A band, tachymeter en GPS. Gezien de gewenste nauwkeurigheid (enkele de cimeters) en de krappe beschikbare tijd moest worden gewerkt vanuit de filosofie dat de betrouwbaarheid van de metingen niet ter discussie zou kunnen staan. Er werd dus gekozen voor een combinatie van methoden waarbij de nodige controle zou wor den ingebouwd. Start De landmeters van Tablin gingen er met Rob Bik van Geometius, leveran cier van GPS-apparatuur, op uit om de positie te bepalen van het water- winstation. We hadden afgesproken met onze opdrachtgever DGW&T bij grenspaal 72 aan de weg 'Muizenberg' in Canne. Rob zal het gehele GPS-werk voor zijn rekening nemen. Door zijn bedrijf worden Trimble GPS-ontvangers ter beschikking gesteld. De werkzaamheden werden uitge voerd onder 'pessimale' weersomstandigheden. De weer goden strooiden namelijk de restanten van een tropische cycloon over onze hoofden uit. Overzichtssituatie: het waterwin- station ligt ergens tussen ingang noord en ingang zuid. af) hooguit een verschil kunnen ver oorzaken van enkele centimeters. Ge zien de eerder gedane uitspraken met betrekking tot de gewenste nauwkeu righeid en betrouwbaarheid was dit verantwoord. Om voldoende zicht te hebben vanuit punt 101 naar de andere kant van het Albertkanaal, werd begonnen met het kappen van enkele struiken. Het punt werd verzekerd met een ijzeren buis. Inmiddels was Rob Bik gearriveerd en konden we beginnen met het maken van een basispunt (nummer 100, base 1met vrij zicht rondom voor het op stellen van het GPS-basisstation. Dit punt werd in het verlengde gekozen van de verre richting, de stang van de tv-toren Wolder in Maastricht met puntnummer 610201, over de rijks grenssteen nummer 72. De richting werd verlengd met 4 meter. Deze ex trapolatie zou volgens het geodetisch 'gevoel' de kwaliteit van de Testmetin gen niet in negatieve zin kunnen beïn vloeden. Onder de achterklep van de auto van Rob rekenen we met de klei ne extrapolatie even uit wat de coördi naten van het nieuwe punt zijn. Op Overzichtsschets van de metingen. Dwarsdoorsnede van het gebied. Plaatselijke situatie Het waterwinstation kan zowel vanuit Nederland als vanuit België worden bereikt. Het station ligt enkele hon derden meters verwijderd van de Ne derlandse ingang, de Belgische ingang ligt ongeveer tweehonderd meter van het station. Deze laatste ingang be vindt zich aan de zuidzijde van de Cannerberg, dichtbij het Albertka naal. Deze ingang zouden we gebrui ken voor het bepalen van de positie, omdat vanuit deze zijde de beste rela tie kan worden gelegd tussen de me tingen in de open lucht en de metingen ondergronds. Boven de Belgische ingang, aan de ongeveer veertig meter hoger liggende rand van de berg, maakten we een nieuw grondslagpunt. Om niet al teveel tijd te verliezen werd be sloten ons nieuwe punt (nummer 101) zodanig aan de rand van de berg te kiezen, dat vandaaruit de gehele overkant van het Albertkanaal kon worden overzien. Het plan voor ziet in het bepalen van een aantal basispunten aan de meest zuidelijke oever van het Albertkanaal (de punten 102, 103 en 105) omdat vandaaruit door middel van een voor- of achterwaartse insnijding een punt (nummer 106) vlak voor de ingang van de grot zou kunnen worden bepaald. Vanuit het punt 106 zou dan middels een (geodetisch niet-ideale) polygoon het gangenstelsel worden gevolgd om ter plaatse van het waterwinstation de lokale topografie te kunnen in meten. De afwijkingen ten gevolge van de minder gebrui kelijke polygoonvorm zouden (volgens de toetsingen voor- 360 1999-9 GEODESIA 'slo'hoeve Zohncborj [Vogrn \Cannorboi verre richting 610201 ;renspaal 72

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 6