een verdere ontwikkeling van Match-AT, ontwikkeld door INPHO (Universiteit Stuttgart). Match-AT is pas enkele maanden op de markt, niettemin hebben we er wat erva ring mee opgedaan. De semi-automatische versie van ISDM zal binnenkort beschikbaar komen. Handmatige triangulatie Op de methode van handmatige triangulatie met ISDM wordt hier slechts kort ingegaan. Met de recente komst van volledig automatische triangulatiesoftware zal handmatige triangulatie spoedig overbodig worden. Fig. 6. Door het automatische triangulatie programma Match-A T verbindingspunten. De triangulaties die door KLM Aerocarto met ISDM zijn uitgevoerd geven aan dat de methode sneller en nauwkeuri ger is dan met de analytische plotter mogelijk was. Omdat een verbindingspunt tegelijk in alle foto's waarin het punt voorkomt kan worden gemeten (op het enorm grote beeld scherm kunnen gemakkelijk 20 tot 30 windows open staan), kan de puntsoverdracht nauwkeurig geschieden. Omdat alle beelden direct vanaf de harde schijf toeganke lijk zijn kunnen hermetingen zeer efficiënt worden uit gevoerd. Wel is het zaak om de juiste soort punten te gebruiken. Hoeken van daken of putdeksels, einden van witte verf- strepen, de voet van een paal en dergelijke zijn in het alge meen niet geschikt. Wel geschikt zijn minuscule details als reflecties van een kiezel, kruisingen van voegen tussen stenen, middens van wegsymbolen of putdeksels, vlekjes in bitumen dakbedekking of in een grasveld, enzovoorts. Daar waar geen geschikte details voorhanden zijn, met name bij vers geploegde akkers, is het vinden van geschikte punten vaak een crime. Hier zou mogelijk de semi-automa tische optie goed kunnen helpen, het programma zoekt dan zelf met behulp van correlatie het corresponderende punt in de verschillende foto's. Het resultaat van de blokvereffening is dat de stand en positie van iedere foto in het RD/NAP-stelsel bekend zijn. 312 Deze gegevens worden gebruikt om in de analytische plotter direct stereomo dellen op te zetten voor de kartering. Aan de triangulatie worden hoge eisen gesteld omdat de fotogrammeter niets meer aan de instellingen kan wijzigen. Zelfs een geringe hoeveelheid parallax is erg vermoeiend voor de fotogram meter. Automatische triangulatie De eerste ervaringen met de volledig automatische triangulatie en blokver effening met Match-AT zijn boven verwachting positief. Voordat het pro gramma kan worden opgestart, behoe ven slechts een beperkt aantal voorbe reidende werkzaamheden te worden uitgevoerd. De benaderde posities van de foto's moeten op een ol andere wij ze worden gedefinieerd (deze komen meestal uit de GPS-gegevens van de lotovlucht), de inwendige oriëntering moet worden uitgevoerd (in deze fase moeten de randmerken van de foto worden ingemeten) en de paspunten moeten handmatig worden gemeten. Recentelijk is een module toegevoegd voor automatische inwendige oriënte ring. Nadat één foto met de hand is gemeten, dient deze vervolgens als referentie voor het automatisch in wendig oriënteren via beeldcorrelatie van alle overige foto's in het project. Dit kost ongeveer 5-10 seconden per foto en verloopt bij goed gescande foto's zonder problemen. Met behulp van de door de gebruiker opgegeven benaderde posities van de foto's en de strookrotaties en op basis van opgegeven gemiddelde vlieghoog te en terreinhoogte, creëert Match-AT in iedere foto 9 zogenaamde "nomi nale" verbindingspunten. De posities van deze punten worden iteratief ver beterd, waarbij gewerkt wordt van subbeelden met lage naar hogere reso lutie (beeldpiramide, [3]). Uitgaande van het subbeeld met de laagste resolu tie probeert Match-AT met beeld- correlatietechnieken (image matching [3], [7]) van ieder nominaal verbin dingspunt de corresponderende posi ties in de naburige beelden te bepalen. Daarbij worden aan de benaderde waarden van de fotoposities geen al te hoge eisen gesteld. Match-AT conver geert in de praktijk indien de nomi- 1999-7/8 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10