Opleiding landmeten in Namibië Registratie van 'flexibele' perceelsgrenzen surveying, land registration, education landmeetkunde, grondregistratie, onderwijs Grond en grondverdeling zijn gevoelige onderwerpen van discussie in veel landen en ook met name in (zuide lijk) Afrika [1] [2]. In deze regio was het ITC al een aantal jaren in contact met verschillende instanties in Namibië. In 1996 werd vanuit het ministerie van Grondzaken (Lands, Resettlement and Rehabilitation) in Namibië gevraagd concrete voorstellen te maken om onderwijs op te zetten ten behoeve van dat ministerie op het gebied van kadastrale landmetingen (land measuring) en ruimtelijke ordening (land use planning). Het gevolg was het INSHURD-project (Institutional Support and Human Resource Development), dat begin 1997 feitelijk van start ging en tot medio 2000 zal doorlopen. Het project wordt uitgevoerd door het ministerie van Grondzaken in Namibië in samen werking met het ITC. Doelstellingen van het project zijn: opzetten van basisopleidingen in (kadastraal) landmeten en ruimte lijke ordening op de Polytechnic van Namibië, met het doel personeel op langere termijn te kunnen trainen om de uitvoering van het grondbe leid en de landhervormingen te on dersteunen; het met beurzen ondersteunen van Namibiërs voor tertiair onderwijs in studierichtingen als geodesie en landmeten, fotogrammetrie, karto- grafie en rurale ecologie in het bui tenland, met name Zuid-Afrika, Ni geria en Nederland; verschaffen van landmeetkundige en geologische apparatuur die gebruikt wordt tijdens de opleidingen; ondersteunen van het ministerie van Grondzaken. Dit artikel zal zich richten op de oplei ding landmeetkunde op de Polytech nic van Namibië. Fig. 1. Kaart van Namibië. ir. W. T. de Vries, universitair docent Geoinformatics, Management Infrastructure bij bet ITC te Enschede. Namibië Namibië is een groot land met weinig mensen. Op de kaart met schaal 11 miljoen staan vrijwel alle percelen, dat wil zeggen percelen van commerciële gronden. Percelen van enkele duizenden of tienduizenden hectare zijn geen uit zondering. Toch is land schaars. Dat wil zeggen, bruikbaar land en land onder beheer van diegenen die erop werken, en ervan of op moeten leven. Ruim 44% van de nationale oppervlakte is in eigendom van slechts zo'n 4000 commer ciële, veelal blanke] boeren, terwijl 70% van de bevolking op nog geen 40% Van de totale grond woont, die boven dien nog niet eens l als individueel eigendom kan worden gehouden (de vocjrmalige thuislanden; nu communale gronden) [3]. Na de onafhankelijkheid (van Zuid-Afrika) van 1990, en daardoor ook de afschaffing van de apartheid die toen nog in Zuid-Afrika bestond, moest vrijwel de gehele institutio- 367 GEODESIA 1999-9 KEYWORDS TREFWOORDEN ET0SJAt l HZ' Ot0V' Gro^tföntoif Otjiwarongo A MAR ALAND 0 Okahandja Kanbtb- - v Gobabis Windhoek Swakopmund' Rehoboth ammlVnd Keetmanshoop Aioab Ofknj«fïiuiKl

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13