A Geodan en de wereld van de geo-informatie BEDRIJFSREPORTAGE Is er nog toekomst voor GIS? geo-information engineering, landinformation, profile geo-informatievoorziening, vastgoedinformatie, reportage Theo Scbeele, redacteur. De omschrijving 'alles wat Geodan doet heeft met GIS te maken' doet geen volledig recht aan de gevarieerde activiteiten waar het bedrijf al veertien jaar mee bezig is. Wie zegt tegenwoordig niet met GIS bezig te zijn. Bij Geodan zeggen ze ook liever dat hun dagelijkse arbeid draait om geo-informatie en die speelt eigenlijk in ieders leven een steeds belangrijker rol, ook al realiseren we ons dat niet altijd. Zowel de overheden als het bedrijfsleven hebben ontdekt welke mogelijkheden geo-informatie voor hun activiteiten biedt en dat varieert van een water schap dat haar afwateringssysteem moet onderhouden, via Albert Hein die wil weten waar hij nieuwe klanten kan vinden, tot een overheidsdienst die het landschap wil verbouwen. Geodan steekt hierbij als deskundige op het gebied van geo-informatie een handje toe en bedenkt ook graag nieuwe mogelijkheden voor haar klanten om die te benutten voor de uitvoering van haar taken. Integratie en innovatie zijn de sleutelwoorden waarvan Geodan zich daarbij bedient. Voor het afwegen van beslissingen bij het inrichten van de ruimte om ons heen (plannen van nieuwe woonwij ken, uitstippelen van routes, aanleg gen van wegen en spoorverbindingen) wordt steeds meer gebruikgemaakt van geografische informatiesystemen en daarin speelt de ruimtelijke compo nent een grote rol. Het integreren van de ruimtelijke component in geografi sche informatiesystemen is daarom een belangrijke taak waarin Geodan zich heeft gespecialiseerd en zij onder steunt daarbij veel diensten die zich met de inrichting van die ruimte be zighouden of meespelen in die ruimte (waar zitten onze klanten of waar pre cies loopt straks het water over een dijk). En wie zijn dan de klanten van Geodan? Dat zijn overheidsdiensten: Rijk, provincie, gemeenten, water schappen en watefleidingbedrijven, maar ook het bedrijfs leven zoals Albert] Hein, Volvo, Texaco, telecombedrijven en ING. Het is dafi ook noodzakelijk van veel vakgebieden verstand te hebben en daarom is Geodan opgesplitst in zelf standige bv's, elk fnet haar eigen specialisten, waarin totaal ongeveer zeventig mensen hun arbeid verrichten. De drie bv's, die overigens heel nauw samenwerken, opereren on der de benaming: Geodan IT, het oorspronkelijke moederbedrijf, waar be drijfsleven en overheid van geo-IT componenten worden voorzien; Geodan Geodesie, vooral gericht op het inhoudelijke terrein van watermanagement, kustbeheer en (vliegtuig) remote sensing, waar onze belangstelling in eerste instan tie naar uitgaat dn waar we vandaag te gast zijn; Geodan Consujting Network, gericht op het brede terrein van geo-IT kennis- en informatiemanagement voor grote, internationale ondernemingen. Het vierde Geodap-bedrijf (Geodan EDT, gericht op de logistiek van het bedrijfsleven), inclusief de hierin ont wikkelde technologie, werd onlangs verkocht aan Oracle Corporation. Vorig jaar stopte Geodan met de vestiging in Polen, waar in vijf jaar een lokale variant van Geodan werd 379 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 25