nale verbindingspunten niet meer dan ongeveer 1 cm van de juiste positie lig gen. Ingeval van bergachtig terrein kan het zijn dat deze nauwkeurigheid niet wordt gehaald. Het is dan moge lijk om ter ondersteuning een grof digitaal terrein model in te voeren of door Match-AT zelf te laten vervaar digen. Per locatie van een nominaal verbin dingspunt worden 5 tot 10 verbin- dinspunten gegenereerd (fig. 6). Het resultaat wordt via een blokvereffe- ning getoetst. Fouten worden automa tisch geëlimineerd door speciale statis tische toetsen. Daarna wordt verder gegaan naar het naastvolgende sub beeld van hogere resolutie, waarbij de stap wordt herhaald. Op een gegeven moment wordt overgegaan van een tot nu toe gebruikte robuuste maar grove feature based matching naar de nauw keurige least squares matching. Het hier geschetste proces kost ongeveer 1 tot 2 minuten computertijd per foto in batchverwerking. De blokvereffeningsmodule van Match-AT is compleet en bevat naast de mogelijkheid van automatische eli minatie van fouten de mogelijkheid om systematische fouten statistisch verantwoord te elimineren en de mo gelijkheid om gebruik te maken van kinematische DGPS-metingen, uitge voerd ten tijde van de opnamevlucht. Dit laatste levert een aanzienlijke re ductie op van het aantal benodigde terrestrische paspunten. Bij de tot nu toe uitgevoerde triangu laties met Match-AT wordt een nauw keurigheid gehaald van 4 tot 5 micro meter in x en y voor de automatisch gegenereerde punten (zonder zelfcali- bratie). Dit resultaat is kwalitatief zon der meer vergelijkbaar met de klassie ke triangulaties. Het betreft hier zowel typisch Nederlandse situaties als enke le testen uitgevoerd op woestijndorp jes in Saudi Arabië. In het laatste geval gaf Match-AT direct een perfect resul taat; geen enkele handmatige bijme ting bleek noodzakelijk. Gewoonlijk moet echter ongeveer 10% van de punten handmatig worden gemeten. Als extra controle op de resultaten van Match-AT hebben we een aantal drie dimensionale karteringen, uitgevoerd op basis van klassiek^ aerotriangulatie en blokvereffening en gekarteerd op analytische plotters, gesuperponeerd op de Match-AT-modellen. De modellen bleken perfect paral- laxvrij en de kartering bleek daarbij zeer goed te passen op de Match-AT-modellpn. Omdat dit de eerste programmaversie van Match-AT is, zijn er nog wel een aantal punten voor verbetering vatbaar. De belangrijkste is wel dat het op dit moment zeer lastig is om het resultaat van Match-AT goed te analyseren en uit te zoeken waar handrriatig punten moeten worden toege voegd. Triangulatie overbodig? Zoals reeds opgemerkt is het resultaat van de triangulatie en blokvereffening djit de stand en positie van de foto's be kend zijn in het terrejinstelsel. Een meer efficiënte methode dan de triangulatie ahtomatisch uit te voeren, is het direct meten van de stand en de positie van de foto tijdens de cameravlucht. Dit kan met kinematische DGPS-technie- ken in combinatie met een traagheidsnavigatiesysteem. De op dit moment beschikbare systemen leveren reeds een ver rassend goede kwalitjeit. Of de kwaliteit voldoende is voor hoogwaardige fotogrammetrische karteringen, is op dit moment nog in onderzoek. Een probleem is nog wel dat zo'n systeem geen goede kwaliteitsbeschrijving geeft van het resultaat. Er is sprake van een losse-poten-constructie met weinig controle [en statistische toetsen. Ook de investe ring is nu nog erg hpog. Toekomstverwachting Automatische triangulatie en blokvereffening zijn op dit moment bij KLM Aerocarto operationeel. Op korte ter mijn zullen samen met een partner testen worden uitge voerd met absolute positie- en standbepaling van de foto's tijdens de vlucht rqet GPS en traagheidsnavigatietechnie- ken. De ontwikkejingen van digitale camera's worden Fig. 7. Gesimuleerde hoge resolutie satelliet foto (pixelgrootte 80 cm), verkregen door resampling van een luchtfoto. 313 1999-7/8

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 11