Quantity surveying "Model Diemerzeedijk Efficiëntie door proces en techniek De bodemsanering van de Diemerzeedijk Landmeetkundige werkzaamheden en organisatie 1999-7/8 civil engineering, quantity surveying, applications civiele techniek, quantity surveying, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Tijdens de bodemsaneringswerkzaaniheden van de Diemerzeedijk vindt veel grondverzet plaats en wordt een groot aantal constructies gebouwd. Deze worden landmeetkundig vastgelegd. Om dit efficiënt uit te voe ren, heeft Arcadis voor de gemeente Amsterdam een nieuw proces ingevoerd, waarbij gebruik wordt gemaakt van innovatieve technische middelen. Een belangrijk onderdeel van de landmeetkundige werkzaamheden is het vaststellen van de hoeveelheid verplaatste of aan gebrachte grond, oftewel Quantity Surveying. Dit artikel behandelt de landmeetkundige activiteiten, de gebruikte technische middelen en gaat dieper in op deze methode van Quantity Surveying. De Diemerzeedijk is een kleidijk uit de 13e eeuw die destijds is aangelegd om het achterland te beschermen te gen de Zuiderzee. Door de aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal (1892) is de Diemerzeedijk geïsoleerd geraakt van haar omgeving. Zo ontstond in de loop van de eeuwen een weelderig na tuurgebied. Begin jaren zestig verleende de ge meente Amsterdam een vergunning aan een particulier bedrijf om che misch afval in de openlucht te ver branden en werd het buitendijkse ge bied aangewezen als stortplaats van huisvuil, puin en havenslib. Door de open verbranding ontstond enorme rookontwikkeling en de vaten met chemicaliën vlogen soms 30 meter hoog door de lucht. Op de brand- plaats ontstonden zwaar giftige zuur- teerpoelputten. In 1973 werden de vergunningen ingetrokken en de stort plaats werd in 1980 gesloten. In deze periode is de Diemerzeedijk verwor den tot één van de zwaarst vervuilde gebieden van Nederland (zie fig. 1). ing. N. A. Schaefers en ing. M. J. de Koningbeide werkzaam bij Arcadis Heidemij Advies b. u. Geo-Informatie. In het IJmeer gaat de gemeente Amsterdam in de komende jaren de stadswijk IJburg bouwen. De Diemerzeedijk wordt een onderdeel van het stadspark van deze toekomsti ge woonwijk. Om het park voor iedereen veilig te maken, moet het gebied gepaneerd worden. Het is ondoenlijk om de vervuilde grond af te graven. De kosten van een sanering als deze zouden inj de miljarden guldens lopen. Het is bovendien gevaarlijk en duur om al die vervuilde grond (naar schatting mee'r dan 300.000 m te vervoeren, op te slaan en op een verantwoorde wijze te verbranden. Geluk kig bestaat er een goede alternatieve methode om de ver vuilde grond te laten liggen en te voorkomen dat de vervui ling zich verspreidt:,1 de 'IBC-methode' (Isoleren, Beheersen en Controleren). Om de Diemerzeedijk te saneren wordt het vervuilde gebied in een doos verpakt (fig. 2). De onderzijde wordt gevormd door een dikke, natuurlijke laag klei. De zijkanten zijn opge bouwd uit staal en cementbetoniet. De bovenkant van de doos bestaat uit een combinatie van een aantal dek lagen waaronder de afsluitende laag van trisoplast. Om ontsnappen van gif uit de doos te voorkomen, wordt in de doos de waterstand omlaag gebracht, terwijl het vrijkorhende water wordt gezuiverd. Het hele gebied is 56 hectare groot en moet rond het najaar van 2000 gereed zijn. Dat betekent dat enorme hoeveelheden materiaal aangevoerd en afgevoerd moeten worden. Boven dien rust het gehele terrein op een veenlaag waardoor grote zettingen (tot wel0,5 meter) kunnen optreden. Op de Diemerzeedijk vinden veel landmeetkundige activi- 325

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 23