A Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 4ic jaargang no. 6 juni 1999 195 Kwaliteit van waterpasbaken ing. M. J. M. Kremers Momenteel speelt de vraag of er een landelijke objectgerichte GBKN moet komen. Velen zien op tegen de extra koeten en vragen zich af of die opwegen tegen de baten. Het Kadaster heeft in sapienwerking met TNO een poging gedaan om de conversie-inspanning van lijngericht naar objectgericht sterk te kunnen reduceren door de inzet van een'kennissysteem bij het automatisch classificeren van vlakken. Volgens de auteurs zijn de testresultaten uitstekend: reductie van de conversiekosten met de pelft, en het kennissysteem draagt zelfs bij aan een verdere kwaliteitsverbetering en uniformering van de bestaande GBKN. Op de kalibratiebank van de Subfaculteit; der Geodesie zijn in de afgelopen jaren zo'n 450 (invar) waterpasbaken onderzocht. Dat geeft een aardig overzicht van de kwaliteit van baken vool nauwkeurigheidswaterpassing. In dit artikel wordt een beeld geschetst van de kwaliteit van de in Nederland gebruikte invarbaken en worden enkele typische productiefoutjes getoond. Omdat verschillende baken inmiddels meerdere keren zijn gekalibreerd kan tevens de achteruitgang in nauwkeurigheid door veroudering zichtbaar worden gemaakt. Tenslotte wordt ingegaan op de vraag of en hoe frequent baken gekalibreerd moeten worden. In de bouwwereld wordt veel gemeten, vaak anders dan geodeten doen. Toch zijn er ook overeenkomsten, bijvoofbeeld daar waar aangesloten moet worden aan meetkundige grondslagen. Stpeds vaker verschijnt dan ook het Total Station en andere landmeetapparatjrur op het werk. Een dagje meelopen langs enkele grote bouwprojecten van de pAM in België en Nederland brengt de taak van de hoofdmaatvoerders in beeld- Is geodesie meer dan landmeten? Geodesia-Congres Quantity Surveying, een wereld vol mogelijkheden? - verslag Goed in Kaart: waar geodeten en historicil elkaar tegenkomen - verslag De Belevingswereld Geodesie promotie Uit de losse pols Agenda Stichting Geodesia Berichten Verslagen Personalia en verder... 158 180 183 185 189 193 194 195 197 197 199 399 Bij de voorplaat pe hoofdmaatvoerder controleert èen paar uitgezette punten op ten groot bouwproject, pie de reportage op pag. 273. 257 Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). www.geodesia.11l issn: 1385-7517 159 Classificatie van vlakken in de GBKN dr. ir. M. de Gumt dr. J. den Hartog 173 Een dagje Bouwmeten met de BAM Theo Schecle

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 3