A Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 4ie jaargang no. 9 sept. 1999 359 J.H.J.M. Vos De landmeters van Tablin klaarden onlangs een ongewone klus: het opmeten van een ondergronds waterwinstation ih de Limburgse Cannerberg. Boven gronds was de grens in RD-coördinaten bekend, vraag was of het waterwin station in de grot op Belgisch of op Nederlands grondgebied lag. Onder barre weersomstandigheden en grote tijdsdruk wisten de landmeters een zodanig bovengronds netwerk van vaste punten [te construeren, dat vandaaruit een polygoon door de grotgangen kon worgen geleid. Op het eind van de dag kon met vrij grote nauwkeurigheid worden vastgesteld waar de ondergrondse rijksgrens zich bevond. Na de onafhankelijkheid van Namibië in 1990 ontstond een groot tekort aan landmeetkundig geschoolden voor de registratie van grondeigendom en -gebruik. Geholpen door het ITC is een eenjarige opleiding opgezet tot kadastraal landmeetkundige. De nadruk lag daarbij vooral op praktische vaardigheden als communicatie, en kennis van kadastraal en traditioneel recht, en grondbeheer. 379 Een onderzoek, uitgevoerd in 1998 en 1999, wijst uit dat GIS steeds meer wordt gebruikt in de detailhandel. Redenen zijn vooral de toenemende concurrentie, de beschikbaarheid van gèede geo-data en de steeds goedkopere en betere hard- en software. Omdat dit in de komende periode zich zal voortzetten, is het te verwachten dat GIS in de detailhandel sterk zal groeien, zowel in aantallen applicaties als in de complexiteit daarvan. De auteur ging een dagje op bezoek bij het bedrijf in Amsterdam, op zoek naar de geodetische arbeid die daar wordt vejxicht. Zoals verwacht kwam hij er geen meetband en jalonstokken tegen, want die inwinningsinstrumenten zijn hier vervangen door onder andere vliegtuiglaserscanning. Dat ook de toekomst van het GIS aan twijfel onderhevig zou zijnj was een nieuwe ervaring. Een primeur was de verkoop van Geodan EDT aan Oracle Corporation, die net had plaatsgevonden. Maar van de drie bv's die nog overblijven, viel genoeg te vertellen over het inwinnen, ontsluiten en toepassen van geo-informatie. Alles is relatief Optimaliseren van digitale basiskaarten Kartografie zonder grenzen Sedimentatlas Waddenzee NCG-Kwartaalbericht Uit de losse pols Agenda Stichting Geodesia Berichten Verslagen Publicaties Techniek Personalia Een heel andere soort kartografisch 'model'. Zie artikel over karto grafie zonder grenzen op p. 389. 357 Geodesia www.geodcsia.nl issn: 1385-7517 Ondergrondse grensbepaling in Limburg 367 Opleiding landmeten in Namibië ir. W. T. de Vries 373 GIS in de detailhandel: een kansrijke sector dr. T. Hernandez drs. A. S. Verrips Bedrijfs reportage Geodan en de wereld van de geo-informatie M. J. Scheele en verder Bij de voorplaat

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 3