Rond het landinrichtingsinstrumentarium zijn ontwikke lingen gaande waarbij' naast de klassieke toepassingen ook andere in beeld komeh. Het project 'herijking landinrich ting' heeft als één van|de deelprojecten verbreding van het Landinrichting speelt nu geen grote rol bij ontwikkelingen in de stadsrand. Landinrichters lopen om de stadsrand heen, stadsinrichters opteren niet voor het landinrichtingsinstrumentarium. De praktijk is dat bij de bepaling van de grenzen van een landinrichtings project rekening wordt gehouden met te verwachten verstedelijkingsplan- nen: deze worden, zeker als dit niet- groene functies betreft, buiten de be grenzing gehouden. Problemen rond ontwikkeling De gangbare aanpak verloopt niet al tijd even soepel. Voor de planontwik kelaar levert de grondverwerving in toenemende mate problemen op om dat een groot aantal partijen (project ontwikkelaars, bouwondernemingen, agrarische adviesbureaus) ook geïnte resseerd is in de grond. De onderhan delingspositie van de planontwikke laar is daardoor zwakker geworden, ze ker omdat er mogelijkheden zijn om een eventueel gevestigd voorkeurs recht en onteigening tot op zekere hoogte te omzeilen. Mede hierdoor is verwerving van agrarische grond een kostbare aangelegenheid voor de plan ontwikkelaar. Het wordt moeilijker om de grondexploitatie sluitend te krijgen en zeker om winst te maken op de ontwikkeling. Dat laatste is vaak gebruikelijk om niet rendabele ont wikkelingen binnen of buiten het plan (bijvoorbeeld woningbouw in de so ciale sector, sanering van de bodem, verwerving van kassen, aanleg van groen) te kunnen bekostigen. De pro blemen rond verwerving maken de planning van de ontwikkeling van de locatie voor de planontwikkelaar com- Ook in de stads rand werken gemeenten in toe nemende mate samen met markt partijen. Land wordt stad. plex. Verder brengen ze het risico met zich mee dat het plan niet op de gewenste) wij ze kan worden ontwikkeld. Ook voor de grondgebruiker brengt de bestaande aanpak problemen met zich) mee. Als de boer eigenaar is, zullen deze problemen als regel niet op financieel vlak liggen: zeker als de ontwikkéling betrekking heeft op woningbouw of bedrijfsterreinen,zal het bezit vaak met aanzienlijke winst kunnen worden verkocht. Wel een probleem kan de continuïteit van het jaedrijf zijn. De naderende ontwikke ling brengt onzekerheid met zich mee en vaak is de fasering niet helder. Noodzakelijke investeringen worden daardoor uitgesteld. Als een hoge vergoeding is betaald, is het bud gettair wel mogelijk jeen vervangende boerderij te kopen. Bij een pachter kunnen de problemen nog groter zijn. Elders zal grond moeten worden gekocht, opnieuw pach ten zal een illusie zijn. De verwerving van agrarische grond is - mede door de omlopende grondprijzen van de laatste jaren - financieel echter zeer moeilijk haalbaar. Beleidsverschuiving 'Stad' en 'land' zijn voor beleidsmakers en uitvoerders altijd gescheiden werelden geweest. Dit is aan het veranderen. In veel rijksjbeleid wordt nadruk gelegd op meer integreren van stad en land. Dit is bijvoorbeeld terug te vinden in de in 1995 gepresenteerde 'Discussienota Visie stadsland schappen' [1], Koppeling van groengebieden in de stad aan het landelijk gebied' rondom de stad, introductie van vormen van stadslandbouw en ontwikkeling van nieuwe landgoederen zijn onderdelen van het nieuwe beleid. Het ministerie van Landbduw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) spreekt in dit verband over het koppelen van 'rood' aan 'groen'. Ook in de in; 1999 verschenen 'Startnota Ruimte lijke Ordening' [2] komt de integratie van stad en land aan bod. De zogenaamde 'corridors' (verstedelijkingsmogelijk- heden langs transportassen) zullen een menging van groene en rode functies gaan bevatten. In het kader van platte landsvernieuwing is toevoeging van rode functies om de groene kwaliteit te verbeteren geen taboe meer. GEODESIA 1999-10 BOSWIIK U'ctldr

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 7