alle steenfabrieken langs de grote rivie ren zijn opgenomen op kaart en in een database. Je tekent eenvoudigweg een gebiedspolygoon rondom een ge meente en alle fabrieken in een straal van enkele kilometers worden afgetast. Op eenvoudige manier kan er dan een rapport worden gegenereerd met wel ke huizen er in die kring staan en dus hinder van de fabriek zouden kunnen hebben. Voor de gemeente Ridder kerk is een demonstratie gemaakt met MapGuide. Sjoerd verwacht veel klan ten voor MapGuide, met name wan neer gemeenten OL 2000 gaan invoe ren. Dit medium wordt volgens Sjoerd steeds meer ingezet voor de dienstver lening. Als voorbeeld van de multi- media-activiteiten wordt een cd-rom getoond van Fort Vechten. Op het fort leren cursisten hoe een bos moet worden onderhouden, tuinen worden aangelegd en "groen" moet worden beheerd. Als je wilt kun er je ook leren om kerststerren te kweken in een kas. Maar daar gaat de cd-rom niet over, wel over het fort zelf. Het is een inter actieve cd-rom waarop je door te klik ken het fort leert kennen. Op gemak kelijke wijze loop je door de geschiede nis van het fort en kun je verschillende kamers bekijken. Klikje op een harnas dan klinkt triomfantelijk de strijd- trompet en wordt een slagveld ge toond. Maar ook wandelroutes en na tuurschoon kan zichtbaar worden ge maakt. En niet te vergeten een over zichtskaart van de hele Hollandse Waterlinie waarop alle forten zijn aan gegeven. Nieuwland hoopt dat de cd- rom van dit ene fort ook andere fort- bezitters en bezitters van monumen ten op het idee brengt zoiets te laten maken. Een tweede cd-rom is gemaakt voor de marketingorganisatie Nytec. Deze cd- rom is niet interactief maar draait ge heel zelfstandig en doet het goed op beurzen om belangstellenden de stand in te lokken. Data Nieuwland heeft geep eigen datasets, maar mag exclusief voor de GIS-markt |iet zeer nauwkeurige wegenbestand van NavTech op de markt brengen. Het bestand is bijzon der geschikt voor bijvoorbeeld wegbeheer of een wegen legger omdat het zeerj actueel is en er veel attributen aan de wegen gekoppeld zijn. Natuurlijk was het voor Nieuwland niet moeilijk om dit bestand op een intranet met Map Guide te implementeren. Het is duidelijk dat! Nieuwland nog niet aan het einde is van haar groei. Eveiji duidelijk is dat de verspreide ligging van de verschillende gebouwen en ook de groeiende bezet ting daarvan, roept om verandering. En daar wordt hard aan gewerkt. Zoals) het er naar uit ziet zal de komende zomer een geheel n'ieuw onderkomen worden betrokken. Wel in Wageningen, want daarmee voelt Nieuwland zich toch wel blijvend verwant. Ook in Fort Vechtejn blijven de trainingen in het leer-werk centrum bestaan. En mochten die ook willen uitbreiden: er zijn nog veel meer forten in de Hollandse Waterlinie. Maar daarvan zullen dan eerst wel cd-roms moeten worden ver vaardigd in Wageningen uiteraard. A visit to Nieuwland Opleidingen Once started as a trpining-school for land surveying, Nieuw land Opleidingen developed into an organisation witrh many tasks. Apart from educational activities the company employs an increasing number of GIS experts, and they render a broad range of services ar\d consulting activities on GIS to various public and private organizations. The company has over 300 employees and is still expanding. The editor reports about their many activities after a days visit. De interface van Nieuwland GEO-viewer (of hoe die straks ook mag heten). IöJhI al GEODESIA 1999-7/8 Multimedia en Internet Barcelona GEÜ-Viewer 1.0 beta HP1E3 Summary Bestand Bewerken Bgeld Thema) Help |7 CITIES O |7 RIVERS |7 LAKES W CNTRY92 (ABBREVNAf Luxembourg Switzerland France Korea Rep Cypfus Japan Bhutan W Sahara Qatar Schaal 1 77979528 X.-2.81 Y Er is geen thema actief

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 35