het fotogrammetrische beeld kunnen worden ingespiegeld. De bulk van het werk, de uitkartering van de modellen, moest nog steeds handmatig geschieden. De ontwikkelingen in de jaren negentig betreffen het ge bruik van kinematische DGPS-technieken om het aantal benodigde paspunten in het fotogrammetrische blok te ver minderen en de opkomst van de digitale fotogrammetrie. De analoge filmbeelden worden hierbij met behulp van een scanner omgezet in digitale beelden, die op een speciaal werkstation in stereo kunnen worden bekeken en uitgekar- teerd of verder verwerkt. Hoewel de digitale fotogramme trie op dit moment nog flinke beperkingen heeft, is het een duidelijk belangrijkere ontwikkeling dan die van de analy tische plotter. Aan de andere kant zal digitale fotogramme trie de analytische plotters nog lang niet overbodig maken. Nog steeds geldt dat de bulk van het werk, het uitkarteren van de modellen, handmatig moet geschieden en dit gaat minstens zo goed op een analytische plotter als op een digi taal werkstation. De voordelen van de digitale fotogrammetrie zijn voorlopig zichtbaar in vier gebieden: het simpele feit dat de beelden digitaal beschikbaar zijn; het grotendeels volledig automatisch kunnen uitvoeren van triangulaties en blokverefleningen; het automatisch vervaardigen van digitale terreinmodel len, vooral voor de vervaardiging van orthofoto's; de kwalitatief betere (en min of meer gratis beschikbare) stereosuperimpositie van referentiebestanden over het stereomodel. Minstens even belangrijk is dat met de komst van digitale fotogrammetrie de hoge drempel voor fotogrammetrie flink is verlaagd. Werden vroeger mensen geïmponeerd door de zichtbaar ingewikkelde techniek van de analoge stereoplotters, er zijn niet veel mensen meer die zich nu nog laten afschrikken door een digitaal fotogrammetrisch werk station. Veel meer indruk maakt de enorme hoeveelheid details die nu in tegenstelling tot vroeger voor een ieder duidelijk zichtbaar zijn in het stereomodel. De klant kan met een speciale bril gewoon meekijken met de fotogram- meter en precies zien wat fotogrammetrie inhoudt. Hij krijgt daarmee een veel beter idee van wat met fotogram metrie mogelijk is en wat niet. Op korte termijn te verwachten ontwikkelingen in de foto grammetrie betreffen de komst van geïntegreerde GPS- traagheidsnavigatiesystemen die de aerotriangulatie en blokvereffening misschien wel helemaal overbodig maken [2] en de komst van de digitale camera [5]. De berichten of deze digitale camera de analoge luchtcamera volledig zal kunnen vervangen zijn op dit moment nog tegenstrijdig. Met betrekking tot de radiometrische nauwkeurigheid zal deze camera zeker beter zijn, of de camera echter geome trisch gelijkwaardig wordt is nog onbekend. Het resultaat van de ontwikkelingen zal in ieder geval zijn dat in feite na de "foto'Vlucht de absoluut georiënteerde stereomodellen direct beschikbaar zijn. De doorlooptijd van een fotogram metrisch project wordt daarmee flink verkort, hetgeen de actualiteit ten goede komt. Misschien dat de stereomodellen ooit nog eens als standaard halfprodukt geleverd gaan worden, die in goedkope digitale fotogrammetrische werkstations door afnemers in stereo kunnen worden be keken. Duidelijk is inmiddels wel dat auto matische kartering op korte termijn niet te verwachten is [1], Ook zullen de vanouds bekende beperkingen van de fotogrammetrie, afhankelijkheid van de weersomstandigheden, slechte of geen zichtbaarheid onder begroei ing evenals de beperkte actualiteit, blijven bestaan. Systeem keuze KLM Aerocarto beschikt sinds no vember 1997 over een Intergraph ImageStation Z610 (fig. 1). Tot die tijd waren digitale fotogrammetrische werkstations feitelijk niet meer (en niet minder) dan krachtige systemen om orthofoto's te maken. Orthofoto's zijn geometrisch gecorrigeerd voor omvallingsfouten in de foto die ver oorzaakt worden door hoogteverschil len in het terrein. Daar deze in Neder land nauwelijks voorkomen, heeft dit produkt hier weinig betekenis gehad en was er dus ook geen reden om een digitaal fotogrammetrisch werkstation aan te schaffen. Fig. 1. Intergraph Image station Z610. Het grote scherm is een van de kenmerken van dit systeem. In de loop van 1996 werd duidelijk dat op korte termijn een nieuwe ont wikkeling op de markt zou komen, de "volledig" automatische aerotriangula tie en blokvereffening. Daarmee zou voor ons een digitaal fotogramme trisch werkstation beter praktisch in zetbaar worden en werd de beslissing tot aanschaf genomen. 308 1999-7/8 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 6