je maakt met alle vrolijke kleuren die je kunt vinden, ziet het er wel leuk uit maar komt de bedoeling van de kaart niet goed over. Bij sommige bedrijven komt er geen GIS-kaart de deur uit als die niet langs "kartografie" is gegaan. Sjoerd weet daar alles van, hij heeft geodesie én kartografie gestudeerd. Detacheringen Andreas Hoogeveen (van Detacher ing) legt uit waarom mensen zich als gedetacheerde prettig voelen. Zij kie zen voor een afwisselend bestaan: van daag werken ze hier en morgen daar. Ieder heeft zijn eigen wensen en daar mee wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Overal doet men verschil lende ervaringen op. Detacheren ge beurt bij veel verschillende bedrijven: Rijkswaterstaat, waterschappen, ge meenten, provincies, de NS en ook bij enkele ingenieursbureaus. Gedeta- cheerden doen veelsoortig werk: appli caties bouwen, GIS-implementaties begeleiden, applicatiebeheerderschap, interim-management, etcetera. Nieuwland adviseert bij de inrichting van het landschap. Op software-gebied zijn er twee hoofdlijnen waarin gedeta- cheerden actief zijn, de ESRI-lijn (ArcView, Arclnfo) en de Smallworld GIS-6 lijn, maar ook is er kennis van bij voorbeeld MicroStation en Maplnfo. GIS-6 is een applica tie op basis van Smallworld die gebruikt wordt bij water schappen. Ook op multimedia-gebied verwacht Nieuw land detacheringen te kunnen verzorgen. Ook op het gebied van waterschappen is een groeiend aan tal gedetacheerden dctief en worden er opleidingen ver zorgd. Nieuwland vcjert implementatietrajecten uit en doet ook aan begeleiding; op de werkvloer. Het streven van de waterschapsgroep is om waterschapsbreed en pakket- onafhankelijke ondersteuning en dienstverlening te kun nen geven. Diensten en Adviezen Verder biedt Nieuwland een veelvoud aan diensten. Zo is Nieuwland actief betrokken bij het opzetten van een Eure- gionaal GIS-centrujn, data-conversietrajecten, ruimtelijke analyses, kaarten maken, kortom alles waarbij GIS ingezet kan worden. Een heel nieuwe ontwikkeling is de toepassing van GIS op interne]:. We zijn bezig websites voor bedrijven en overheden te verzorgen, zegt Sjoerd. Daarmee wordt het mogelijk om bijvoorbeeld beschikbare ruimtelijke informa tie, zoals milieugegevens, van een bepaald gebied op te vragen. Woningstichtingen kunnen klanten zelf laten selec teren waar je een woning kunt vinden binnen een straal van 500 meter van een school en 300 meter van de winkels. De klant kan dit dan via internet opzoeken. Een van de groepjejs houdt zich bezig met interactieve plan vorming, bijvoorbeeld bij de nieuwe ontwikkeling van de Veluwse randmeren. Hierin is veel inspraak nodig; alle mensen in het gebied worden daarbij geraadpleegd. Daar voor wordt gebruik gemaakt van multimedia presentaties. Dit blijkt een uitótekend middel om belanghebbenden te informeren en te jaten zien wat er verandert bij bepaalde suggesties. Als voorbeeld noemt Andreas een ArcView-applicatie waar in de opmerkingeji van het publiek zijn opgenomen en ver werkt. Elke suggestie die bij de inspraak is gemaakt kan worden opgeroepen, getoond wat daarmee is gebeurd, wel of niet verwerkt én waarom niet. De man die bij een in spraakronde gepleit heeft voor de aanleg van een vissteiger kan bij de volgenjde bijeenkomst precies antwoord krijgen waarom zijn wenl wel of niet is gehonoreerd. Ongetwijfeld een prachtige mogelijkheid voor de verwerking van een wenszitting bij landinrichtingsprojecten. De opdracht die Nieuwland van de provincie Noord- Brabant ontving pm een nota "landschapsbeeld" te vervaar digen staat daarvoor model en Andreas kan daarover alles vertellen. Het is Jeen nota waarin een inventarisatie wordt gedaan van het huidige landschap en de richting wordt aangegeven waarjn het landschap in de toekomst zou kun nen worden ontwikkeld. De nota moet de wenselijkheid aangeven waar véél of weinig groen moet komen, hoe het 335 GEODESIA 1999-7/8

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 33