegestaan. Het bombardement op Middelburg in 1940 hield vlak voor deze wijken op, maar toen na de oorlog uit de puinhopen weer een redelijk Middelburg was herbouwd, staken de ge spaarde maar verpauperde wijken hiertegen schril af. Pas toen volgde daarvoor een saneringsplan. In de armste stra ten van toen prijken hu de namen van welgestelde Middel burgse lieden en daarbij de namen van de huizen uit hun glorietijd. Tot slot belichtte Anneke een bijzonder project waarin ver leden en heden elkaar moeten gaan ontmoeten: de restaura tie van het Van der Perrehuis (voorheen de Commande- rije). Zij toonde beelden van het oude historische pand en het futuristisch ogende aanbouwdeel, waarin over enkele jaren de gehele Zeepwse Archiefdienst zal worden gehuis vest, compleet met een hangende studie-en conferentiezaal en veel beeldschermen. Een onderzoek naarj de oude huizen van Sittard werd niet door een spreker toegelicht maar mag naar mijn mening toch niet onvermeld blijven, al was het maar om de fraaie poster van de oude gevelstenen die de Stichting Historie Sittard de deelnemers aanbood. Van analoog naar GIS Dat de digitale technieken van de laatste jaren een steeds belangrijker rol zijn gaan spelen bij historisch onderzoek werd ruimschoots onderstreept. Geen wonder, veel van het thans handmatig verrichte onderzoek vraagt om computer gestuurde handelingen en koppeling van kaarten aan ge gevens. Dit opent geheel nieuwe wegen om de kennis van het verleden te ontsluiten. Mevrouw Bakker maakte dat duidelijk door haar presentatie van de CD-dom waarmee ze de hele geschiedenis van het Utrechtse Domplein aan schouwelijk maakte (zie ook Geodesia februari 1999). Ook ir J. G. N. M. van der Zande droeg zijn digitale steentje bij met zijn genealogisch systeem HAZA-GOED, waarmee koppeling aan het genealogisch programma HAZA-DATA mogelijk wordt. Hierin is de digitale kadastrale kaart ge koppeld aan de gevpnden gegevens over alle onroerende be zittingen in Moergestel. Zelfs een 3D beeld van een terrein situatie is hierin rpogelijk, wat Van der Zande demon streerde door een perceel in verschillende stadia te verto nen, onbebouwd, met huis, met huis en molen, alleen met molen en dan weef helemaal kaal. De regiodag in Den Bosch maakte duidelijk dat historici de stoffige archieven hebben weten te ontsluiten en zichtbaar te maken met behulp van de meest moderne technieken. Hierdoor ontstaan veel nieuwe gebruiksmogelijkheden, hetgeen moet leiden tot meer kennis over onze voorvaderen. Jawel, het GISt in de wereld van de historici. GEODESIA 1999-6

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 33