zichtbaar gemaakt en dat zijn vaak zeer ingewikkelde routes die je met het blote oog in het terrein niet zult vinden of voorspellen. Bij het modelleren en inrichten van het rivierengebied spelen geo-informatie, rivierkundige modellen en GIS- applicaties een belangrijke rol. Het gaat om de juiste com binaties. Geodan Geodesie heeft daarvoor een aantal GIS- applicaties ontwikkeld, zoals AMOR voor het in beeld brengen van de rivierbodem en het Generiek Vergunnin gen GIS voor het krijgen van inzicht wie welke activiteiten in het rivierengebied mag uitvoeren. Trekken en duwen aan Texel Afgeleid product (3D-laserhoogte- Als voorbeeld van het ontsluiten van geo-gegevens laat model IJssel). ir. Pim Luremans, modulair bioloog (weer geen geodeet), zien hoe hij een 3D-applicatie heeft gemaakt voor het ge bruik van hoogte-informatie via internet. Hij maakt daarbij in eerste instantie gebruik van gegevens van landgebruik (de bodemkaart van het Staringcentrum) en de hoogtege- gevens van het Actueel Hoogtebestand van Nederland (AHN). Als voorbeeld heeft hij het eiland Texel gekozen omdat een eiland zich ertoe leent van alle kanten bekeken te worden en dat is vooral in 3D erg leuk. Door de combi natie van bodemkaartgegevens en het AHN ontstaat er op het beeldscherm een 3D-afbeelding van het eiland waar je aan kunt trekken, duwen en draaien en er zelfs omheen kunt vliegen. Als je laag over de zee vliegt, kijk je tegen de duinenrij aan. Even later vliegen we er overheen. Details van het eiland kunnen nu nauwkeuriger worden bekeken. Door inzoomen krijgen we een gedetailleerd beeld van het natuurgebied de Slufter te zien. Het Staringcentrum wil weten hoe hun gegevens die ze nu op platte kaarten in huis hebben, er in werkelijkheid uitzien en dat kan met deze methodiek uitstekend. Wil je nog meer gegevens, dan koppel je er nog een laag aan vast, bijvoorbeeld de luchtfoto, en dan komen er ineens weer een aantal ontbrekende gegevens bij. Door koppeling met de bodemkaart waarin ook een aantal grondwater- trappen zijn opgenomen, kun je zichtbaar maken welke kavels droog liggen of op welke kavels schade aan gewassen ontstaat als het waterpeil wat stijgt. Via internet kun je straks 3D-modellen van delen van Nederland oproepen en deze van alle zijden bekijken, erdoorheen vliegen en desge- 382 wenst de bodem van onderaf bekijken en zo de onderste steen boven laten komen. Voor het ontsluiten van de geo-infor matie zijn verschillende programma's en concepten beschikbaar zoals: Geo Key, dat alles vertelt over meta gegevens: waar is het en hoe is het toegankelijk; GeoLib, een bibliotheek met geo- functies, geheel in C++ ontwikkeld; Geo-View, een viewer voor geo- informatie die geheel kan worden aangepast aan de wensen van de klant; Geo3D, een softwareproduct dat de derde dimensie toevoegt aan 'platte' bestanden en deze modellen via in- ter-/intranettechnologie ontsluit. Zo is Geodan dagelijks bezig met het zoeken naar nieuwe toepassingen van geo-informatie. Geodan zorgt voor de inwinning van ruimtelijke gegevens met behulp van de nieuwste technie ken; door koppeling aan andere gege vens weet zij toepassingen te vinden om van die gegevens optimaal gebruik te kunnen maken en is tevens doende systemen te ontwikkelen om de geo- informatie te ontsluiten en zo dienst baar te maken voor mens en maat schappij. Want ruimtelijke informatie moet voor iedereen beschikbaar zijn, zeggen ze in Amsterdam. Geodan helpt daarbij onder de slogan: Geo dan, een wereld van geo- informatie. Summary Geodan and the ivoiid of 'geoinforma- tion engineering The author visited the firm Geodan in Amsterdam, a company working in the world of geo-information, both for governments and private companies. What about the future of GIS?, was the question. Just before this visit, a part of Geodan was sold to Oracle Corporation. But a lot of interesting tasks in making geoinformation surving the society, still going on. 1999-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28