ming moeten zien te komen (dan heb je natuurlijk geen conflict meer) of zul je moeten aangeven waarom die per- ceelsgrens nu precies daar moet liggen. Speciale commissies zullen worden benoemd, die uitspraak doen op de bezwa ren. Na bezwaar in eerste instantie kan men nog een keer bezwaar aantekenen bij een hogere commissie. Wijzigingen die ontstaan door de beslissing op bezwaren, zowel in eerste als in tweede instantie, worden opnieuw gepubliceerd. Fig. 6. Mensen doen aangifte van hun registreerbare rechten. Na de bezwarenprocedures wordt bij wet de ingangsdatum van de Eerste Registratie van het betreffende gebied vast gesteld. Als alles volgens plan verloopt, zal dit in Heraklion tegen het eind van 2000 zijn. Vóór de ingangsdatum krij gen alle rechthebbenden een certificaat van registratie. Dit is weer een extract van de gegevens en een kaartje. De wet op de landregistrade geeft heel duidelijk aan dat deze certi ficaten geen titels zijn van geregistreerde rechten en even min bewijs daarvan leveren. Het Griekse kadaster valt dus duidelijk onder het negatieve stelsel. Verder krijgen de rechthebbenden de rekening gepresenteerd. Zij zullen 70,— tot 2100,— moeten betalen. De opbrengsten kan Ktimatológio gebruiken voor haar activiteiten. Tussen het maken van de luchtfoto's in 1997 en de Eerste Registratie zijn er flink wat wijzigingen opgetreden. Uit sluitend indien bij de aangifte blijkt dat er constructies worden aangegeven die niet op de kaart staan, moeten deze worden ingemeten. Er zijn geen voorzieningen getroffen voor wijzigingen aan bestaande gebouwen. Dit is ook moeilijk omdat het merendeel zonder bouwvergunning wordt gebouwd. Verder zijn die wijzigingen meestal het optrekken van een extra verdieping op bestaande gebou wen en wijzigt er dus niets aan de vorm op de kaart. Wijzi ging van de rechtstoestand kan, indien er al aangifte heeft plaatsgevonden, alleen met een verklaring van Ktimato lógio. Helaas blijkt dit slechts theorie, want het aantal mutaties zal wel groter zijn dan het tiental verklaringen dat nu is afgegeven. Na de publicatie wordt de bijhouding eenvoudiger. Geen enkel recht kan worden gevestigd, gewijzigd of geregi streerd zonder bijvoeging van het extract van geregistreerde gegevens en de kaart. Ook is de rechtbank niet bevoegd een zaak in behandeling te nemen zonder deze gegevens. Hierdoor wordt ieder een die een recht wil verkopen of hier over voor de rechtbank een vete wil uitvechten, gedwongen om dit eerst te laten registreren. Verder moet Ypothi- kofilakio vanaf dat moment een kopie van iedere registratie doorsturen aan het onderzoekend bureau en als dat zijn taak al heeft beëindigd, aan het dan inmiddels opgerichte kadastrale kantoor. Kanttekeningen Het is te vroeg voor een analyse, maar wat kanttekeningen kunnen altijd worden geplaatst. Het lijkt een goedkope oplossing voor het krijgen van de gegevens, maar is het waarschijnlijk niet. Bij aangifte ko men de meeste mensen op het mo ment dat het hen het beste uitkomt en dat is vooral op het laatste moment. Voor het onderzoekend bureau is dit lastig en voor de opdrachtgever duur want je moet met de bemensing reke ning houden met niet geheel voorspel bare pieken en dalen die niet uit te middelen zijn. Bij het bezoeken van de (vermoedelijke) eigenaren, na uitge breide aankondiging via radio of luid sprekerwagen, kunnen de eigendoms- grenzen worden vastgelegd (dit moet toch in meer dan de helft van de ge vallen gebeuren), de gemaakte kaarten worden naverkend en hulp worden ge boden bij het invullen van de ingewik kelde aangifteformulieren. Uiteraard zal niet iedereen de gewenste gegevens op de dag van bezoek bij de hand heb ben. Die eigenaren en diegenen die buiten het gebied wonen, moeten dan maar naar het kantoor komen of de ontbrekende gegevens per post opstu ren. Vermoedelijk zal deze aanpak een veel hogere scoringkans geven (nu wordt zeventig procent verwacht), en het is vriendelijker voor het publiek. Verder zal deze werkwijze makkelijker te managen zijn; het onderzoekend bureau en niet het publiek bepaalt dan het tempo. In de huidige programma's zijn de landregistratieprojecten als een lap pendeken over het land verspreid. I999-" GEODESIA Eerste Registratie Bijhouding 480 Aangiften Programma

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 22