I zowel gebruikers die alleen hun data willen visualiseren door middel van een kaart, als gebruikers die complexe modellen wensen te ontwikkelen over het consumenten gedrag, bediend door middel van GIS. GIS-gebruikers in de detailhandelsector kunnen worden gerekend tot de nieuwe generatie zakelijke gebruikers, die kant-en-klare software kopen die op desktop-pc's kan wor den gedraaid. Deze ontwikkeling heeft GIS toegankelijk gemaakt voor een breder publiek, zowel wat betreft de kos ten als het gebruikersgemak. Tezamen met de technologi sche ontwikkeling heeft dit gezorgd voor een levendige markt van overheden, data-aanbieders, aanbieders van toe- gevoegde-waardeproducten en data-adviseurs. Een grote variëteit aan data over het consumentengedrag is nu te koop voor uiteenlopende prijzen en op diverse geografische schaalniveaus. GIS wordt nu gebruikt door een groot aan tal organisaties in de detailhandel om enorme hoeveelhe den data, zowel interne informatie als extern gekochte data, te bewerken en te analyseren. De uitdaging voor het GIS- gebruik ligt in het omvormen van deze immense brij tot betekenisvolle informatie om op die manier op basis van zo volledig mogelijke informatie beslissingen te kunnen nemen. Nieuwe generatie zakelijke GIS-gebruikers De GIS-markt, die ooit werd gekarakteriseerd door een klein aantal gebruikers uit de publieke sector, is nu een dynamische, op het bedrijfsleven georiënteerde industrie met een nog steeds groeiend aantal commerciële gebrui kers. De detailhandelssector is een prachtig voorbeeld van een nieuwe generatie gebruikers die GIS ziet als een beslis- Ravi De Ravi vertegenwoordigt alle belangrijke overheden en in stanties die te maken hebben met geo-informatie. De deel nemers in de Ravi stellen zich ten doel de structuur van de geo-informatie te verbeteren door samen te werken en goe de afspraken te maken. Daarmee ondersteunt de Ravi het werk van de coördinerend bewindsman voor geo-informa tie, de staatssecretaris van VROM. De Ravi voert strategi sche projecten uit op het gebied van beleid en bestuur, data, bestuurlijke en organisatorische randvoorwaarden en stan daardisatie; op termijn fungeert de Ravi als kenniscentrum. Er is nauwe betrokkenheid met het bedrijfsleven vertegen woordigd in het Ravi-bedrijvenplatform. Hierin nemen momenteel tweeëndertig bedrijven deel uit diverse bran ches: hard- en software, dataleveranciers, consultancy en ingenieursbureaus. Het platform beoogt samenwerking en afstemming op het gebied van geo-informatie met overhe den, wetenschap en bedrijven onderling. Daartoe wil het de eigen positie versterken en verbreden richting gebruikers. Activiteiten van het bedrijvenplatform zijn onder meer het geo-jaarboek, een jaarlijks congres, workshops over mobili teit en planologie, een project over toegankelijkheid van overheidsinformatie, activiteiten op het gebied van stan daardisatie, kennisinfrastructuur in Europa en dit project over GIS in de detailhandel. singsondersteunend middel dat snel de benodigde informatie kan verschaf fen om besluiten te nemen over loca ties of marketingdoeleinden. Gebrui kers zijn geïnteresseerd om met be hulp van GIS specifieke vragen te be antwoorden, die belangrijk zijn voor de bedrijfsvoering. Enige voorbeelden van voor de detailhandel typisch loca tie-gerelateerde vragen: zouden we nieuwe winkels/ waar Detailhandel omvat zowel winkels, winkel en banknetwerken als verzekerings maatschappijen en dergelijke. vestigingen moeten openen; welk productassortiment moeten we in welke winkels voeren; welke vestigingen zijn verliesgevend en moeten worden gesloten; wat is ons marktaandeel en -penetra tie; aan wie zouden we 'direct mail'-aan- biedingen moeten sturen; wat zou het effect zijn van een nieu we concurrerende winkel in de buurt op onze winkels; wat zijn onze belangrijkste en vaste klantengroepen en waar wonen ze; wat is het resultaat van de adverten tie in een lokale krant op het be drijfsresultaat; wat zou het optimale aantal vestigin gen en de locatie daarvan zijn in ons winkelnetwerk. 374 1999-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20