A Wrakopruiming in de Westerschelde VERSLAG Studiemiddag rayoncommissie Zuidwest GEODESIA Nederland Jan Witte. "Een geslaagde middag" was het ant woord van de rayoncommissie Zuid west na afloop van de bijeenkomst op 20 april 1999. De opkomst was goed, een gezellige mini-vakbeurs, en het thema van deze middag "wrakoprui ming in de Westerschelde" had een drietal goede sprekers. Voor de op nieuw geformeerde rayoncommissie was het spannend. In de winterperiode had het hoofdbestuur van de stichting Geodesia aan een aantal leden ge vraagd om de draad terug op te pak ken en voor 1999 een bijeenkomst te organiseren. De rayoncommissie Zuidwest wordt nu gevormd door mevr. M. Roose (bvK) en dhr. T. van der Linden (VMDR) en dhr. J. M. Witte (WL). Zij hadden kosten nog moeite gespaard en op 20 april 1999 in de Zeeuwse Bibliotheek een mooi programma klaargestoomd voor alle geodetische collega's uit Zuidwest Nederland. Vanaf 13.30 uur werd iedereen ont vangen in het restaurant van de Zeeuwse Bibliotheek en kon tegelij kertijd de mini-vakbeurs bezocht wor den, waarin stands van de Meetdienst Vlissingen van de regionale Directie Zeeland van Rijkswaterstaat, Global- com, Esri-Nederland, Sokkia, Nesa, Stedelijk museum Vlissingen en Smit- Tak te bezichtigen waren. Om 14.00 uur opende dagvoorzitter Jan Witte de bijeenkomst met het voorstellen van de nieuwe leden van de nieuw geformeerde rayoncommis sie en de doelstelling die zij hebben voor de toekomst. werpen in de toekomst bereikbaar blijft voor de steeds groter wordende schepen. Om de Westerschelde te kunnen verdiepen moet deze'eerst schoongemaakt worden. In de rivier liggen ruim 200 bekende en onbekende wrakken en wrakresten. Veel van deze wrakken bevinden zich gedeelte lijk of zelfs helemaal jonder slib en zand. Ook dan worden zij weggehaald. Het resultaat moet zijn een vaargeul, die tot ruim onder de bodem vrij is van obstakels. De wrakopruiming Ipestaat uit ontdekken en localiseren; hierover werd door t M. de Goffau van de meetdienst Vlissingen en C. Zeijier van de MD een uitgebreide presentatie gehouden' onder de titel "Het vrij baggeren, De zorg voor het milieu, het naar boven halen, afvoeren en ver werken en het opruimen van de munitie". Om dit allemaal te kunnen realiseren 'zijn er vele miljoenen guldens nodig. Daar de Westerschejde een belangrijke rivierader is voor België, wordt een dëel van de kosten verhaald op België. Door middel van kostenraming uit voorgaande ervaringen en onderhandelingen met de bergers wordt getracht de kos ten te minimaliseren. Het zijn tenslotte de belastingbetalers van België en Nederland die dit project financieren. Vervolgens werd P. van der Vlies aan het woord gelaten die een indrukwek kende presentatie gaf over het project "Wrakopruiming in de Westerschel de". Als hoofdprojectleider gaf hij aan wat de aanleiding was, hoe de uitvoe ring tot stand komt en welke kosten er mee gemoeid zijn. De Westerschelde is als toegangspoort tot Antwerpen een van de drukst bevaren rivieren ter wereld. Het is noodzakelijk dat Ant- Een kleiner wrak wordt uit de Westerschelde naar boven gehaald. (Uit: Informatie blad RWS Directie Zeeland). M. de Goffau zette piteen welke schepen ingezet worden en welke systemen er gebruikt worden voor het ontdekken en localiseren van deze wrakken of wrakresten. In eerste in stantie wordt door [middel van echolodingen met Multi- beam de bodem van de zee gescand. Vooraf weet men wel waar het wrak zich' ongeveer bevindt, maar mocht uit de data van de peilingen nog geen duidelijk beeld komen, dan wordt met het gebruik van een magnetometer opnieuw over de locatie gevaren. Door deze data samen te voegen krijgt men een duidelijk beeld van de locatie van het wrak. Tijdens de uitvoeringsfase is het ook noodzakelijk om 347

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 45