c c c T 1 D Het proces van de kaartverbetering bij het Kadaster Bij de kadastrale kaartverbetering zijn de volgende deel processen te onderscheiden: selectie van gebieden; berekeningen; afstemming; kwaliteitscontrole (ook wel nacontrole genoemd); nabewerking. Afhankelijk van de situatie worden de deelprocessen een malig, niet of meerdere keren doorlopen. De operator bepaalt de strategie voor het verbeteringspro ces. Afhankelijk van de situatie kan de verwerkingsstrategie enorm verschillen. Voor de keuze van de strategie is inzicht in de kwaliteit van het bronmateriaal (de GBKN en met name de kadastrale kaart) van groot belang. Een beschrij ving van de geometrische kwaliteit van de kadastrale kaart en zijn ontstaansgeschiedenis zijn essentiële informatie. Hierbij speelt de informatie van het veldwerk ook een grote rol. Bepaalde deelprocessen hebben een vaste plaats in het proces. Selectie is altijd de eerste stap. Kwaliteitscontrole en nabewerking zijn altijd de afsluitende deelprocessen. De in richting van de andere deelprocessen is aan de operator. Zoals blijkt uit fig. 1 kan de operator bepaalde deelproces sen herhalen. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat in eerste in stantie direct met de afstemming kan worden begonnen. Bij de afstemming kan blijken dat voor bepaalde delen transformaties nodig zijn. In die situatie wordt alsnog een transformatie uitgevoerd, waarna de afstemming wordt vervolgd. Bij een kaart met een inhomogene precisie zullen doorgaans alle deelprocessen worden doorlopen. De een voudigste situatie treedt op bij een goede kaart, waarbij de kaart niet hoeft te worden verbeterd. Er kan dan worden volstaan met het merken van het gebied als 'verbeterd' en het uitvoeren van de kwaliteitscontrole. Indien deze con trole geen problemen oplevert, is zelfs nabewerking niet noodzakelijk. Bij de kaartverbetering moet de operator een aantal keuzen van gebieden maken. Meestal voert hij de kaartverbetering projectsgewijs uit. De keuze van het projectgebied is een eerste stap. Een projectgebied is bijvoorbeeld een gemeen te. Een groot projectgebied verbetert de operator om prak tische redenen vaak in delen. Binnen het projectgebied zul len werkgebieden worden gekozen, die via werkbestanden worden geselecteerd (fig. 2). Bij de keuze van werkgebieden h 1 C J 1 V T Fig. 1. Voorbeeld van een keuze van deel processen bij een kadastrale kaart van slechte kwaliteit. Fig 2. Keuze van gebieden bij de kaartverbetering. ligt het voor de hand uit te gaan van logische eenheden (oorspronkelijke bijbladen, secties) of gebieden van een gelijksoortige kwaliteit. Hoe beter het inzicht is in de kwaliteit van de kada strale kaart en de GBKN, hoe beter de werkgebieden kunnen worden geko zen. Hetzelfde geldt voor de nog klei nere rekengebieden. Hierbinnen be werken enkele specifieke verbeterings functies kadastrale objecten gebiedsge- wijs. Als de operator de ontstaansgeschiede nis van de kadastrale kaart en/of de GBKN in het projectgebied kent, moet hij eerst een controle op de juist heid van precisiekenmerken uitvoe ren. Hiermee kan hij van tevoren de precisiebeschrijving van de kaarten opschonen. In het verleden zijn losse kadastrale bladen onafhankelijk van de GBKN gedigitaliseerd. Vervolgens zijn de di gitale bijbladen rekenkundig op elkaar aangesloten tot een digitale kadastrale kaart. Hierdoor is de kadastrale kaart soms plaatselijk vervormd. Met be hulp van berekeningen is het mogelijk: delen van de kadastrale kaart (de zo genaamde rekengebieden) als één geheel rekenkundig zo goed moge lijk op de GBKN te leggen. Dit ver eenvoudigt de afstemming en ver hoogt de betrouwbaarheid; 1999-" GEODESIA Selectie van gebieden werkgebied rekengebied binnen werkbestand projectgebied GBKN kadastrale kaart selectie transformatie bij een eerste transformatie kan blijken dat splitsing werkgebied in kleinere rekengebieden nodig is (rekengebied n vereffening en interpolatie afstemming controle deelgebied transformatie rekengebied^ getransformeerd (bijv. huizenblokken) het kan verstandig zijn alvast delen van s het kan verstandig zijn alvast i rekengebieden onderling afstemmen^ M mritgobiod te contmtom kwaliteitscontrole C nabewerking bij slechte gebieden is wellicht ook veel redres grootte noodzakelijk verbeterde kadastrale kaart Berekeningen 470

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 12