min of meer veilig af en door een (nieuwe) wolk van stof, struikelend over stapels ijzer, steen en hout en uit-stekende betonijzers zoeken we de auto weer op. John geeft toe dat het bij een project als dit niet meer gaat om grenzen uit zetten alleen, maar dat de verantwoordelijkheid voor de hele maatvoering door de aannemers bij de landmeters wordt gelegd. En de gevolgen van een verkeerde meting kunnen weieens vele malen duurder zijn dan de kosten van de meting zelf. Dat is eigenlijk niet correct, maar ja, je wil toch de opdracht wel krijgen. Een kwestie van goed verze keren dus. Soms loopt een schadeclaim goed af, vertelt John. Bijvoor beeld laatst in Duitland waar een vrouwelijke landmeter (AnneMarie) een ongeval zou hebben veroorzaakt. Het was erg warm weer en er moesten zware stenen worden ge plaatst. AnneMarie had zich naar het werk en de tempera tuur gekleed in T-shirt en korte broek. Tijdens die arbeid knalden achter haar plotseling twee auto's op elkaar. Anne Marie kreeg de schuld, ze zou de aandacht van de chauffeurs hebben afgeleid. Maar die vlieger ging niet op- Om alle opdrachten voor de verschil lende opdrachtgevers goed te kunnen uitvoeren moet in verschillende pro gramma's worden gewerkt. Dat wil zeggen dat er onder andere wordt ge werkt in AutoCAD, GeoCAD, Small- world, GIJAP, Delphy en Sicad. Voor een demonstratie van al die program ma's hebben we geen tijd meer. Wel is er nog even tijd om uit te leggen hoe gevaarlijk het landmeterswerk soms kan zijn, buiten in ieder geval. Het overkwam vorig jaar een meetploeg die metingen aan een beek in België moest verrichten. Het was geen gewo ne beek, maar één van twintig meter We vervolgen onze zwerftocht door Limburg. De weg naar Posterholt weet Theo zonder kaart te vinden. Onderweg leer ik nog een heleboel over maatvoering, verantwoorde lijkheid, verzekering en de gevolgen van gemaakte fouten. Het is duidelijk dat het leiden van een bedrijf niet ophoudt bij de kennis van de geodesie en het bijbehorend instru mentarium. Het verkrijgen van opdrachten, het maken van redelijke winst en het kunnen blijven werken in een over spannen markt, waar men altijd de beste wil hebben voor de laagste prijs, is een verhaal apart. De middag is al een heel eind om als we het kantoor berei ken. De meeste medewerkers zijn al naar huis. Achter de computer zijn John Rayer en Thei Moors nog bezig met het afmaken van een karwei. Op het beeldscherm van John prijkt een overzicht van een wegprofielmeting van een nieuw aan te leggen weg. Om de twintig meter is een Begeleiding vari een groot bouw werk (Ko van Kempen). Hoog bezoek: directeuren dragen een blauwe helm, werkers een witte. dwarsprofiel gemeten en uit al die me tingen is een totaaloverzicht gemaakt. In blauw is het oorspronkelijke maai veld (de nulsituatie) aangegeven, in groen de situatie nadat de cunets zijn uitgegraven en in rood toen die weer waren opgevuld met zand. Uit die drie metingsresultaten wordt het grondver zet berekend, de hoeveelheden die zijn afgegraven en bijgestort. Quantity sur vey heet dat onderdeel van de bewer king de laatste tijd. I999-11 GEODESLA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28