NVG Groningen. Arjan Bregman werkt als stafmedewerker bij het Instituut voor Bouwrecht. In het promotie-onder zoek wordt, op basis van een histori sche analyse en een rechtsvergelijkend onderzoek, een model gepresenteerd voor verbetering van de ruimtelijke besluitvorming. In een bijlage zijn voorstellen tot wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening resp. de Algemene wet bestuursrecht opgeno men om een en ander mogelijk te ma ken. Het proefschrift is uitgegeven door Kluwer. Van 22 tot en met 25 september 1999 organiseert de werkgroep Urban Rege neration van Commissie 8 van de FIG een workshop over revitalisering van stedelijke gebieden. De workshop zal worden gehouden in Rotterdam en Bottrop (Duitsland). In beide steden zullen enkele projecten behandeld worden waarbinnen bestaand stedelijk gebied een nieuwe functie heeft gekre gen. De werkgroep Urban Regeneration voert een onderzoek uit met het doel om instrumenten te benoemen die succesvol kunnen zijn in het bestrijden van stedelijke verloedering en het ini tiëren van vernieuwingsprocessen in stedelijk gebied. Hiertoe worden ver schillende projecten in FIG-landen met elkaar vergeleken. Op de eerste dag van de workshop, woensdag 22 september, zal in Rotterdam een pre sentatie worden gegeven van de eerste resultaten van dit onderzoek. Hier naast staat deze dag in het teken van de Kop van Zuid, de doelen van dit project in Rotterdam en de manier waarop deze uiteindelijk verwezenlijkt worden. Specifieke aandacht zal wor den besteed aan het begrip "wederzijds profijt" en de manier waarop daar mo menteel aan wordt gewerkt. De tweede dag worden nader gekeken naar andere Rotterdamse verbeterings projecten. De Wijkontwikkelings maatschappij, en enkele van haar pro jecten in het stadscentrum van Rotter dam, zal worden besproken. Hiernaast zullen verschillende projecten in de deelgemeente Delfshaven besproken en bezocht worden. Op de derde dag, vrijdag 24 septem ber, volgt een excursie naar Bottrop in Duitsland. Hier zal op verschillende wijzen aandacht worden besteed aan het IBA Emscherpark-project. In het Emschergebied, een deel van het Ruhrgebied, heeft een tiental jaren ge leden de industriële bedrijvigheid zich teruggetrokken. Nu wordt getracht dit gebied een nieuwe functie te geven. De projecten in dit kader bevinden zich in een afrondende fase. Deelname staat open voor elke geïnte resseerde geodeet. Er geldt echter een maximum van 20 deelnemers, dus snelle aanmelding is gewenst. De kos ten (exclusief hotel-overnachtingen) bedragen 200 gulden. Voor informa tie over de workshop kunt u zich tot Erik Jan Kleingeld, bereikbaar bij Seinpost Adviesbureau B.V. in Rotter dam telefoon (010) 290 97 87, fax (010) 290 06 90 of e-mail: rotterdam @seinpost.com. In week 26 (28 juni (GeoMETIUS b.v. tot 2 juli) organi seert GeoMETIUS B.V. de 'GPS en Laser Presentatie- dagen 1999' in samenwerking met Trimble, MDL en ComMETIUS. Tijdens deze dagen zal aandacht wor den besteed aan diverse toepassingen uit verschillende vakgebieden. Hierbij valt te denken aan zowel GIS en Map ping toepassingen, als aan precisieme- tingen en machine guidance. De na druk zal liggen op de praktijk, waarbij de diverse disciplines worden gekarak teriseerd. Gedurende de dag zullen er verschillende lezingen worden gehou den door diverse specialisten. Tevens worden demonstraties gegeven van een groot aantal Trimble GPS ont vangers en MDL laser instrumenten. Uiteraard bestaat er ruimschoots de mogelijkheid om zelf de nieuwste ap paratuur uit te proberen en vragen te stellen. In Nederland worden de dagen geor ganiseerd op Airport Lelystad in het recent geopende luchthavengebouw. In België is er gekozen voor de 18 ho les Golf Club "Kampenhout". Indien u één van de 'GPS en Laser Presentatie gen 1999' wenst bij te wonen, kunt u| contact opnemen met Rob Bik of Jjisper Ambagtsheer van GeoMETIUS bv.: telefoon: +31 (0)71 581 47 50. Op 12 april heeft de tweede expert-meeting, georganiseerd door de werkgroep PO LIS plaatsgevonden. POLLS staat voor permanente Ontwikkeling in Landin richting en Stadsinrichting. De werk groep POLIS houdt expert-meetings pm geodeten op het terrein van de Jand- en stadsinrichting te stimuleren jle ontwikkelingen in het vakgebied bij te houden. De deelnemers aan een ^xpert-meeting leveren een actieve bij drage aan de onderlinge verspreiding van kennis en ervaring binnen het vak gebied en daardoor de ontwikkeling van het vakgebied. Aanpak Aan de tweede expertmeeting, die op nieuw in het stadskasteel Oudaen te Utrecht werd gehouden, deden dertig geodeten mee, met heel verschillende achtergronden: zowel jongere als ou dere vakgenoten, mannen als vrou wen, landinrichters als stadsinrichters, NVG-ers als WL-ers, gaven acte de presence. Het thema dat deze keer centraal stond was de ontwikkeling van de stadsrand, en met name het instru mentarium dat daarbij gebruikt kan worden. De concrete aanleiding voor de keuze van het thema was een al langer bestaand idee van de kadaster landinrichters. Dit idee betreft de vraag of het instrumentarium uit de Landinrichtingswet, en meer in het al gemeen de opgebouwde expertise op het terrein van analyse van ruilmoge- lijkheden, niet breder ingezet zou kun nen worden. Opmerkelijk is dat de planuitvoerders in "stad" en "land" nu vaak gescheiden optreden. Zodra bij voorbeeld een stadsuitbreiding ge pland wordt, wordt de grens van een landinrichtingsgebied zo gewijzigd dat het te verstedelijken gebied er buiten GEODESIA 1999-6 Workshop Urban Regeneration, Rotterdam - Bottrop GeoMETIUS bv. organiseert de 'GPS en Laser Presentatie- dagen 1999' VERSLAGEN Expert-meeting van werkgroep POLIS

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 45