A kende Doenrade waar de begrenzing van een beektracé moest worden opge meten. Het waterschap wil hier een waterbufferzone realiseren, wat wil zeggen dat de eigendomsstrook moet worden verbreed. De oude begrenzing moet eerst worden opgespoord en daarna de gewenste nieuwe situatie uitgezet, waarna kan worden berekend wat moet worden aangekocht. De strook grond is bepaald niet in een plat vlak gelegen. Links wordt het gebied begrensd door enkele dure huizen, rechts loopt het land vrij steil omhoog. De landmeters Jan Vergoossen en Mark Poet hebben de oude grens al een heel eind opgespoord en wonder wel worden ze nog niet belaagd door nieuwsgierige bewoners die willen we ten hoeveel grond ze dreigen kwijt te raken. Slechts enkele herkauwende koeien kijken toe. Het volgend stuk autorijden brengt ons naar een meetploeg die een heel ander werk omhanden heeft: de bege leiding van de bouw van een groot waterleiding- en -zuiveringsstation in Beegden. Het is een vaste ploeg die hier al enkele maanden dagelijks na meet of de fundering goed wordt ge legd, waar de sleuven moeten worden gegraven voor de leidingen en waar precies (op de millimeter nauwkeurig) een volgende betonmuur moet wor den gestort. We vinden het bouwwerk vrij gemakkelijk en uit een grote stof wolk, opgeworpen door een langsrij dende kraanwagen, zien we net de landmeetploeg (Ko van Kempen en Meting in mooi Limburg (Jan Vergoossen). Bepaald geen vlak terrein (Mark Poet). René Hecker) met tachymeter op de rug en meetband in de hand onze kant uitkomen. Wat verbaasd over het gewichti ge bezoek (twee directeuren tegelijk op de stoep) keren ze gedwee om en leiden ons het bouwwerk op om daar nog een paar maten uit tje zetten. Erg moeilijk werk, legt Ko uit. Je moet op de millirheter nauwkeurig de maten uitzetten en hij wijst op een stuk ruw beton waaraan dat moet worden gerelateerd. Het is 1 ook verantwoordelijk werk benadrukt hij, want als je onderaan een paar millimeter fout zit, staat de bouw bovenin een paar decimeter verkeerd en dat kost de baas geld. We doen ons best, voegt hij er nog aan toe, maar ja, fouten maakt iedereen wel- eens. Even verdacht ik hem ervan dat hij daarvoor beter betaald zou willen I worden, maar de vrolijke uitstraling i op zijn gezicht bracht me aan het twij felen. Ko jaagt ons een aantal trappen op tot boven in de aanbouw waar hij net nog een paar maten heeft verankerd. Rondom ons wordt druk getimmerd, gezaagd en lawaai gemaakt, want op die uitgezette maten moet straks weer een nieuwe wand worden gestort. Als die er staat, kun je de doorgaande as niet meer controleren. Je moet dus op tijd de aslijnen verklikken. We dalen 485 GEODESIA 1999-11

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27