A 3. HCD meet, verwerkt en berekent de hoeveelheden volgens het pro jectplan. 4. Vervolgens levert de HCD de meetresultaten met de benodigde documenten aan het PBD. Het PBD controleert de gevolgde werk wijze. In dit model onderscheiden we 5 soorten toetsmomenten, waarbij de eerste twee steekproefs gewijs plaatsvinden: meten van controleprofielen, voor het controleren van de in terpretatie en nauwkeurigheid van de metingen van de HCD; "overmeten" van een (zeer be perkt) aantal gemeten punten van de HCD om de puntnauw- keurigheid te controleren; controleren op naleving van het GPS-meetprotocol; controleren op de verwerking van de meetgegevens tot een digi taal bestand; controleren van de hoeveelheids- berekeningen en controle van de gehaalde metrische kwaliteit. 5. Uiteindelijk bepaalt de Quantity Surveyor van het PBD of de bere kende hoeveelheid correct is. Heeft de Quantity Surveyor een fout ont dekt dan stuurt hij de meting direct terug. Is de meting goed dan advi seert hij de verantwoordelijke toe zichthouder de berekende hoeveel heid te accepteren. 6. De toezichthouder stelt in de bouwvergadering de berekende hoeveelheid vast. Het schrijven van het Projectplan Survey en het toetsen daarop door het PBD vindt voor de aanvang van de werkzaamheden per bestek plaats. De rest van de genoemde stappen vindt per bestekpost plaats. Conclusie Na een jaar werken met dit model kunnen de volgende conclusies wor den getrokken. De aannemer is zelf verantwoordelijk voor het uitvoeren van de meetwerk- zaamheden. Dit betekent dat hij ver antwoordelijk is voor de communica tie tussen de landmeters en uitvoer ders. De landmeters die de revisie of hoeveelheidsmetingen uitvoeren heb ben ook de uitzetting uitgevoerd. Zij zijn daarom op de hoogte van de bestekken en bestekswijzingen. De doorlooptijd voor het vaststellen van de hoeveelheden is aanzienlijk korter en! door het toepassen van de innovatieve technieken is het totaal aan kosten aan landmeetkundige activiteiten lager dah bij traditionele methoden. Dit be tekent ook een flinkë kostenbesparing bij de directie. Naast de toetsing oji kwantiteit is met deze werkwijze ook toetsing op kwaliteit mogelijk waarbij de directie alleen controlerend en stufend bezig is in plaats van uitvoerend. Kortom: Dit Quarjtity Surveying-model blijkt op de Die- merzeedijk goed te werken. Deze aanpak past bovendien goed bij de tendeps om meer verantwoordelijkheid bij de aannemer (General Contractor) neer te leggen. Door het toepassen van deze werkwijze waarin alles digitaal wordt uitgevoerd, is het bovendien voor de directie mogelijk om op objectieve wijz^ kwantiteit en kwaliteit te controleren, zonder dat de dirqetie zelf hoeft te meten. De toevoeging van de Quantity purveyor aan het Technisch Kwaliteits team heeft er toe geleid dat technische gegevens, verzameld door de toezichthouders en specialisten, op een overzichte lijke en representatieve manier worden gepresenteerd. Hierdoor vindt de besluitvorming sneller en zonder mis verstanden plaats. Quantity Surveying at Diemerzeedijk At large construction worksthe contractor is paid according to the quantity of wolf carried out. In the past it was necessary to have the quantity pleasured by two survey-teams on either side. Disadvantages of this approach are the high costs and the in efficiency of the quantity determination process. At the en vironmental project Diemerzeedijk near Amsterdam a new method is developefl and used. The quantity of the work of the constructor is determined by one survey-team, using GPS RTK The responsible executive of the construction work only checks the procedure of the survey without having to do any measuring himself Tabel 2. Taken van de Ouantitv Surveyor. 329 GEODESIA 1999-7/8 Taken van de Quantity Surveyor auditen van de èeneral Contractor op de berekende kwantiteit van del verrichte werkzaamheden; leveren van kartografische ondersteuning aan de leden van het Technisch Kwaliteitsteam. Voor het presen teren van gegevdns die door de leden zijn verzameld, maakt de Quantity Surveyor themakaarten; onderhouden en controleren van de GPS-infrastructuur; uitvoeren van hoofduitzettingen; opbouw van Dynamisch DTM en Dynamisch Zettings- Model; systeembeheer Van het computernetwerk. Summary

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27