Fig. 1. De midschalige topografische kaart TOPlOvector. Ondanks deze vorderingen op het terrein van het integre ren van geo-databases is er nog een probleem blijven liggen, dat niet door de bovengenoemde strategieën opgelost kan worden. Dit is de afbakening van homogene elementen bij wegennetwerken, zodat deze geschikt zijn voor mutatie- propagatie. In dit artikel komt aan bod de semantiek van wegennetwerken, met name hoe wegsegmenten (verbin dingen) en wegkruisingsvlakken (juncties) gedefinieerd worden. Dan wordt getoond hoe deze wegsegmenten en wegkruisingsvlakken afgebakend worden met behulp van een constrained Delaunay triangulatie algoritme. Ook wordt het verband met hartlijnen nader aangeduid. Vervol gens wordt een zesstappen mutatiepropagatie-strategie voor wegelementen toegelicht (wegelementen zijn zowel wegsegmenten als wegkruisingsvlakken). Tenslotte geven wij onze conclusies en een blik op toekomstig werk. Het opdelen In homogene wegelementen In een vorig onderzoek is de mutatiepropagatie van gebou wen (zoals woningen, huizenblokken, garages en schuren) onderzocht [13]. Gebouwobjecten hebben als eigenschap dat ze 'van nature' afgebakend zijn. Wegelementen daar entegen zijn meestal willekeurig afgebakend. In fig. 1 en 2 corresponderen wegelementen in de (midschalige) TOPlOvector met andere wegelementen in de (grootscha lige) GBKN. Deze nm-correspondentie is niet geschikt om een mutatie nader door te voeren. Dus is het noodzake lijk wegelementen zodanig op te delen dat er 11 (of 1n of n1correspondenties ontstaan, dat wil zeggen het opdelen in homogene wegelementen. De semantische aspecten van wegennetwerken In het algemeen beleeft men een we gennetwerk als een verzameling ver bindingslijnen met knooppunten. In kleinschalige geo-databases worden wegen dan ook als lijnelementen opgeslagen maar in groot- of midschalige geo-databases, zoals GBKN en TOPlO vector, worden wegen en kruispunten als vlakelementen af gebeeld. Hoewel de wegen als vlakelementen afgebeeld worden, is het toch nuttig, vanwege de complexiteit van het geheel, het wegennetwerk als een lijnvormig topologisch netwerk te beschouwen. Bovendien is hiervoor al aangegeven dat complexe wegennetwerken niet geschikt zijn voor mutatiepropagatie. Daarom moet een opdeling plaatsvinden in homogene wegelementen. Alvorens dit te doen is het belangrijk deze homogene wegelementen op een eenduidige manier te definiëren. De definities van wegelementen uit het Nationaal Wegenbestand (NWB) [4] worden gebruikt. Deze norm confor meert zich aan de Europese CEN GDF-norm. Het NWB schrijft voor dat wegen in segmenten worden op gedeeld indien drie of meer wegen samenkomen. Wegen worden ook op gedeeld indien de straatnaam veran dert, of wanneer het onderhoud door een andere organisatie wordt gedaan, of op de gemeentegrens. Fig. 2. De grootschalige topografische kaan GBKN. Fig. 3. Deze twee T- kruisingsvlakken resulteren in één wegkruisingsvlak en vier wegvakken. Het NWB bevat gedetailleerde criteria om een wegkruisingsvlak (junctie) te definiëren. In het geval dat twee T- kruisingsvlakken dichtbij elkaar ge legen zijn, dan worden deze twee T- kruisingsvlakken als één wegkruisings vlak beschouwd indien van de ene kruising één van de doorgetrokken wegkanten tussen de wegkanten van de andere kruising terecht komt (zie fig. 3). Anders hebben we met twee onafhankelijke wegkruisingsvlakken te maken (zie fig. 4). Na een segmentering van de wegen netwerken kan het doorvoeren van GBKN-mutaties naar de TOPlO vector nog niet zondermeer gebeuren. Generalisatie en aggregatie spelen een belangrijke rol bij de mutatiepropaga tie tussen GBKN en TOPlOvector. In de GBKN worden onder andere weg- drempels, kleine rotondes, trottoirs en 318 1999-7/8 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 16