Ondergrondse grensbepaling in Limburg Een klusje op een lange natte dag surveying, geodetic networks, applications landmeetkunde, netwerken, praktijk De hedendaagse technische mogelijkheden binnen de geodetische wereld zijn een echte uitdaging voor de moderne geodeet. Hij (of zij) weet voor het klaren van niet-alledaagse of ingewikkelde meetklussen die combi natie van gereedschappen te kiezen, die het snelst tot nauwkeurige en betrouwbare resultaten leiden. Hieronder het relaas van een geodetische uitdaging: het lokaliseren van een waterwinstation in de Cannerberg, binnen in de mergelgrotten van Limburg, ergens onder de grens tussen Nederland en België. Het antwoord diende gegeven te worden op de vraag of het waterwinstation zich onder Nederlands dan wel Belgisch grondgebied zou bevinden. In het voorjaar van 1998 werd op ver zoek van DGW&T (de Dienst Ge bouwen, Werken en Terreinen van het ministerie van Defensie) een oriënterend bezoek gebracht aan het Kadaster te Roermond. Een beetje vreemd keek de ambtenaar aan het ka dasterloket wel toen we onze vraag aan hem voorlegden: "Heeft het Kadaster gegevens met betrekking tot de grens Nederland-Belgie?". Het is tenslotte geen dagelijkse vraag. Al snel bleek dat meer technisch-kadastrale bijstand was vereist. De lokaal bekende land meter werd geraadpleegd en het bleek dat het hier om de kadastrale gemeen te Vroenhoven ging. Na nog wat speurwerk werden de gegevens gevon den. De kadastrale grens was ter plaat se bekend in RD-coördinaten. Boven dien bleken er gegevens aanwezig te zijn in de vorm van veldwerken, zodat controle ter plaatse dus (zij het met de nodige inspanning) mogelijk zou zijn. De gegevens werden 'besteld'. Voor een paar honderd gulden hadden we de benodigde gegevens en konden we aan het voorwerk beginnen. J. H. J. M. Vos, hoofd afdeling Geodesie en GIS bij Technisch Adviesbnro Tablin bv. Ook brachten we (jDGW&T en de auteur) een bezoek aan Otto Evers, de gJotbeheerder die letterlijk alle 'ins and outs' van de grot (kent, en dat is bij een doolhof als de Cannerberg geen overbodige luxe. Otto vertelde ons de verhalen over het militaire leven in de tijd van de koude oorlog en over de tjoestand van de grotten. We bekeken te vens de grenspalen (boven op de berg. Al met al een prettige wandeling door de natuur en dat is één van de vele aardige kanten van het landmetersvak. Landsgrens Een nadere verklaring van de interesse van DGW&T voor de exacte ligging van de grens tussen Nederland en België is hier op zijn plaats. De Cannerberg, gelegen bij het dorpje Neerkanne net onjder Maastricht, is lange tijd als militair complex, vooral tijdens de koude oorlog, in gebruik ge weest. In de loop van deze periode zijn door Defensie aller lei voorzieningen aangebracht voor het verblijf van honder den militairen. Ook in de eeuwen daarvoor verschansten zich vele personen, al dan niet met militaire bedoelingen, in de grotten van de Cannerberg. Ook ondernemende aanne mers waren regelmatig in de grotten te vinden. Bewapend met grof getande zagen zaagden zij de zachte bouwstenen van mergel uit de grot om daarmee allerlei bouwwerken te construeren. De militairen, veélal in NATO-verband, produceerden 'vuil water', zoals élke burger dat doet. Het water werd in de berg gewonnen jen na gebruik weer gezuiverd om vervol gens in het Albertjkanaal in België te worden geloosd. In verband met beheerszaken was het noodzakelijk te weten of het betreffende waterwinstation (en waterzuivering) op Nederlands dan wel Belgisch grondgebied stond. Los van allerlei juridische regels die mogelijk de technische uitkom sten zouden kunnen 'overrulen', werd door DGW&T aan Tablin de vraag vporgelegd of zij in staat was deze klus in één dag te klaren. Na enkele contacten tussen beide bedrij ven werd geconcludeerd dat het 'waarschijnlijk niet onmo gelijk zou zijn'. Hét lag voor de hand dat alle geodetische gereedschappen van pas zouden kunnen komen: meet- 359 GEODESIA 1999-9 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 5