A Europa regionaal VERSLAG Internationaal Kartografie Congres Maastricht In een Europa dat naar elkaar toe groeit krijgt de kartografie een nieuwe rol. Terwijl de kartografie tot nogtoe voornamelijk op nationaal niveau wordt uitgeoefend, moet het vakge bied in de toekomst in internationale context geplaatst worden. Van 17 tot 20 mei 1999 vond in het Maastrichts Expositie Congres Centrum het internationale kartogra- fiecongres plaats. Rond de duizend aanmeldingen voor één of meerdere dagen waren binnengekomen bij de organisatoren van het groots opgezette evenement, zowel uit Duitsland als uit Nederland. "Er is al sprake van een samenwerking tussen Duitsland en Nederland op dit gebied, onder ande re op het gebied van de spelling van geografische namen bij de Verenigde Naties, maar intensivering zou beide landen van groot nut zijn", vertelt Peter Mekenkamp (RU Utrecht). Het uitgangspunt bij het organiseren van het congres was onder andere het pei len van de behoefte aan de oprichting van een overkoepelende Europese ver eniging met andere Europese verte genwoordigers van de kartografie. Daarnaast wilden de organiserende verenigingen, de Nederlandse Vereni ging voor Kartografie (NVK) en de Deutsche Gesellschaft für Kartogra- phie (DGfK), met dit eerste Neder lands-Duitse congres de onderlinge communicatie tussen kartografen be- Karien Ris, freelance redacteur. De foto 's bij dit artikel werden geleverd door Focuss 22. vorderen. Door een basis te leggen voor een bredere inter nationale samenwerkjing probeerden de beide verenigingen in te spelen op de toekomstige politieke veranderingen op het terrein van de kartografie. Analoge maar in toenemende mate ook digitale kaarten spelen een belangrijke rol bij eco nomische en politieke besluitvormingen. Deze vinden in West-Europa steeds haker grensoverschrijdend plaats zodat vele instanties nu al ^dagelijks te maken met de ruimtelijke aspecten van internationaal beleid. Goed op deze zaken voorbereid zijn is eep eerste vereiste voor de toekomst van de kartografie. Prins Willem-Alexander De reeks lezingen begon maandagochtend met een infor mele introductie dobr de ceremoniemeester, Peter Meken kamp. "We hebbeq het congres opzettelijk de ondertitel Kartografie zonder grenzen gegeven", legt hij glimlachend uit. "Dat is een knijdoog naar het Duitse Spiel ohne Grenze dat jarenlang op de ^elevisie te zien was. Ik vond zelf dat het congres een niet al te serieuze ondertoon moest hebben. Duitsers zijn veel formeler dan wij en daarom wilde ik de toon zetten door met een informeel praatje de dag te ope nen. Tegen mijn verwachting in gingen ze daar direct mee akkoord". Na een \jvelkomstwoord door de voorzitter van de DGfK verscheen de publiekstrekker van de dag, prins Willem-Alexander, ten tonele. Aan de hand van e^n grote puzzel gaf de prins de verschil lende Europese landen een plaats op de kaart tot deze com pleet was. Nauwelijks hoorbaar verzuchtte hij daarbij: "Was het in het echt ook maar zo eenvoudig!" Nadat hij plaats had genomen in de zaal, was het woord aan professor Ormeling sr., in 1958 één van de oprichters van de NVK. Hij schetste in zijn lezing Kartographie in Bewegung een globaal beeld van de lijnen in de geschiedenis van de karto grafie en wierp een| blik op de toekomst. Cyberspace heeft de toekomst, aldus de gewaardeerde professor. De kern van 345 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 43