A De rest van Nieuwland GIS-Ware 1999-7/8 GEODESIA landschap zou kunnen worden ingericht en waarom. Er wordt een aantal scenario's aangereikt waaruit het provin ciebestuur kan kiezen. Die gaan er mee de boer op om ver volgens een streekplan vast te stellen. Daarna volgt de op maak van deelplannen voor beperkte gebieden of recon structieplannen voor beekdal- of zandgebieden. In Fort Vechten organiseert Nieuw- land scholings- en werkgelegenheids projecten in het groen. Om te zien hoe het werkt verplaatsen we ons naar een an dere locatie in Wageningen waar in een voormalig gebouw van de Universiteit, Nieuwland Advies haar zetel heeft. Theo de Bruin is daar projectleider. Helemaal boven op een warme zolder vertelt Theo over het Noord-Brabantse landschapsplan. Het landschap van vroeger en nu is vastge legd in kaarten en lijsten en de kunst is om van daaruit een aantal mogelijkheden aan te reiken hoe het in de toekomst zou moeten worden, rekening houdend met wensen van natuur- en landschapsbouw, recreatie en nog veel meer. De mening van de burgemeester alleen is niet meer voldoende. De kennis en mogelijkheden van GIS hebben daarin een belangrijke rol gespeeld. Met GIS is het ook mogelijk om de inspraak uit de regio in beeld te brengen. Naast dit werk worden ook adviezen gegeven op gebied van ecologische landbouw, groenstructuurplannen van gemeenten en recre atieplannen zoals het gastheerschap op de Veluwe waarin onder andere wildobservatieplaatsen worden geprojecteerd. Nieuwland doet ook aan software-ontwikkeling, en na tuurlijk met name op GIS-gebied. Dit gebeurt door de GIS-Ware groep. Er is volgens Andras behoefte aan een eenvoudig en goedkoop GIS-pakket, waarmee je ruimte lijke gegevens kunt bekijken zonder eerst een uitgebreide opleiding te moeten volgen. Nieuwland heeft daarom een eigen pakketje ontwikkeld en op de markt gebracht. Het is eenvoudig van structuur, zeer gebruiksvriendelijk en dus gemakkelijk te bedienen. Ook heb je er geen uitgebreid werkstation voor nodig om er mee te werken en selecties mee te kunnen maken. Zeer geschikt bijvoorbeeld voor ge meenten. Je kunt zo grote groepen gebruikers binnen de organisatie de aanwezige ruimtelijke gegevens laten raad plegen; je kunt er kaarten mee op een cd-rom zetten en naar klanten sturen die ze dan op hun PC kunnen bekijken Voorbeeld van een MapGuide- applicatie in de gemeente Ridderkerk. en bewerken. Daarmee wordt een hele nieuwe categorie mensen bediend die binnenkort met dit soort gegevens moet kunnen omgaan. Voor dit pak ket, dat voorlopig de Nieuwland Geo- Viewer wordt genoemd, verzorgt Nieuwland zelf geen opleiding, omdat dat niet nodig is. Een demonstratie van dit pakket brengt ons een eind buiten het vader land. Het toont de mooie mogelijk heden van het pas ontwikkelde, een voudige Geo-viewer systeem. Met be hulp van een kaart van Mexico wordt gedemonstreerd hoe je daarmee selec ties kunt doen over de bevolkings dichtheid in delen van Mexico of de waarde van de grond. Je kunt met de muis over delen van het land lopen waarna de naam van een plaats of een meer oplicht. Ook kun je andersom werken: door het intoetsen van een plaatsnaam wordt op de kaart zicht baar waar die ligt (als er tenminste vol doende is ingezoomd). En elke selectie die gemaakt is kan worden opgeslagen. Het is vooral een snelle manier om kaarten te raadplegen. Veranderen van gegevens gaat echter niet, je kunt al leen (snel) raadplegen. En dat is pre cies de bedoeling. Ideaal dus voor be leidsmedewerkers en niet GIS-deskun- digen die alleen maar ruimtelijke gege vens willen bekijken. Je kunt zo grote groepen gebruikers binnen een orga nisaties de aanwezige ruimtelijke ge gevens laten raadplegen. Een andere manier waarop dit kan is met behulp van een intranet en dat brengt ons bij Map-guide. Met Map- Guide is een demo gemaakt waarin Nieuwland demo. 336

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 34