ning cn telecommunicatie, want de NAVO kon vanuit deze plaats zelfs tv-uitzendingen verzorgen ingeval van oorlog. Kernnetpunten Voor het statisch bepalen van een aan tal punten is het noodzakelijk dat we metingen verrichten op een aantal kernnetpunten. Bij het Kadaster zijn van vier punten de coördinaten en aanmeetschetsen opgevraagd. Hier voor dient het basisstation opnieuw te worden opgestart. Ditmaal meten we zonder 'radiolink', dus zonder teleme- trieset. De reden hiervoor is dat het bereik van de radio maximaal vijf kilo meter is. In verband met wettelijke be palingen is slechts maximaal een half Watt radiovermogen toegestaan. Con sequentie is daardoor wel dat we op al de kernnetpunten langer zullen moe ten opstellen. Op elk punt moeten we van voldoende satellieten signaal ont vangen. De overzijde van het Albertkanaal waar de punten 102, 103 en 105 liggen. Aan de andere kant van het Albertkanaal wordt een aantal punten met asfaltspijkers verzekerd in het zuidelijke schouwpad. Deze punten zullen met behulp van de tachy- meter worden ingemeten, maar ook met GPS kinematic worden bepaald. Ondanks de aanwezigheid van een steile mergelwand aan de zuidzijde van zo'n vijftien meter hoog weten we binnen twee minuten de RD-coördinaten van punt 102. De werkelijke meettijd had nog korter kunnen zijn, maar door de hoge mergelwand wordt een deel van de benodigde satellieten afgeschermd. Op het display van de 4800 is direct af te lezen hoeveel meettijd nodig is voor het bepalen van het punt. Ook geeft het display in een cirkel aan hoeveel satellieten kunnen worden gebruikt voor de meting en welke binnenkort voor de meting beschikbaar zijn. Even later meten we punt 103. Doordat het systeem een zogenaamde 'fix' heeft, kan ook punt 103 binnen en kele seconden worden gemeten, werkelijk fantastisch. We laten de rover echter nog wat extra tijd meten om extra satellietgegevens te ontvangen. Door ontvangst van extra satellieten kan later bij het 'post processen' met een grotere overbepaling worden gerekend. De resultaten worden hier door nauwkeuriger en betrouwbaar der. De metingen worden op dezelfde wijze uitgevoerd voor punt 104 (dat een verre 'reserve-richting' geeft) en punt 105. Inmiddels zijn Erik en Lau rens boven op de berg bezig met hun metingen naar dezelfde punten. Rob geeft ondertussen een demonstratie hoe met de 4800 ook punten kunnen worden opgezocht. Simpel door het intikken van coördinaten en het vol gen van een pijl op het display wijst het systeem ons precies het punt aan. Voor het opzoeken van punten in ge bieden waar niet even snel met de ta- chymeter kan worden gewerkt, is dit een uitkomst: snel en betrouwbaar. GPS- kernpuntennet. Geen twijfel mogelijk: kernnet- punt 610324. Het is rond hall twaalf. Het meten van de kernnetpunten zal enige uren in be slag nemen omdat deze tientallen kilo meters uit elkaar liggen. In de tijd dat Rob en Hans de metingen op de kern netpunten uitvoeren, meten Laurens en Erik nog wat topografie bovenop de berg in. Dit kan gemakkelijk zijn voor het koppelen van de metingen bovengronds en ondergronds. Op de berg bevindt zich een kabelkoker, die mogelijk vlakbij het waterwinstation uitkomt. We constateren dat de topo- grafiemetingen op de berg zeker ook met behulp van GPS gemeten hadden kunnen worden. Het eerste kernnetpunt met het num mer 610324 aan de Geertruiderweg in Eijsden zoeken we rond half één op. Ofschoon de aanmeetschets ter plaatse niet al te duidelijk is, vinden we het punt binnen enkele minuten. De gele markeringsverf in de vorm van een pijl geeft het juiste punt duidelijk aan en we stellen het basisstation op. Het dis play geeft aan dat we met de ontvangst 362 1999-9 GEODESLA GPS kernpunten 610325 629379 610324 629211

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 8