EONIKO KTHMATOAOriO Huidige eigendomsregistratie De belangrijkste eigendomsregistratie tot nu toe is Ypothi- kofilakio. Dit is het registratie- en bewaringskantoor voor hypotheken (zoals de naam reeds doet vermoeden), koop- en allerhande an dere contracten en claims. Dit kantoor heeft een lijdende functie; men regi streert slechts wat wordt aangeboden en verstrekt afschriften van het geregi streerde. Kaarten, bijna uitsluitend als eilanden, zonder coördinaten en aanduiding van omliggen de percelen (de eigenaren daarvan komen wel regelmatig in de akten voor) worden tegenwoordig meer en meer bij de akten gevoegd. De registratie is volledig handmatig. Registraties van eigenaren en percelen in landhervormings projecten, begonnen in de dertiger jaren en eindigend in de Tweede Wereldoorlog, zijn nog steeds belangrijk. Echter, door een niet nageleefd verbod op splitsing van percelen en door gebrek aan geld is de bijhouding bepaald niet opti maal. In een spreadsheet zijn eigenaren, verwijzing naar percelen en het grondgebruik geregistreerd. De kaarten zijn analoog, niet van al te beste kwaliteit en het zijn slechts eilandkaarten. Een derde registratie zijn de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Gedeeltelijk zijn dit echte uitbrei dingsplannen, voor een ander gedeelte consolidatie en lega lisering van stadsuitbreidingen. Hiermee is men in 1994 gestart in Heraklion. Van deze gebieden bestaan kaarten en een registratie van rechthebbenden. Dit bestand is digitaal, maar de gemeente Heraklion heeft het tot nu toe alleen nog maar op papier. Bovenstaande registraties vallen respec tievelijk onder justitie, landbouw en de gemeente(n). Uit wisseling van gegevens vindt bijna niet plaats. Conflicten Vooral oudere eigenaren staan nergens geregistreerd. Eén van hen vertelde mij dat dit ook niet nodig is, want zijn woord en geweer beschermen zijn eigendomsrechten. Het zelfde geldt voor de meeste eigendommen van overheden en legaten aan de Kerk. Grenzen zijn gebrekkig vastgelegd. De inhoud van een notarieel contract, al dan niet geregi streerd in Hipothikofilakio, is vaak niet eenduidig en wordt soms ondergraven door andere contracten of eerdere regi straties. Gebrekkige registratie van land en de rechten daar op veroorzaken veel conflicten en dus bezorgt dat de recht banken veel werk. Bij de lagere rechtbanken betreft dit zo'n zeventig procent of meer van alle zaken. Nationale landregistratie Programmering Men is gestart met pilotprojecten om ervaring op te doen en op basis daarvan instructies op te stellen of bestaande instructies te verfijnen, en vervolgens toe te passen in pro jecten in de volgende fasen. In september 1999 zijn er twee fasen, hier programma's genoemd, in uitvoering. De 65 projecten zijn over het hele land verspreid, betreffen zo'n 450 gemeenten met een oppervlak van 11.000 km2. In alle Fig. 2. Logo van Ktimatológio (Kadaster nv). Fig. 3. Griekenland met alle prefecturen en de projecten. 52 prefecturen (kantongerechten) is er minstens één project in uitvoering (fig. 3). De bedoeling is om ieder jaar met een nieuwe fase te starten. Projec ten in zo'n fase moeten synchroon lo pen gezien wettelijke bepalingen. Dit houdt in dat de begindatum voor de aangifteperiode, bezwarenperiode en dergelijke bij projecten in hetzelfde programma gelijk is. De totale tijds duur van een fase is minimaal twee jaar en als gebruik wordt gemaakt van maximale termijnen, zoals in de wet genoemd, bijna drie jaar. Na 2006 verwacht Ktimatológio dat er vol doende inkomsten worden gegene reerd om zowel de bijhouding als de projectkosten in de laatste vijf jaar zelf te kunnen betalen. Of daarna de tarie ven voor hun diensten naar beneden gaan, is de vraag. Volgens Ktimatológio zal de nationale landregistratie een drastisch en direct effect hebben op het functioneren van de overheden en zal het de kwaliteit van de dienstverlening belangrijk ver beteren. Het meent zelf dat dit onder andere: de bepaling en vastlegging van rech ten op onroerende zaken belangrijk zal verbeteren; zal leiden tot een meer rationele planning op nationaal, regionaal en lokaal niveau; een belangrijke invloed zal hebben op de herstructurering van stadsont wikkeling; <3 a 1999-" GEODESIA Effect 1 KPHTIKO II HA A POS f- 478

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20