toepassingsbereik. Als één van de mogelijkheden wordt het gebruik van landinrichting in de stadsrand genoemd: ge steld wordt dat landinrichting, binnen een helder planolo gisch kader, een geschikt instrument kan zijn voor zowel de fase van planvorming als die van uitvoering in deze zone. Een ander beoogd resultaat van het project 'herijking land inrichting' is een ingrijpende vernieuwing van de Land inrichtingswet. Landinrichting zal veel minder een stan daardaanpak kennen, maar gaan bestaan uit verschillende modules die al dan niet kunnen worden ingeschakeld. Ook de doorlooptijd van de projecten zal aanzienlijk worden bekort, mede door parallelschakeling van procedures in de uitvoeringsfase (zie mini-serie Landinrichting in Geodesia, met name [3]). Eén van de uitvoeringsorganisaties rond landinrichting, het Kadaster, heeft haar landinrichtings organisatie onlangs opnieuw opgezet. In de missie van de Directie Landinrichting is de ontwikkeling van nieuwe taken, gebruikmakend van de herverkavelingsdeskundig heid en de beschikbare vastgoedinformatiebestanden, ex pliciet opgenomen [4]. Bovenstaande verschuivingen bieden aanknopingspunten voor een andere aanpak van planontwikkeling in de stads rand, gebruikmakend van elementen van de landinrich- tingsaanpak. Ideeën voor zo'n andere aanpak in de pro vincie Drenthe zijn onder meer geopperd in het kader van een prijsvraag [5]. Verder is in de gemeente Drachten een landinrichtingsproject in voorbereiding, waar bij wijze van experiment integratie van landinrichting en realisatie van een uitbreidingslocatie worden beoogd [6] (zie kader). Waar liggen kansen voor een andere aanpak van de ontwik keling in de stadsrand? Waar kan een win-win situatie wor den gecreëerd? Deze vragen worden hieronder verkend aan de hand van drie thema's: verbetering van de voorbereiding; versterking van de positie van de planontwikkelaar op de grondmarkt; organisatorische aspecten. Voorbereiding Bij de voorbereiding van ruimtelijke plannen speelt de be staande eigendoms- en gebruikssituatie nu vaak een zeer ondergeschikte rol. Het feitelijk gebruik wordt wel meege nomen in de afweging, maar dan vooral vanuit financieel oogpunt: het gaat om de inschatting van de potentiële ver- Plannen voor integratie in Drachten Onder de titel 'van tegenspel naar samenspel' is in de afge lopen jaren onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om landinrichting en stadsuitbreiding te koppelen. Concrete aanleiding hiervoor was een toekomstige stadsuitbreiding van Drachten, die deels gesitueerd is binnen een land inrichtingsproject in voorbereiding. Het onderzoek is uit gevoerd in opdacht van de gemeente Smallingerland, de provincie friesland en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van LNV. Onderzocht is welke steden bouwkundige concepten mogelijk zijn. Concepten met, en integratie van stad en land nemen een belangrijke plaats in. Voor de uitvoering is één van de voorstellen een nauwe samenwerking tussen gemeente en landinrichtingscommis sie. De uitgangspunten van de samenwerking moeten wor den vastgelegd in een convenant, waarin ook de boeren/ grondeigenaren worden betrokken. Eén van de ideeën is dat de boeren gezamenlijk delen in de meerwaarde van de grond die ontstaat door verstedelijking. Bij de fasering van de stadsuitbreiding zal rekening worden gehouden met de agrarische bedrijven. Omdat de grond van de boeren onderdeel is van een landinrichtingsgebied, kan voor de boeren naar andere perspectieven worden gezocht. Spe cifiek voor het project in Drachten is de lange looptijd. De realisatie van de nieuwe woonwijk is pas op langere termijn gepland. Oprukkende woonbebouwing. h'-êVmË wervingskosten. Bij de locatiekeuze zou een soort toedelingsonderzoek een rol kunnen spelen. Een locatie wordt dan tegen het licht gehouden vanuit potentiële verplaatsings- of ruilmoge- lijkheden. Soms kan blijken dat deze gunstig zijn: bevinden zich in een ge bied bijvoorbeeld veel veldkavels, dan zal de ontwikkeling eenvoudiger kun nen plaatsvinden. Dat pleit voor de keuze van de betreffende locatie. Ook kan naar voren komen dat deze on gunstig zijn: als eigenaren recent veel investeringen hebben verricht, kan men bij de uitvoering tegen extra hoge kosten oplopen. Dat pleit tegen de keuze voor deze locatie. De toegevoeg de waarde van dit soort toedelingson derzoek moet echter niet worden over schat. Meestal geven andere overwe gingen, met name ruimtelijke, de doorslag bij de locatiekeuze. De reali satie van groene functies biedt de meeste aanknopingspunten. Bij de planvorming liggen meer moge lijkheden. Weliswaar staat de ruimte lijke invulling op hoofdlijnen in het algemeen niet ter discussie. Bij de plandetaillering dient rekening te worden gehouden met de wensen van 418 I999-10 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 8