Ontwikkeling van de stadsrandzone Mogelijkheid voor landinrichting? land management, reallocation, background keywords grondbeleid, herverkaveling, achtergronden Kan een landinrichtingsachtige werkwijze een rol spelen bij de ontwikkeling van de stadsrandzone? Deze vraag heeft centraal gestaan tijdens een expertmeeting van de NVG/WL-werkgroep POLIS op 12 april 1999. In het juninummer van Geodesia is al kort verslag gedaan van de bijeenkomst zelf. In het onderstaande, dankbaar gebruikmakend van de daar gevoerde discussies, volgt een analyse. En om de bovenstaande vraag alvast te beantwoorden: we zien mogelijkheden, al zullen zeker niet alle problemen op de vaak over spannen grondmarkt in de stadsrand kunnen worden opgelost. Onder de 'stadsrandzone' verstaan we het gebied dat grenst aan bestaande stedelijke bebouwing, met agrarische activiteit, maar waar de stedelijke in vloedssfeer al duidelijk merkbaar is. De boeren in de stadsrand zijn lang niet altijd meer fulltime landbouwer. Er zijn relatief veel 'hobbyboeren' te vinden, of boeren met nevenactivitei ten. Tussen de agrarische bedrijven zijn op de stad georiënteerde bedrij vigheid zoals tuincentra en autoslope rijen, en andere functies zoals sportter reinen te vinden. Daarnaast is op een andere manier de stedelijke invloeds sfeer merkbaar: vaak bestaan er impli ciete en expliciete aanspraken op het gebied. Deze aanspraken kunnen af komstig zijn van de hiervoor genoem de functies, maar ook te maken heb ben met verstedelijkingsplannen. De verschillende aanspraken op de grond in de stadsrandzone zorgen voor een opwaartse druk op de grondprijzen: er is of wordt extra vraag verwacht en vaak is sprake van een zogenaamde verwachtingswaarde. ir. K Mulder, plaatsvervangend directeur directie landinrichting van het Kadaster, en ir. H. W. de Wolff, universitair docent sectie Geo-informatie en Grondbeleid, afdeling Geodesie TU Delft. Onder 'de ontwikkeling van de stadsrandzone' verstaan we in dit artikel een planmatige aanpak vanuit de overheid ter uitvoering van (lokaal) ruimtelijke ordeningsbeleid. Er wordt dan ingegrepen in de autonome ontwikkelingen die plaatsvinden in de stadsrand ten behoeve van de realisatie van grootschalige nieuwe functies, zoals woningbouwpro jecten, bedrijfslocaties, groenprojecten en infrastructuur. Dit soort ontwikkeljngen houdt in dat op grote schaal het gebruik en als regel ook de eigendom van de grond zal moeten worden gewjijzigd. De ontwikkeling van de stads- randzone gaat in de praktijk lang niet altijd van een leien dakje. Er treden problemen op, die deels te maken hebben (met de belangentegenstellingen tussen betrokkenen. Deze laatsten zijn naast tie gemeente niet alleen de eerderge noemde ondernemingen en particulie ren die al dan niet bedrijfsmatig de grond gebruiken, maar ook (agrarische en niet-agrarische) beleggers en pro jectontwikkelaars. Werkwijzen en in strumenten die gemeenten momenteel hanteren voor de ontwikkeling van de stadsrandzone, kennen tekortkomin gen. Niet altijd kan worden voorko- ïjnen dat genoemde belangentegenstel lingen tot conflicten leiden. Soms komt de door de gemeente gewenste tjvijze van ontwikkeling in gevaar. Landinrichtingsgebieden hebben soms ook betrekking op de stadsrand. Als de plannen tot ontwikkeling van de stadsrand concreet zijp, wordt het plangebied zoveel moge lijk buiten de begrenzing van het landinrichtingsgebied ge situeerd. Nu het landinrichtingsinstrumentarium nieuw zal worden opgezet, is erjreden deze praktijk te heroverwegen. Zijn er, gegeven de tekortkomingen in de huidige praktijk, kansen voor landinrichting in de stadsrand? Kan door inzet van elementen uit de landinrichtingswerkwijze een 'win- win situatie' worden gecreëerd? In dit artikel worden deze vragen verkend. 415 GEODESIA 1999-10 TREFWOORDEN 0 POLIS staat voor Permanente Ont wikkeling in Land inrichting en Stads- inrichting. POLIS is één van de werk groepen die door de NVG en WL zijn opgericht.

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 5