A Is geodesie meer dan landmeten? Weinig vakgenoten zullen deze slogan niet herkennen. Dat bewijst de effectiviteit ervan. De oorsprong lag bij de geo- desiepromotiecommissie die tot taak had de aandacht van publiek en scholier te richten op de interessante beroeps groep die zich o.a. bezig houdt met landmeten, kartografie, hydrografie en luchtkartering en zich alzo te land, ter zee en in de lucht dienstbaar maakt aan de maatschappij. Een pakkende verzamelnaam is daarbij een vereiste en zo kwam de geodesie en de geodeet in beeld. Om wat te wen nen mocht de oude naam nog even mee en dat werd dus "geodesie is meer dan landmeten". En ergens werd een radicaal besluit genomen: alle werkers in dit vakgebied werden nu geodeet. Dat was even wennen want die betite ling was tot dan toe voorbehouden aan hen die Delft had den gedaan, en ook de geodetenborrels waren slechts voor die groep toegankelijk. De mensen op de werkvloer waren al heel trots zich landmeter te mogen noemen en die van Utrecht hingen er een beetje tussenin. Maar voortaan zou het begrip geodesie en geodeet aan alle voordeuren van de opleidingsinstituten prijken en allen die met goed gevolg die deur weer uit zouden komen mochten geodeet worden genoemd. Delft nam het voortouw en het woord geodesie (op de ach tergevel van de TU) schreeuwt dagelijks tienduizenden automobilisten toe. De HvU ging nog een stap verder en meldde boven de voordeur dat je hier moet zijn voor geo- informatie en de MBO opleidingen verdwenen in de grijze ROC-wolken die Nederland waren komen binnendrijven. Het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde werd Stichting Geodesia, als voorbeeld voor anderen, maar de aangesloten verenigingen gingen nog niet mee. Op één na dan, maar zelfs de VVL bleef hardnekkig een vereniging voor landmeters. Zo bleef de centrale benaming geodeet toch eigenlijk han gen waar het is begonnen, in Delft, en bleef het groot pu bliek nog steeds onkundig van de betekenis van de schuil naam van het bijna oudste beroep. En wees eerlijk, wie van ons haast zich niet om naast de mededeling dat je geodeet bent uit te leggen dat dit vroeger landmeter heette? Het is ook een publiek geheim dat met name de MBO-opleidingen nog immer treuren om het ver lies van de oude benaming. Wat is er misgegaan Werd de stap niet loyaal opgepakt? Waren de lagere groe pen niet blij met deze niveauverhoging? Zijn de echte geo deten dwars gaan liggen? Of heeft het te maken met het feit dat de landmeters bij de grote werkgevers spoorloos zijn verdwenen en vervangen door accountmanagers, project leiders, teamleiders, geïntegreerd medewerkers of opera tors? Feit blijft dat het niet heeft gewerkt, de geodeet is bij het publiek, en dus ook bij scholieren, nog minder bekend dan destijds de landmeter. Met het binnenhalen van een verza melnaam voor allen die met het geodetisch beroepenveld bezig zijn, is de oude duidelijkheid verdwenen en is alzo het kind met het badwater weggegooid. Jammer, maar dat is pas achteraf vast te stellen. Hoe moet het nu verder? Volgens mij is er geen weg meer terug en zal met het geodetisch begrip meer aan de weg moeten worden getimmerd. Of moet er een alternatief worden gezocht waarin de nieuwe taken beter zijn weer gegeven? Maar wat moet dat dan worden? Geo-informant of Gisser misschien? Nee, dan toch nog maar liever de oude landmeter. Maar wie het weet mag het zeggen Theo Scheele, redacteur GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (030) 135 43 18 of (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 1999. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opge nomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wt) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 e-mail: d.van.dijk@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abnïvmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia. 258

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 4