m Ik wil luchtfoto's, scherp en op schaal. Aan het eind van de lange dag toch nog even petje af voor alle betrokkenen. Laurens en Erik zijn rond half elf in de avond thuis en hebben een leuke, maar lang niet alledaagse meetdag meegemaakt. Ook Rob en Peter hebben hun uiterste best gedaan om deze dag tot een landmeetkundige 'successtory' te maken. Zo te zien is dit gelukt, tenminste in technische zin. Juridisch zal er mogelijk nog wel enig touw trekken volgen. Het waterwinstation staat dan wel op Belgisch grondgebied, maar hoe zit dat hier met horizon tale en verticale natrekkingsregels. Gelden deze regels ook als een ruimte zich bevindt onder het grondgebied van een buurland dat mogelijk andere wetsregels kent omtrent on dergrondse eigendommen? Mogelijk wat stol voor juristen (en commentaar op dit artikel). Reeds in het vooronder zoek werd natuurlijk de vraag gesteld of het 'überhaupt' wel zin zou hebben deze metingen uit te voeren als er wettelijke regels zouden zijn, die altijd de technische uitkomsten 'overrulen'. Omdat dit voor DGW&T niet geheel duide lijk was, werd besloten om die metingen toch uit te voeren. Ook het Kadaster gaf het advies eerst de feitelijke situatie vast te leggen en pas daarna juridische uitspraken te doen. Wel werden reeds uitspraken gedaan als: voor de Staat gelden dezelfde regels als voor de burger; horizontale en verticale natrekkingsregels zullen moeten worden gehanteerd. Tevens kwam uit dit contact naar vo ren dat er in 1843 een verdrag is geslo ten waarin alles met betrekking tot de grenzen is geregeld. Er is een grens- commissie die regelmatig de grens controleert of laat controleren. Ook zijn er onlangs juridische uitspraken gedaan over het eigendom van gan genstelsels. Als eigenaar wordt be schouwd degene die de toegang be heert. Een ander uitgangspunt schijnt te zijn dat de eigendom wordt geregeld door de luchtkolom te volgen, waarbij ook het recht van opstal kan worden verleend. Maar wat nu als er twee of meer ingangen zijn? Wellicht wat voer voor juristen of een afstudeeronder zoek. In ieder geval niet voor deze au teur. Hier geldt de bekende schoen- makersleest. [1] Buren, J. van, Het RD-net geanalyseerd. Wat schuift dat? Geodesia 1998 no. 7/8, p. 333 334. Underground boundary surveying in Limburg Near the city of Maastricht, in the ca verns of the Cannerberg, surveyors of the company Tablin in Oldenzaal had a very special job: to reconstruct the boun dary between the Netherlands and Bel gium deep underground. Together with specialists of the firm Geometius, they performed their neasurements with va rious surveying instruments, including GPS. At the end of the very long day, the surveyors were glad to be able to esta blish that the most important under ground system (a water pumping sta tion) was built at the Belgian side of the boundary. 364 1999-9 GEODESIA Literatuur OOK DIGITAAL Delta-Phot Luchtfotografie werkt met de modernste apparatuur: •Zeiss RMKTop 15 •Zeiss RMKTop 30 Gyrogestabiliseerde ophangingen FMC Forward Motion Compensation CCNS Computer Controlled Navigation System (pin-point fotografie) DGPS Navigatie Kleurenprinter met electronische contrastmodulatie Delta-Phot Luchtfotografie, Nieuwe Kleverskerkseweg 25,4338 PP Middelburg Tel. 0118 637100, Fax 0118 625954, postbus 8026,4330 EA Middelburg Summary

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10