Fig. 3. Digitale orthofoto gecombineerd met vectorkaart. de camera tijdens de opname en vervolgens op schaal te brengen. Er wordt geen correctie uitgevoerd voor om- vallingsfouten ten gevolge van hoogteverschillen. Van en voor tientallen gemeenten in Nederland heeft KLM Aero- carto reeds onthoekingen vervaardigd. Ook zijn onthoe- kingen vervaardigd van de grote rivieren ten tijde van ex treem hoge waterstanden. De onthoekingen worden vrij wel altijd verkregen door inpassing van de foto op een GBKN of LKI-bestand. Na de onthoeking wordt meestal een extractie gemaakt zodat de foto een vierkant van 500 of 1000 meter beslaat. Het resultaat is een digitale foto op schaal en in het RD-stelsel. De pixelgrootte bedraagt meestal 10-15 cm in het terrein. Met diverse software pakketten kunnen de onthoekingen door de gebruiker in combinatie met vectorbestanden worden bekeken (digitale fotokaarten, zie fig. 2). Als het terrein grotere hoogteverschillen kent, is het niet mogelijk om via de eenvoudige onthoekprocedure een foto op schaal te krijgen. Tengevolge van de hoogteverschillen, ontstaan lokale schaalverschillen in de foto. Indien men de beschikking heeft over een digitaal terreinmodel, kan voor deze schaalverschillen gecorrigeerd worden. Het resultaat is een orthofoto (fig. 3). Bij orthofoto's moet een keuze gemaakt worden tussen correcte weergave van de ligging van de top of van de voet van een object. Normaliter wordt alleen gecorrigeerd voor hoogteverschillen op maaiveld niveau. Voor de hoogte van objecten boven het maaiveld wordt dan niet gecorrigeerd. Dat betekent dat bijvoorbeeld gebouwen nog steeds met omvalling zullen worden weer gegeven. Correcte weergave van de ligging van de daken van gebouwen zou leiden tot zwarte gaten in de foto, om dat het gedeelte achter het gebouw niet zichtbaar is. Bij zo genaamde true-orthos worden deze gaten opgevuld door dat ieder object van alle kanten is opgenomen. De extreem grote overlap die hiervoor nodig is maakt dit produkt ech ter erg kostbaar en daarom nauwelijks gevraagd. Gegeven de gescande foto's, de gegevens van de triangulatie en blokvereffening en het digitale terreinmodel, is het ma ken van de orthofoto's slechts een eenvoudige bewerking die in batch kan worden uitgevoerd. Het resultaat kan voor beter inzicht eventueel gedrapeerd worden over het terrein model (fig. 4). Fig 4. Voorbeeld van een digitale orthofoto het bijbehorende digitale terrein model. KLM Aerocarto heeft inmiddels ver schillende orthofotoprojecten uitge voerd, onder andere in Suriname, Ghana en El Salvador, en ook in Nederland. KLM Aerocarto heeft inmiddels erva ring opgedaan met automatische ver vaardiging van hoogtemodellen in di verse projecten en zeer verschillende terreinomstandigheden. Een belang rijk project dat is uitgevoerd betreft het maken van orthofoto's van de pro vincie Sonsonate in El Salvador. Dit is tegelijk ook het eerste project dat met het ImageStation is uitgevoerd. De terreinsgesteldheid in Sonsonate is ta melijk extreem. Niet zozeer vanwege de hoogte, die oploopt tot zo'n 3000 meter. Wel vanwege de enorme geac cidenteerdheid en de extreem steile hellingen. Daar komt nog bij dat van wege de vruchtbare bodem van vulka nische oorsprong de steile hellingen gewoon in gebruik zijn bij boeren. Dit maakt dat er hoge eisen werden ge steld aan de kwaliteit van de ortho foto's, die ten grondslag liggen aan de kadastrering van het gebied, en dus ook aan het digitale terreinmodel. Met ImageStation Match-T waren de ter reinmodellen relatief gemakkelijk te vervaardigen, ondanks de extreme om standigheden. Daarbij viel het op dat het programma meer moeite heeft met scherpe dalen die vaak te vroeg werden overgestoken en waarbij fouten van 20 meter in hoogte ontstonden, dan met scherpe kammen die meestal vrij goed werden weergegeven. Voor de vervaar diging van het terreinmodel zijn daar om met name alle dalen via breuklij nen eerst handmatig gekarteerd. Het resultaat van Match-T kan in de vorm van een grid in een designfile 310 1999-7/8 GEODESIA Orthofoto's Digitale hoogtemodellen

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 8