GEODESIA 1999-9 van vijf satellieten ongeveer veertien minuten (statisch) moeten meten. Al snel meldt zich de zesde satelliet en de wachttijd wordt gereduceerd tot zeven minuten. Het blijkt dat de 4800 zich niet heeft vergist en hij meldt na onge veer zeven minuten dat het punt is gemeten. Ook kernnetpunt 629211 is binnen zeven minuten gemeten, waar voor de gegevens van zeven satellieten worden gebruikt. Op naar het volgen de punt 610379. In de stromende re gen zet Rob de ontvanger op en ook na ongeveer zeven minuten is dit punt gemeten, evenals het laatste punt 610325. Dat de Trimble-apparatuur niet alleen spatwaterdicht is, maar ook bakken water aankan, is bij deze be wezen. Handig voor productiebedrij ven en voor de harde geodeten die zich niet door wat hoosbuien naar kantoor laten drijven! Communicatie tijdens dit soort projecten is belangrijk. Peter Bekkers meldt via de mobiele telefoon dat zij de metingen buiten afronden en de grotten ingaan voor de detail meting. Wij gaan weer naar de zuidoever van het Albertkanaal om vervolgens de punten 102, 103, 104 en 105 die we 's morgens 'kinematic' hebben inge meten, nu volgens de 'static' methode te meten. Beide methoden zijn vol gens Rob even nauwkeurig, maar om dat nu wordt aangesloten op de kern- netpunten in RD ('s morgens hebben we in een lokaal RD-net gemeten), krijgen we toch 'betere' coördinaten. De extra metingen op de kernnetpun- ten zijn noodzakelijk omdat vooral ook in Limburg relatief grote verschil- vectoren worden geconstateerd tussen de RD-coördinaten en de GPS-coör- dinaten [1], De verschillen zijn aan de randen van Nederland relatief groot en kunnen oplopen tot ongeveer twee decimeter. Bij elkaar zijn we toch on geveer drie uur bezig geweest met het meten van de vier kernnetpunten. De meeste tijd daarvan is besteed aan het reizen van punt naar punt. Bovendien zijn de aanmeetschetsen van het Ka daster niet allemaal zo duidelijk dat je direct naar zo'n punt toe rijdt. Na het meten van de punten aan het kanaal gaan we terug naar de meet- ploeg die inmiddels in de grotten be zig is met de detailmeting en daarmee al redelijk gevorderd is. Binnen in de grotten komen we in een andere wereld. Buiten is het inmiddels aangenaam weer geworden, het zonnetje komt er regelmatig door. Binnen hangt een temperajuur die beduidend lager is dan buiten en de relatieve vochtigheid is 95%. Samen met Peter Bek kers en een grotmedewerker lopen we door de gangen naar Laurens en Erik, die ongeveer halverwege zijn met hun me tingen. De gegeveris van de tachymeter kunnen nog niet rechtstreeks in het jveldboek worden ingelezen. Door een instelfout communiceert de pencomputer niet met de ta chymeter. Het hatidmatig inbrengen van de gegevens is echter geen probleem. Na het verwerken van de 'buitenme tingen' kunnen ook de coördinaten van punt 106 worden berekend en vandaaruit de open polygoon, eerst tot aan het waterwinstation en vervolgens verder tot aan de gangdeur. Doordat de metingen direct zichtbaar zijn op het scherm, kunnen de landmeters reeds 'onder voorbehoud' de uitspraak doen dat het waterwinstation zich op Belgisch grondgebied bevindt. De klok geeft inmjddels al tegen zessen aan. De totale af werking vergt toch jnog enige tijd en rond de klok van half zeven kunnen we inpakken en wegwezen. Even overleggen: waar zitten we nu precies De meting van één van de basis punten aan het Albertkanaal. Rob besluit alvast te gaan 'post proces sen'. Bij deze berekeningsmethode worden alle metingen op de kernnet- punten ingebracht. De GPS-coördina- ten worden dan in verband gebracht met de reeds bekende coördinaten van de kernnetpunten. Hierdoor ontstaat een referentievlak waarbinnen alle an dere metingen kunnen worden doorgerekend. De land meters komen na enige tijd weer terug bij de uitgang voor de grotten. Zij weten te melden dat de grens tussen België en Nederland in de Cannerberg nagenoeg over de ter plaat se ingemeten gangcjeur loopt. Op zich lijkt dit wel logisch, want de gang loopt) naar het Hollandse deel van de grotten. Het pompstation zelf en het reinigingsbassin liggen echter volgens de eerste resultaten geheel op Belgisch grondge bied. 363

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 9