A willen kijken Gaijus digitale systemen. Maar ook de Hogeschool van Utrecht en de afdelingen Ruimtelijke Inrichting, Fotodata en Geo- Info van Oranjewoud waren prominent aanwezig. Objectgericht maken Na deze gezellige pauze stak Sandra Leijten van wal over haar ervaringen met de GBKN in de praktijk. Leijten, sinds acht jaar werkzaam bij Oranjewoud Geo-Info, houdt zich voornamelijk bezig met kaartvervaardiging, vastgoedadvi- sering en software-ontwikkeling binnen de Geo-Infohoek. "Het objectgericht maken van bestanden is bij ons globaal onder te verdelen in vijf stappen", lichtte zij toe. "De eerste stap die wij nemen, is het voorbereiden van de geometrie ten behoeve van optimaal gebruik. Dat gebeurt veelal aan de hand van geautomatiseerde routinehandelingen. Daarna selecteren we de geometrie die een plaats gaat krijgen in het vlakvormingsproces. Dit doen we bij Oranjewoud voor een deel automatisch maar ook gedeeltelijk interactief. Het meest ingewikkelde van deze stap is het omgaan met niveauverschillen. Wanneer zich ergens bijvoorbeeld een viaduct bevindt, moet zowel het vlak onder als dat op het viaduct worden gevormd. In datzelfde proces worden de vlakken aan de hand van kenpun- ten, centroïdes en tags soms automa tisch benoemd. De vierde stap omvat het controleren van de geselecteerde en benoemde vlakken in de voorgaan de stappen, waarna deze vlakken in de laatste fase worden gevormd". Leijten wees er nadrukkelijk op dat, ondanks de verregaande automatisering van het gehele proces, de interpretatie van de gegevens nog altijd mensenwerk is. En daarbij zijn volgens haar een gezonde dosis creativiteit en de nodige ervaring op dit gebied van doorslaggevend be lang voor het al dan niet slagen van een dergelijke beheersing. Juridische randvoorwaarden Tenslotte sprak Yvette Pluijmers, be leidsmedewerker van het ministerie van Verkeer, Ruimtelijke Ordening en Milieu, over de juridische randvoor waarden van de digitale basiskaarten binnen de overheid. Pluijmers, die in 1997 haar Master of Science-studie af rondde, ging in haar lezing uitgebreid 386 1999-9 GEODESIA Punt voor punt punt voor punt in 'digi' vertaald punt voor punt lijkt het een plaatje wordt iets anders bedoeld gefaseerd is een kaart want wij willen gissen 'kaart' was niet verkeerd leuk analoog maar niet raden ...was een glimlach net nog beweerd lijkt logisch slim zijn fase één zo op het oog zeg maar gis fase twee doelt op vlakken maar helaas wij willen alles gebieden is van weinig waarde gister gratis gebieden! vorm van dwang zo'n model van een glimlach zo'n keurslijf vraagt revisie met een huid van 'aarde willen bereiken lees: 't smoelt dingen fase drie! maar het voegt niet met een toekomst herziening van belang zit barstens vol gaten door 'bestand' achterhaald dus moeten we vooruit

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 32