nier van hoogtebepaling zijn vele: het gaat erg snel (50 km2 per uur), de nauwkeurigheid is hoog en je kunt in allerlei gebieden meten zonder ge hinderd te worden door obstakels zo als bossen. Ook de kosten zijn laag. Vliegtuiglaseraltimetrie wordt onder andere toegepast voor de vervaardi ging van digitale hoogtemodellen, het Actueel Hoogtebestand van Neder land (AHN), GIS-applicaties en vir tual reality. Deze technieken worden gebruikt ten behoeve van een aantal doelstellingen: kustbeheer; watermanagement (peilbesluiten); wateroverlast (waarschuwing en voorzorg); bosbouw (opbrengstvoorspellingen); telecommunicatie; planning bij aanleg en beheer van infrastructuur (wegen, dijken en spoorwegen). Geodan Geodesie zorgt niet alleen dat de hoogtegegevens worden ingewon nen en verstrekt, maar levert ook ap plicaties waarmee de klant bijvoor beeld 3D-toepassingen en animaties kan uitvoeren. Er wordt zelfs aan ge werkt om de gegevens via internet te ontsluiten. Drs. Menno Ruppert, fysisch geo graaf, laat een voorbeeld zien van een vliegtuiglaserproject in de Flevopol- der. Dit vlakke gebied dient tevens als bewijs met welke nauwkeurigheid het systeem werkt. Het hoogteverschil tus sen twee punten op achthonderd me ter van elkaar verwijderd bedraagt der tig centimeter. Menno laat de vlieg- stroken zien, die in oostwest-richting lopen en vervolgens zijn opgedeeld in kaartbladen. Uit de opnamegegevens komen nu geen luchtfoto's maar lijs ten met hoogtegegevens (x-, y- en z- data). Omdat het gebied erg vlak is, kan hier met een puntdichtheid van 1 punt per 10 m2 worden volstaan. De data (de lijstgegevens) worden omge zet naar beelden en zo verschijnt er toch een beeld op het scherm dat er als een luchtfoto uitziet. Zelfs ondiepe geulen in het terrein worden nu ook zichtbaar. Op het beeldscherm zijn al leen gronddata zichtbaar, er zijn geen gebouwen te zien. Dit komt doordat Menno die er voor deze situatie heeft gefilterd omdat die hier geen belang hadden. Ais de opdrathtgever een telecommunicatiebedrijf zou zijn, zouden juist de gebouwen weer van belang zijn omdat de onderlinge)bereikbaarheid van hoge punten dan belangrijk is. Met een speciale techniek kunnen ook schaduweffecten in het beeld worden ifigesteld, waardoor het hoogte-effect wordt geaccentueerd] Menno stelt zelf in onder welke hoek het (namaak) zonlichjt mag binnenvallen en waar de zon ge acht wordt te staan.' De hoogteverschillen in het terrein worden zo mooi zicjhtbaar, en het is ook een controle middel om afwijkingen in de data op te sporen. In septem ber 1998 waren deze) gegevens beschikbaar voor opname in een GIS-bewerking, precies op tijd om te kunnen aantonen welke percelen wateroverlast zouden kunnen krijgen als het peil ging stijgen. Begin dit jaar is Zuid-Holland gevlogen. Daar mag het nu du£ ook gaan regenen Natte en droge voeten Het toepassen van geo-informatie wordt door drs. Frans Hoefsloot vertolkt, j Frans is eveneens fysisch geograaf en werkt met modellen!: waterbewegingsmodellen die ten doel hebben te onderzoeken hoe het water stroomt in bedreigde gebieden langs de gfote rivieren. Hij is bezig met een situ atie in de Maas nabij Zaltbommel. Belangrijk is de geo metrie waarin de dijmensies van de rivier worden beschre ven: hoeveel water gaat erdoor, wat is de ruwheid van het terrein en dergelijke. Vanuit GIS hebben we een 1D- dwarsprofiel gegenereerd, aldus Frans en hij laat een DTM zien van een werkeljjke rivierensituatie. Dit wordt omgezet in een schematisch profiel. Bij het genereren van dat profiel gebruiken we alle lggen van het GIS, zegt Frans, lagen met informatie over de diepte van de rivier, gebieden waar het J water stroomt en waar het stilstaat, en de zomerkaden; die zijn een belangrijk gegeven voor de modellering omdat die rechtstreeks de instroming be perken. Beeld uit het hoogtebestand van het duingebied in beheer bij Gemeente waterleidingen Amsterdam. Frans onderzoekt nu hoe hij de ge gevens van het AHN (verkregen uit vliegtuiglaserscanning) kan gebruiken om de zomerkaden te detecteren. He laas heeft de laser niet de bodem van de rivier kunnen aftasten en die heeft Frans wel nodig. Die worden dus op gehaald uit een opnamebestand van een echolodingssys- teem. Nu wordt qe bodem van de rivier zichtbaar als een soort duinlandschap en kunnen de modellen verder wor den ingevuld. Vqor het detecteren van de zomerkaden wordt de luchtfot<jlaag geraadpleegd en tenslotte kan de af- voerrichting van Ijiet water worden bepaald door van elk gridpunt te berekenen waarheen het water stroomt (en dat loopt al jaren van)hoog naar laag). Alleen voor het laagste punt in dit gebied gaat dat niet meer op, daar stroomt al leen water heen. Van die wetenschap maakt Frans (en ook anderen) gebruik door het water steeds denkbeeldig op te hogen en zo steeds weer nieuwe afstroomrichtingen te be palen. Zo worden de totale afstroomroutes van het terrein 381 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27