van landinrichtingsachtige werkwijzen in de stadsrand is. De conclusie is ge nuanceerd: soms wel, maar vaak ook niet. In de planontwikkelingspraktijk op lokaal niveau hechten veel gemeen ten aan een vorm van 'onderhande lingsplanologie'. Er wordt bijvoor beeld een spel gespeeld met project ontwikkelaars die ook trachten een grondpositie te verwerven en er wordt getracht slim te verwerven van de hui dige eigenaren tegen zo laag mogelijke grondprijzen. Het ondergraven van de onderhandelingspositie van gemeen ten door een procedureel keurslijf zal in het algemeen niet worden geaccep teerd door gemeenten. Een uitzonde ring hierop kan worden gevormd door projecten zonder een positief grond waarde-effect, zoals regionaal groen, of door gemeenten die voor zichzelf slechts een bescheiden rol bij de plan ontwikkeling zien weggelegd. In het algemeen zal van de landinrichters in de stadsrand eerder een ondersteunen de dan een planuitvoerende rol wor den verwacht. Het zal dan gaan om de onderhandelingspositie van de plan ontwikkelaar ten opzichte van de grondeigenaar te helpen versterken. Kansen liggen er dus met name op het terrein van het onderhandelen rond een ruilplan, waarbij door Kadaster en DLG een faciliterende rol kan worden vervuld. De formele status van zo'n ruil op grond van de Landinrichtings wet zorgt voor een smeermiddel in de vorm van vrijstelling van overdrachts belasting en een mogelijkheid voor subsidie op de inrichtingskosten. Daarbij kan van deze mogelijkheid slechts een aanvullende rol op de gangbare, soms moeizame, praktijk worden verwacht. Er is zeker niet spra ke van een panacee voor alle kwalen. De conclusies van het rapport Herij king Landinrichting, waarin de syste matiek van landinrichting een centrale plaats krijgt in de stadsrand, zijn te op timistisch. De modulaire aanpak die wordt voorgestaan met de herziene Landinrichtingswet, lijkt de mogelijk heden van dit instrument te vergroten. Herverkaveling kan sneller plaatsvin den en met name bij deelprojecten (groene projecten, aanleg infrastruc tuur) in de stadsrand van betekenis zijn. Een 'module' die momenteel niet in de Landinrichtingswet is opgeno- men, maar wel waardevol kan zijn, zeker ook in de stads rand, is een vorm \ian controle op het rechtsverkeer [7]. Voor het Kadasterj liggen er kansen: door de toenemende technische mogelijjdheden en de beschikbaarheid van een uniek gegevensbestand kunnen ontwikkelingen op de grondmarkt worden gemonitored. Dit biedt mogelijkhe den voor anticipatije op deze ontwikkelingen. Deze kennis kan de planontwikkelaar gebruiken voor een betere onder handelingspositie ijnet de bestaande grondeigenaren. Het zou ons inziens interessant zijn om deze werkwijze verder uit te werken door |r echt mee aan de slag te gaan. Een goe de mogelijkheid hlprtoe is een experiment dat als samen werking tussen een j gemeente, de afdeling Geodesie van de TU Delft en het Ktjdaster wordt opgezet. Summary Development of the] urban fringe: opportunities for land consolidation In the Netherlands, \land development in the urban fringe is separated from the approach in rural areas, which is based on the Rural land development act. In this article the possible use of legal instruments', based on that act and, more general, elements from the \pecific approach in land development projects are investigated. The exchange of land instead of just selling land is an irkportant characteristic of that approach. The investigation might be useful, because the current practice of land development in the urban fringe is not without problems. The authors conclude that there are some possibi lities; however, these \hould not be overestimated. The authors advise that the possibilities should be further researched in an experiment. Literatuur [1] Discussienota Visie stadslandschappen. Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Den Haag 1995. [2] De ruimte van Nfderland. Startnota Ruimtelijke Ordening 1999. SDU Uitgevers, Den Haag 1999. [3] Zevenbergen, J. A., De herijkte gereedschapskist 'landinrichting'. (Üeodesia 1998 no. 10. [4] Gaastra, J., Uitgeleide: herverkavelen in de 21e eeuw. Landinrichting ih perspectief, nieuwe organisatievormen en gereedschappej. Gebundelde overdrukken uit Geodesia 1998 np. 3 t/m 10. [5] Prijsvraag Landinrichting Drenthe 1996: 'Land inrichting op Drenthse Maat'. Provincie Drenthe 1996. [6] Arcadis Heidemij e.a., Landinrichting en stadsuit breiding: van tegenstelling naar samenspel; onderzoek naar integratiemogelijkheden op het grensvlak van stad en platteland. Rotterdam 1997. [7] Wolff, H. W. de,| Controle op het rechtsverkeer. De stad: de spelers, de meters, de stuurders. Elsevier bedrijfs informatie, Den Haag 1998. GEODESIA I999-IO

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 11