Na uitgebreid testen van verschillende systemen werd gekozen voor een In tergraph systeem onder Windows NT, onder andere omdat de netwerksnel heid bij NT tien maal hoger is dan bij Unix. Belangrijke kenmerken van het systeem zijn de grote 27" monitor en de zeer veel schijfruimte besparende on-the-fly JPEG beeldcompressie/de- compressie en on-the-fly generatie van epipolar beelden. De laatste zijn nodig om goed stereo te kunnen zien en dienen ook als input voor sommige beeldcorrelatie-programma's. Sommi ge leveranciers bagatelliseren het be lang van dit soort voorzieningen en wijzen op de snel goedkoper wordende schijfruimte (dat doen ze overigens al 5 jaar). Dat mag zo zijn, maar nog steeds is digitale fotogrammetrie, ont daan van de hoogtechnische franje, eerst en vooral een gevecht met een enorme hoeveelheid data. Indien zon der zichtbaar en meetbaar kwaliteits verlies beelden kunnen worden ge comprimeerd, biedt dit dus wel dege lijk grote voordelen. In de praktijk blijkt dat zwart-wit beelden in het al gemeen met een factor 4 kunnen wor den verkleind en kleurenbeelden met een factor 10. Bij een groter project van 1500 kleurenfoto's waar bijvoor beeld orthofoto's van gemaakt moeten worden betekent dit wel dat bij niet toepassen van bovengenoemde tech nieken geen 200 Gbyte, maar 2000 Gbyte aan data verwerkt moet wor den. En dat is voelbaar in iedere fase van het proces: bij het inlezen van CD's of tapes, bij de opslag op de har de schijf, bij de verwerking door de di verse programma's, bij de verzending via het netwerk en bij het branden van CD's. Uiteindelijk is het ook voelbaar in de portemonnee. Ervaringen van KLM Aerocarto met digitale fotogrammetrie Met behulp van digitale fotogramme trie is een heel scala aan produkten te realiseren [4]Het betreft hier 3D-kar- tering in de ruimste zin (topografische kartering, industriële complexen, ge bouwen, kleinere voorwerpen), ont- hoeking, orthofoto, true-orthofoto [2], digitaal terreinmodel, volume berekeningen, foto's gedrapeerd over digitale terreinmodellen etcetera. Een voordeel van een digitaal fotogrammetrisch werk station is de perfecte superimpositie van het te muteren bestand op het stereomodcl. Helaas geldt dit alleen indien de bestanden 3D zijn. Dit is zelden het geval. Digitale onthoekingen Digitale onthoekingen behoren tot de meest gevraagde produkten op dit moment. Een onthoeking wordt ver kregen door de foto te corrigeren voor de scheefstand van 309 In het algemeen zal de fotogrammeter ervoor kiezen om de kartering uit te voeren in "roam mode". Hierbij blijft de cursor (meetmerk) iij het midden van het beeldscherm en het stereomodel schuift eronder door. De beeldopbouw op het ImageStation geschiedt vrijwel vertragingsloos, on danks het feit dat ontthe-fly relatief gecompliceerde bewer kingen moeten worden uitgevoerd als beelddecompressie en epipolar transfornjiatie. Helaas zijn in roam mode slechts een beperkt aantal fitneties beschikbaar. En het in en uit "roam" gaan kost wel relatief veel tijd. Voordeel is er indien de kartering voornamelijk bestaat uit hoogtelijnen, deze kunnen dan automatisch gegenereerd worden. Ook indien) er per model slechts een geringe hoe veelheid topografie hoef t te worden ingewonnen, zoals bij voorbeeld bij mutatiekarteringen, verdient kartering op het digitale werkstation] de voorkeur. Het voordeel van het direct kunnen downloaden van een stereomodel in plaats van handmatig foto's in de analytische plotter te moeten leggen, weegt dan cjp tegen de in het algemeen iets lang zamere kartering. Fig. 2. Digitale onthoe king gecombineerd met vectorkaart een krachtige combinatie. Fotogrammetrische kartering Vergeleken met analytische plotters biedt het op dit mo ment in het algemeen geen voordeel om op een digitaal fotogrammetrisch werkstation te karteren. Kartering op een werkstation wordt pas interessant indien er krachtige (semi-)automatische Routines op de markt komen, die de operator bij de kartering effectief ondersteunen. Hier moet waarschijnlijk nog lang op gewacht worden. 1999-7/8

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 7