ONS WERKTERREIN >en vrijblijvend oriënterend gesprek. De heren Faas (l. en Van Beers demonstreren de verandering: zo ging het vroeger, zo gaat het nu. Het team Geo-Informatie blijft funge ren als 'back office' voor de meer com plexere vragen en is het centraal aan spreekpunt voor gemeentelijke kada strale informatieverstrekking. De suc cesvolle inrichting van de gemeente lijke kadastrale balie is mede te danken aan goede samenwerking tussen de gemeente 's-Hertogenbosch en het Kadaster, en tussen de gemeentelijke afdelingen Ingenieursbureau en Bou wen. Irwin van Hunen H. de Wolff, D. Groetelaers en J. de Jong De Wet Voorkeursrecht Gemeenten wordt sinds 1985 ingezet voor de ver werving van onroerend goed. Om de verstedelijkingstaakstelling van ge meenten te kunnen verwezenlijken is dit beleidsinstrument in 1996 aange past. Vooruitlopend op een evaluatie van de gewijzigde Wet Voorkeursrecht Gemeenten is in 1998 onderzoek ge daan naar de eerste ervaringen met de wet. Doordat aspecten van de wet vanuit verschillende invalshoeken zijn belicht, maakt het onderzoek een be trouwbare en degelijke indruk. Vanaf 1996 is het gebruik en daarmee het draagvlak van het voorkeursrecht bij gemeenten toegenomen met 25%. Het gebruik van het voorkeursrecht beperkt zich momenteel niet meer tot stadsvernieuwingsgebieden, maar be treft gemeenten met uitbreidingscapa citeit waarbij het gebruik van niet- agrarische bestemmingen afwijkt van het plan, voornamelijk voor de ont wikkeling van woningbouwlocaties en bedrijventerreinen. Vestiging van het voorkeursrecht is nu zelfs mogelijk vóór de vaststelling van een (ontwerp) structuur- of bestemmingsplan. Hier bij is een tijdige uitwerking van ruim telijke plannen door gemeenten nood-i zakelijk. Via de vestiging van het voorkeursj recht wordt versnippering van eigen domsverhoudingen tegengegaan. Ge ineenten hebben op deze manier de jnogelijkheid om de grondexploitatie jn eigen hand te houden en de onder handelingspositie op de grondmarkt te verbeteren. Het is echter niet uitgeslo ten dat de wet via opties en koopover- jeenkomsten wordt ontdoken. Hierbij is een kritische beoordeling door de notaris een vereiste. Tegelijkertijd Jworden in toenemende mate bestem mingen via zelfrealisatieconstructies I door derden ontwikkeld. In het boek worden de planologisch- juridische aspecten van de wet zeer uitgebreid beschreven. Door de diep gang is het moeilijk om de samenhang tussen de onderwerpen te blijven zien, hetgeen de leesbaarheid niet ten goede komt. Positief ervaren zijn de analyses per hoofdstuk. Op grond van deze analyses worden reële oplossingsrich tingen aangereikt voor de wetgever. Het is belangrijk niet stil te blijven staan bij de bestaande wetgeving, maar Geo Meetdienst, bureau voor landmeetkunde, begeeft zich al sinds 1966 op de meest uiteenlopende werkterreinen. Met ruim 80 gespecialiseerde medewerkers bieden we u de landmeetkundige dienstverlening waar u om vraagt: maatwerk in de letterlijke zin van het woord. Uw werkterrein kent voor ons weinig geheimen. Uw werkterrein is immers ons werkterrein. Hoofdkantoor Bunschoten Celsiusweg 7 Bunschoten Postbus 13 3750 GA Spakenburg Tel. (033) 298 42 84 Fax(033)298 66 85 Bijkantoor Assen Beilerstraat 27a 9401 PB Assen Tel. (0592) 31 34 00 GEODESIA 1999-9 PUBLICATIES Eerste ervaringen met de gewijzigde Wet voorkeursrecht gemeenten Eerste ervaringen met de gewijzigde Wet voorkeursrecht gemeenten Herman de Wolff Danielle Groetelaers BUREAU VOOR LANDMEETKUNDE

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 49