Serie Digitale Fotogrammetrie (5) De inzet van Digitale Fotogrammetrie Ervaringen en verwachtingen van KLM Aerocarto SERIE photogrammetry, automation, applications fotogrammetrie, automatisering, praktijk De fotogrammetrische meettechniek combineert een aantal eigenschappen die ervoor gezorgd hebben dat de techniek zelfs na bijna 80 jaar nog steeds springlevend is. In een tijdperk waarin de levensduur van produkten en technieken steeds korter wordt, mag dat op zijn minst opmerkelijk worden genoemd. Niets wijst er op dat het met de populariteit van de techniek op korte termijn zal zijn gedaan. KLM Aerocarto heeft de hele ontwikkeling van het begin af aan meegemaakt en maakt nu gebruik van state-of-the-art digitale technie ken. Wat zijn de ervaringen daarmee en wat verwacht KLM Aerocarto voor de nabije toekomst? Sinds de introductie van de eerste uni versele analoge plotters in het begin van de jaren twintig van deze eeuw heeft de fotogrammetrische techniek zich langzaam maar zeker doorontwik keld tot een geraffineerde, maar nog steeds niet uitontwikkelde meettech niek. Daarbij zijn de grondprincipes al die tijd onveranderd gebleven. Er wor den foto's gemaakt, deze worden op een of andere wijze "georiënteerd" en vervolgens kan in de foto 2-dimensio- naal of in een combinatie van twee fo to's (stereomodel) 3-dimensionaal ge meten worden. Dit geldt voor zowel de luchtfotogrammetrie, gebaseerd op verticale opnamen uit een vliegtuig, als voor de terrestrische fotogramme trie, waarbij opnamen uit de hand of vanaf een statief gemaakt worden. Wat zijn de kenmerken die dit meet systeem al zo lang zo'n grote populari teit bezorgen? In de eerste plaats is het een universeel 3-dimensionaal meet systeem (als de temporele analyse van beelden erbij betrokken wordt kan men zelfs van 4-dimensionaal spre- ir. E.J. van der Ent, KLM Aerocarto. ken). De schaal van het object kan daarbij enorm variëren: van een studiemodel van een auto tot een gebied van vele duizenden vierkantej kilometers. Het meetsysteem is con tactloos en heeft dui geen moeite met onbegaanbaar, ver vuild of anderszins ontoegankelijk terrein. De bereikbare nauwkeurigheid is hoog, op mm-cm niveau in het geval van terrestrische fotogrammetrie en op cm-dm niveau bij luchtfotogrammetriej. Indien relatief veel metingen moeten worden uitgevoerd is de methode ook al snel economisch ten opzichte van conjcurrerende methoden. Tenslotte leve ren de foto's zelf eep veelheid aan informatie over het ob ject. Niet onvermeld mag blijven dat de foto's ook een mo mentopname leveretj, waar elk moment op teruggegrepen kan worden. Als zodanig fungeren de foto's als archief, maar ook als bewijs cjat 0p een bepaald moment de situatie zo was als op de foto is aangegeven. Ontwikkelingen in de fotogrammetrie Zoals opgemerkt gaat de ontwikkeling van de fotogramme trie relatief geleidelijk. Er zijn wel bepaalde belangrijke ont wikkelingen geweest) maar deze zijn in essentie zelden spec taculair. Het bewijs hiervoor wordt nog dagelijks geleverd, daar in fotogrammetrische bedrijven over de hele wereld nog steeds tot 30 jaar oude analoge stereoplotters, voorzien van wat encoders en gekoppeld aan een PC, hun taak uit stekend kunnen vervullen. De komst van de computer was uiteraard een van de belangrijkste ontwikkelingen. Het werd nu mogelijk oip de techniek van de aerotriangulatie en blokvereffening operationeel te maken. Het oriënteren van de foto's kon daardoor nauwkeuriger en sneller ge schieden. Daarnaast ikon de kartering nu digitaal worden opgeslagen. De komst van de computergestuurde analytische plotter in de jaren zeventig was eigenlijk niet zo spectaculair als de fabrikanten wilden doen geloven. Toegegeven, de nauw keurigheid ging iets Ivooruit (maar die was al niet slecht), het oriënteren van de beelden ging weer wat nauwkeuriger en sneller en het was makkelijker om deze apparaten van superimpositie te voorzien, waarmee referentiebestanden in 307 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 5