Optimaliseren van digitale basiskaarten Seminar van Oranjewoud Geo-lnfo en de Stichting Geodesia De objectgerichte Grootschalige Ba- siskaart van Nederland heeft de afgelo pen jaren voor veel commotie gezorgd. Nu het eind van de vervaardiging van de GBKN in zicht komt, blikt Oranje woud alvast vooruit naar de objectge richte kaart die over een aantal jaren afgerond moet zijn. Op donderdag 10 juni 1999 organi seerde Oranjewoud Geo-lnfo daarom in samenwerking met de Stichting Geodesia een seminar over het opti maliseren van het gebruik van digitale basiskaarten. Het was druk om één uur in restaurant De Meern, nabij Utrecht. Het charmante team van het AC-restaurant verwelkomde de deel nemers met de slogan 'Gezelligheid in het hart van Nederland', waarna de voorzitter van de Stichting Geodesia, Paul van der Molen, het seminar opende. Kort daarna begon de dag voorzitter, Jaap van der Veen, direc teur van de afdeling Geo-lnfo van Oranjewoud, met zijn welkomst woord. Leen Murre hield vervolgens een lezing onder de titel 'GBKN, een be stand met ambities'. Als directeur-se cretaris van het Landelijk Samenwer kingsverband GBKN en manager in formatiebeleid bij de Dienst Amster dam Beheer wist hij de aanwezigen te boeien met een speech over het doel van het Landelijk Samenwerkingsver band. "Wij willen op regionaal niveau de samenwerking bevorderen op het gebied van vervaardiging en bijhou ding, zodanig dat daarmee een lande lijke, uniforme en actuele GBKN tot stand kan komen", vertelde hij en thousiast, waarna hij in chique woor den de missie van het samenwerkings verband nog eens benadrukte. "Het scheppen van de bestuurlijke, organi satorische en technische randvoor waarden waardoor het toekomstig be heer van de GBKN efficiënt en effec tiefkan worden uitgevoerd". Het doel is, door middel van verschillende werkgroepen, in 2002 tot een stabiele beheersituatie te komen. Daar zal vol- Karien Ris, freelance redacteur. gend jaar nog geen sprake van zijn. Tenslotte erkende Mur re dat er een grote hóeveelheid partijen en even zoveel ver schillende meningen1 bij de GBKN betrokken zijn. "Veel zal afhangen van dé regionale samenwerkingsverbanden. Dat wordt een lastige klus en daarom denk ik ook in ter men van GBKN, eed bestand met ambities" Opwaardering van het bestand Daarna was het woord aan Jan Koers, sinds een jaar hoofd van de afdeling Geo-Informatie binnen de gemeente Emmen. Hij lichtte jde deelnemers aan het seminar in over de werkwijze die Eipmen hanteert met betrekking tot de opbouw van de digitale basiskaart voor het grondgebied van de gemeente. Njadat de uitgebreide basiskaart Emmen in 1995 was afgeroqd, bleek er behoefte te zijn aan een op waardering van het bestand. Zo zou het product beter en intensiever gebruikt kunnen worden voor geïntegreerd technisch beheer, was de verwachting. Ook het beheer van WOZ-objecten en jintegrale analyses van gemeentebrede geo-informatie werjden daardoor vergemakkelijkt. "Deze opwaardering behelst het sluitend maken van wegen, water en bebouwing, alsrhede de vlakvorming van de rest van het grondgebied. In het jaar 2000 hopen we de opwaardering te kunnen afronden", besloot Koers zijn betoog. Rond halfdrie korldigde Van der Molen een wel heel bijzonder intermezzo aan: een prachtig gedicht van Gerard Castricum van de Basiskaart Noord-Holland sloeg de spij ker op zijn kop. Daarna was er tijd voor een uitgebreide koffiepauze. Lange gesprekken wisselden af met vluchtige ontmoetingen, na bije collega's spraken met lang-niet-geziene geodeten uit de rest van het land jen ondertussen was er gelegenheid de demo-markt te bezjchtigen. Daar vertoonden onder andere een drietal gemeepten hun digitale kunsten. Bezoekers konden terecht bjj de gemeenten Emmen, Rheden en Utrecht voor uitleg en praktijkpresentaties van de nieuwste V. I. n. r. Jaap van der Veen, Leen Murre, Jan Koers, Sandra Leijten en Yvette Pluijmers. 385 GEODESIA 1999-9

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 31