zal bijdragen tot de ontwikkeling van een efficiënter agrarisch beleid; de bureaucratie zal verminderen door standaardisatie en versimpeling van processen; een bijdrage zal leveren tot een meer objectieve waardering van land in geheel Griekenland; zal helpen in de ontwikkeling van een meer rechtvaardig belastingsys teem. Dit zijn zeer ambitieuze doelstellingen. Om een inzicht te krijgen hoe men dit wil bereiken, beschrijf ik eerst wat tot nu toe in Heraklion heeft plaatsgevon den, vervolgens wat er nog moet gebeu ren en plaats ik wat kanttekeningen. Heraklion-project Voor de stedelijke gebieden, zo'n 2400 ha zijn fotogrammetrische kaarten ver vaardigd, schaal 1 1.000 (fig. 4). In de landelijke gebieden (fig. 5), ruim 5000 ha, is volstaan met orthofotokaarten, schaal 1 5.000, dit alles gebaseerd op zwart-wit luchtfoto's gemaakt in 1997. De fotoschalen zijn 1 5.000 en 1 15.000. De landhervormings- en uitbreidingsplankaarten (zie hiervoor) zijn gescand en op de kaarten ingepast. Omdat er in dit stadium nog geen dui delijkheid bestaat over de eigendoms- grenzen, worden er nog geen nieuwe perceelnummers vastgesteld. Dit ge beurt pas nadat de grenzen zijn vastge- legd. De wet op de landregistratie bepaalt dat iedereen die een registreerbaar recht heeft, een verklaring moet afge ven met vermelding van zijn of haar rechten (fig. 6). De registreerbare rechten zijn niet alleen de zakelijke rechten en hypotheken zoals wij die kennen, maar ook: bezitting van meer dan twintig jaar. Dit zijn geen 'squatters' maar eige naren zonder titel en bruidschatten (mogelijk vóór 1968); nalatenschappen aan de kerk, waar voor tot nu toe geen notariële akte en registratie nodig waren; concessies voor delfstofwinning; oude Turkse rechten; lang lopende huren; time-sharing; beslagen en andere claims. Fig. 4. Luchtfoto van Heraklion. Fig. 5. Landelijk gebied in Heraklion. Bij deze verklaring moeten de contrac ten worden gevoegd, met het registra tienummer van Ypothekofilakio of ieder ander document dat een bewijs- vermoeden kan opleveren. Bij bezit ting in rurale gebieden is dit meestal een verklaring van de lokale burge meester. De aangifteperioden voor dit project en de andere projecten die in dezelfde fase zitten, zijn gestart op 5 april 1999 en eindigen zes maanden later. Het niet of te laat doen van aangifte kan worden bestraft met een boete. Het is de taak van het onderzoekend bureau, dit is de firma die het werk uitvoert, om de aangiften te verwerken, te controleren en te c nderzoeken. Onder verwerken valt niet alleen het invoeren maar ook het legge rechten en de plaat van de gegevens en de controle daarop, en van de relatie tussen de verklaring van .ds van dat recht op de vervaardigde kaar ten. Bij twijfels over de juistheid van de grens zichtbaar op de kaart en vooral indien die grens niet zichtbaar is, vindt veldbezoek plaats. Dit is in de urbane gebieden in bijna alle gevallen nodig. Vooral het onderzoeken van de gegevens is tijdrovend. Antwoord moet worden gegeven op de vraag of de aangever werkelijk de rechthebbende is. Tussen een dui delijk ja en zeker niet (de aangever kan in dit geval een fik se boete krijgen) ligt nog een heel scala aan mogelijkheden. Bij een duidelijk ja wordt daarmee volstaan. Bij twijfel wordt een kort rapport opgemaakt. Uiteraard bestaat cje mogelijkheid om bezwaar aan te teke nen tegen de registratie. Het onderzoekend bureau moet dan een rapport en een concept-beslissing opmaken. Bij administratieve fouten zal dit eenvoudig zijn. Bij afbake ningsconflicten zul je met de eigenaren tot overeenstem- Na verwerking van alle gegevens vindt de publicatie plaats. Dit gebeurt op twee manieren. Aan iedereen die aan gifte heeft gedaan, worden de geregi streerde gegevens toegestuurd. Zij krijgen een stuk van de kaart waarop hun eigendom staat (inmiddels voor zien van een tijdelijk perceelnummer) en een extract van de vastgelegde ad ministratieve gegevens. Verder wor den alle kaarten en lijsten met de ad ministratieve gegevens gedurende twee maanden ter visie gelegd in het gemeentehuis en in het kantoor van het onderzoekend bureau. Ktimatoló- gio zorgt ervoor dat hieraan ruime bekendheid wordt gege ven door advertenties in de krant, en spots op radio en tv. Naar verwachting zal deze publicatie in het eerste kwartaal 2000 plaatsvinden. GEODESIA 1999-ii Kaartvervaardiging Aangiften Onderzoek Bezwaar 479 Publicatie

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 21