A 193 miljoen gulden (eerste helft 1998 233 miljoen). Deze daling kan in hoofdzaak worden toegeschreven aan de per 1 oktober 1998 doorgevoerde tariefdaling van gemiddeld 25%. Van wege de aanhoudende hoogconjunc tuur op de vastgoedmarkt is de daling van de omzet enigszins beperkt ge bleven. Het aantal ingeschreven koop- en hypotheekakten ligt over de eerste helft van 1999 met respectievelijk ongeveer 3% en 22% ruim boven het niveau van de eerste helft van 1998. Het Kadaster heeft op dit moment geen signalen op grond waarvan ver wacht zou kunnen worden dat het hoge niveau van het werkaanbod in de tweede helft van 1999 zal wijzigen. Ondanks het hoge werkaanbod zal het Kadaster de eerstkomende jaren met negatieve financiële resultaten werken, waardoor het eigen vermogen zich op middellange termijn naar verwachting zal ontwikkelen naar het volgens de Organisatiewet Kadaster gewenste ni veau. Onlangs hebben de Amerikaanse me dedingingsautoriteiten goedkeuring gegeven aan de oprichting van een 'joint venture' van de bedrijven Zeiss en Intergraph: Z/I Imaging Corpora tion. Dit bedrijf gaat de activiteiten op het gebied van fotogrammetriesyste- men bundelen. Op dinsdag 30 novem ber 1999 vindt vanaf 15.00 uur in stadskasteel Oudaen te Utrecht de derde expertmeeting plaats van de NVG/WL-werkgroep POLIS, met als thema 'Gemeentelijk voor keursrecht: nieuwe kansen voor ver betering stads- en landinrichtings praktijk?' Inleiders zijn Danielle Groe- telaers en Erik-Jan Kleingeld. Tijdens de expertmeeting zal de recent gewijzigde Wet voorkeursrecht ge meenten centraal staan. Deze wet is in 1996 gewijzigd om de regisserende rol van gemeenten te vergroten bij het rea liseren van uitbreidingslocaties. Door de wet kan een groot aantal gemeen ten gebieden aanwijzen waar eigena ren die de grond willen verkopen, deze grond eerst aan de gemeente moeten aanbieden. Door de wetswijziging zijn verder de al bestaande toepassings mogelijkheden van het voorkeursrecht binnen de bebouwde kom aanzienlijk vergroot. Daarnaast zijn ook andere toepassingsmogelijkheden in beeld ge komen. Deze brede mogelijkheden van het instrument, die nog lang niet overal ingang hebben gevonden, ma ken het een interessant onderwerp voor een expertmeeting. De bedoeling is om tijdens de expert meeting niet een juridische discussie te gaan voeren over alle verschillende procedures die de wet kent, maar om de blikken te richten op de inzet van het voorkeursrecht als instrument om bepaalde veranderingen te realiseren. Die veranderingen kunnen verschillen van het herstructureren van een win kelstraat tot het ontwikkelen van uit breidingslocaties of het realiseren van regionale groenvoorzieningen. De ex pertmeeting is bedoeld voor alle geo deten, opgeleid in Utrecht en Delft, werkzaam in het vakgebied rond stads- inrichting, landinrichting en waarde bepaling van onroerend goed, alsmede andere leden van NVG en WL. Inlichtingen/aanmelding: Hilda Ver west, telefoon (015) 278 50 94, E- mail: H.Verwest@geo.tudelft.nl. De koopsector maakt de r Delft laatste jaren een storm achtige ontwikkeling door. Steeds va ker wordt de vraag gesteld of de sinds het begin van de jaren negentig inge zette prijsstijging zal aanhouden. Peter Boelhouwer van het Onderzoeksinsti tuut OTB onderzocht de toekomstige koopprijsontwikkeling in Nederland. Doel van het onderzoek is om met be hulp van kennis over de koopprijsont wikkeling in het buitenland inzicht te krijgen in de toekomstige ontwikke lingen in Nederland. Op deze wijze kan de kans op het optreden van een plotselinge prijsdaling beter worden ingeschat. Op basis van de volgende argumenten wordt geconcludeerd dat een tijdelijke prijsverlaging in Neder land op de middellange termijn voor de hand ligt. Allereerst blijkt uit onderzoek naar de koopprijsontwikkeling in Nederland dat de gemiddelde jaarlijkse prijsstij ging tussen 1965-1990 slechts 1% boven de inflatie uitkomt en dat de reële prijzen in de periode 1992-1998 daarentegen jaarlijks met 5,7% stij gen. De verwachting is dat de gemid delde koopprijs zich in de richting van een lagere evenwichtsprijs zal ontwik kelen als de vraag-aanbodverhouding meer in balans is. Ook kan met mo delberekeningen worden aangetoond dat de prijzen bij een gelijkblijvende of een licht oplopende rente de komende twee jaar blijven stijgen, maar dat daarna in beide gevallen een neer waartse prijscorrectie optreedt. Op ba sis hiervan wordt verwacht dat de reële verkoopprijzen op de middellange ter mijn alleen blijven stijgen als de rente de komende jaren verder zal dalen. Uit het onderzoek blijkt dat de aange duide prijsontwikkelingen met name in woningmarktgebieden buiten de Randstad aan de orde zullen zijn. Bin nen de Randstad blijkt de markt nog niet in staat om te voldoen aan de groeiende kwaliteitsvraag, waardoor een permanente druk op het dure marktsegment wordt voorzien. De re gionale differentiatie in koopprijsont wikkeling zal op termijn nog groter worden. Afgestudeerde hbo-ingenieurs Geode sie die de opleiding tot Geodetisch In genieur aan de TU Delft wilden doen, kregen tot voor kort vrijstelling voor een aantal vakken. Dat betekende ech ter altijd nog minimaal vier jaar studie om het vijfjarige Delftse programma te voltooien. Met ingang van het stu diejaar 1999/2000 heeft de TU Delft daarom een speciale kopstudie inge voerd voor afgestudeerden van de Ho geschool van Utrecht. Het programma heeft een studiebelasting van twee jaar en is gebaseerd op het bestaande Delftse eindstudieprogramma. Omdat hbo-ingenieurs al een uitgebreide sta ge hebben gehad, is deze in de kopstu die vervangen door enkele vakken uit de basisstudie. Hiermee worden de be langrijkste hiaten opgevangen in de hbo-vooropleiding ten opzichte van het bredere Delftse programma. Met deze kopstudie wordt de samenwer king tussen de opleidingen aan de Ho geschool van Utrecht en de TU Delft 452 1999"10 GEODESIA Joint Venture Zeiss-lntergraph Expertmeeting POLIS Prijsdaling koopwoningen voorzien Tweejarige kopstudie TU Delft

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 42