Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 4ie jaargang no. 7/8 juli/aug. 1999 Prins Willem-Alexander op bezoek bij het Kartografie Congres in Maastricht. Zie verslag op p. 345. 317 Integratie van wegennet werken uit verschillende geografische databases ir. Harry Uitermark ir. Anton Vogels dr. ir. Peter van Oosterom 343 345 347 359 35 In dit vijfde en laatste deel van de serie over digitale fotogrammetrie wordt de toepassing van digitale fotogrammetrische technieken bij KLM Aerocarto besproken. Daarbij wordt nader ingegaan pp de automatische vervaardiging van digitale hoogtemodellen en de nieuwsj:e technieken voor automatische aerotriangulatie en blokvereffening. De aujteur schetst tevens een beeld van de toekomstverwachtingen voor de (digitale) jfotogrammetrie. De auteurs doen verslag van de ontwikkeljng van een prototype van een geo-database integrator. Op termijn kan die de menselijke interactie bij het doorvoeren van mutaties van de ene naar jie andere geo-database ondersteunen. Hun onderzoek heeft zich vooral geconcentreerd op het relateren van gelijke elementen van wegennetwerken uit twee onafhankelijk ingewonnen en bijgehouden topografische databases: de TOPlOvector en de GBKN. Als vervolg denkt men de gekozen methodiek, het liefst op een geïntegreerde wijze, ook te kunnen gebruiken voor andere lineaire objecttypen, zoals spoorwegen en waterlopen. Bij grote constructie-projecten krijgt een (aannemer vaak betaald naar rato van de hoeveelheid werk. De hoeveelheidsbepaling vindt tweemaal onafhankelijk plaats, hetgeen erg kostbaar en inefficiënt:1 is. Bij het milieuproject Diemerzeedijk is gekozen voor een andere werkwijze. Door een nieuwe werkprocedure en de inzet van GPS-RTK hoeft slechts eenmaal te worden gemeten. De projectverantwoordelijke heeft in de nieuwe procedure betere controlemogelijkheden en behoeft zelf geen metingen te verrichten. De auteurs behandelen de methode van Quantity Surveying en de landmeetkundige aspecten daarvan. Het bedrijf Nieuwland Opleidingen, gevestigd in Wageningen, is in de eerste plaats bekend van zijn geografische opleidingen. Veel GIS-geïnteresseerden leerden hier de kneepjes van het vak. Toih doet Nieuwland veel meer: zij hebben deskundigen in dienst die bij bedrijven worden gedetacheerd, geven advies en voeren ook diensten uit. De auteur ging een dagje kijken in Wageningen en constateerde dat het snel groeiende bedrijf al aardig uit zijn jasje is gegroeid, maar nog steeds bezig is te zoeken naar nieuwe taken en mogelijkheden. Veel geodeten vonden vla Nieuwland hun weg in het geodetisch bedrijfsleven. Werken met plezier Geodesia-congres De KvAG/GIPSIE/OGC OpenGIS-informatiedag en de OpenGIS Technical Committee meetings, ITC Enschede - verslag De Hollandse Cirkel in tijd en ruimte geplaatst - verslag Europa regionaal - verslag Wrakopruiming in de Westerschelde - verslag Uit de losse pols Agenda - Stichting Geodesia - Berichten Techniek Personalia Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). www.geodesia.11l ISSN: 1385-7517 331 Een dagje Nieuwland Opleidingen Theo Scheele Bij de voorplaat 397 Serie Digitale Foto- grammetrie (5) De inzet van Digitale Foto- grammetrie ir. E. J. van der Ent 315 Quantity sur veying 'Model Diemerzeedijk' ing. N. A. Schaefers ing. M. de Koning en verder... 306 330 339

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 3