opgezet, maar de ontwikkelingen gingen daar niet snel ge noeg voor Geodan om er verder in te investeren. Inter national VNU nam Geodan Polska over. Eén ding hebben de Geodan bv's gemeen: zij werken met gelijksoortige bouwstenen: kennis, geo-informatietechnologie en data. De kennis is aanwezig bij deskundigen op velerlei gebied: projectmanagers, adviseurs, software-ontwikkelaars, fysisch geografen, waterhuishoudingspecialisten, remote sensing- deskundigen, milieudeskundigen en economen. Het zal duidelijk zijn dat, als je KPN wilt adviseren over de plaats van zendmasten, je niet genoeg hebt aan het vervaar digen van een 3D-citymodel, maar dat je ook verstand moet hebben van telecommunicatie, en als je het ministerie van VROM wilt laten zien wat de effecten zijn van de ver mindering van de varkensstapel op de natuur en de drink watervoorziening, moet je deskundig zijn op milieugebied (en verstand hebben van varkens). De geo-informatietech nologie moet inzicht verstrekken in mogelijkheden en con sequenties van bijvoorbeeld de inrichting van de Maas vallei, waarbij het volgens Geodan in de nabije toekomst meer de IT-kant dan de GIS-kant op zal gaan en het de vraag is of GIS niet zal worden ingehaald of geïncorporeerd door de informatietechnologie. De derde bouwsteen, de data, kan worden opgesplitst in het inwinnen, toepassen en ontsluiten van de data, en daar verdienen ze met name bij Geodan Geodesie hun dagelijks brood mee. Geodan Geodesie Het zal de lezer van Geodesia niet verbazen dat ons hoofd doel vandaag Geodan Geodesie betreft en dat niet alleen omdat het in een fraai onderkomen aan de Koningslaan aan de rand van het Amsterdamse Vondelpark is gevestigd. Ook hier zijn het niet alleen landmeters die met de ruimte lijke informatie stoeien. Onder directe leiding van direc teur ir. Jan Willem van der Vegt werken hier specialisten op diverse wetenschappelijke gebieden. Geodan Geodesie houdt zich bezig met integraal waterbeheer, verkeer en ver voer, en kustbeheer. We adviseren en ondersteunen bedrij ven op het gebied van geografische informatievoorziening, 3D-citymodel. legt Jan Willem uit, en proberen de nieuwste ontwikkelingen daarvoor toepasbaar te maken. Netjes op een rijtje gezet houdt Geodan zich bezig met: advisering (adviseren over imple mentatie en opbouw van geo-infor- matie); systemen en software (ontwikkeling, implementatie en onderhoud van standaard GIS-pakketten en meta- informatiesystemen) geografische dataproducten (remote sensing producten, waaronder laser- scanning); projectondersteuning; training en opleiding. Veel van deze activiteiten zitten ook in het werkpakket van Geodan Geodesie. Vandaag zullen we voorbeelden zien van inwinnen, ontsluiten en toepassen van geo-informatie. 2000 punten per seconde Eén van de belangrijkste inwinnings- technieken van dit moment is de vlieg- tuiglaserscanning, een techniek waar bij vanuit een vliegtuig of helikopter, hoogtemetingen worden uitgevoerd door middel van scanners die stroken van de aarde aftasten en daarvan met een grote puntdichtheid (desgewenst meerdere punten per m2) de hoogte bepalen. Uit die gegevens kunnen digitale hoogtemodellen worden ver vaardigd. Geodan beschikt zelf over een nauwkeurige scanner (ALTM 1020 Laser Scanner) waarmee inmid dels in Nederland al 20 000 km2 in kaart is gebracht en ook buiten Neder land grote oppervlakten zijn opge meten. Alleen het vliegtuig of de heli kopter waarmee de opnamen worden uitgevoerd, moet worden ingehuurd, maar er zijn genoeg luchtkarteringsbe- drijven die beschikken over een vlieg tuig met een gat in de bodem waarin de scanner kan worden opgehangen. Tijdens de vlucht zwenkt de laser con tinu heen en weer, terwijl deze met hoge snelheid infrarood pulsen op het aardoppervlak afvuurt. Die stralen worden weerkaatst en uit de tijd van het heen en weer gaan van de pulsen kan de hoogte worden berekend met centimeternauwkeurigheid. Per se conde worden zo tweeduizend punten gemeten. De voordelen van deze ma- 380 1999-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 26