breed en zeven meter diep. Er zat een flinke stroom in het water, wat pas op viel toen de motor van de boot afsloeg. Onbestuurbaar werd de boot meege sleurd met de stroom en voerde de meetploeg langs grillige uitsteeksels en onder bruggen door, waar maar net kon worden ontkomen aan een ont hoofding. Ergens, ver weg van het werk kwam de boot tot stilstand. De schade bleef beperkt tot schrik, tijd verlies en natte kleren. In de kamer van de voormalige ge meentesecretaris zetten we ons nog even neer om het beeld van Geomij af te ronden. De historie is onderweg al aardig belicht. Theo geeft nog een uitleg van de huidige werkzaamheden ter weerzijden van de landsgrenzen. In Duitsland zijn dat de eerderge noemde ruilverkavelingswerkzaamhe den die hoofdzakelijk plaatsvinden in zogenaamde aanpassingsinrichtingen. In België worden voornamelijk metin gen van beken, waterlopen en riole ringssystemen uitgevoerd en in Neder land pakken we alles aan waar de geo deet zich kan waarmaken, zegt Theo. Daarvan hebben we al een heleboel ge zien en John voegt er nog de deforma tiemetingen aan toe. Merkwaardiger wijs ontbreekt in Nederland het land- inrichtingswerk vrijwel geheel. Maar misschien komt dat nog wel, want vol gens sommigen zit de landinrichting weer in de lift. John Rayer bezig met berekening grondverzet. Aslijn uitzetten. En de toekomst van Theo Fakkert? Die gaat fietsen, want daarvoor heeft hij tot nu toe weinig tijd gehad. Dat zal dan niet meevallen in die heuvels, maar ja, haast heeft hij dan niet meer. Af en toe nog eens de Vaalserberg op om vanaf het Drielandenpunt naar zijn voormalige werkgebieden te kijken. Met veel genoegen, zeker niet met weemoed. En waar al dat fietsen oók wel goed voor is Theo: je kunt er goed mee leren kaartlezen. En dat is ook niet weg. Gissen naar de toekomst Omdat John het bedrijf de toekomst in moet leiden, is zijn visie daarop van belang, met name de vraag of de auto matisering nog tot verdere versnelling en vereenvoudiging kan leiden. John schetst eerst de huidige situatie en om schrijft hoe gemakkelijk het werk al is geworden als gevolg van die automati sering. Je krijgt de meting op een Geodesy with a lot of boundaries The Geomij company started in the eighties. The first jobs were demarcating property bounderies in land reallocation areas. In a period of 20 years it increased to a company of 75 surveyors working in three different countries. The kind of activities has still a lot to do with (re) construction of boun daries but the tools are very different. meetkaartje binnen, dat wordt uitgelezen en je hebt de hele meting digitaal. Je gobit het door een vereffeningspakket en je hebt je standplaat$. Dan reken je de punten uit en zo krijg je een geografisch plaatje waarvan je een plotje kunt maken. Dan nog wat naverkennen met de pencomputer in het terrein en aanvullpn wat nodig is. Zo kun je met behulp van de huidige techniek, zonder veel handwerk alle zaken berekenen die je nodig hebt. En de toekomst? Dat wordt GISsen, zegt John. Blijft het sneller en beter gaanj? Is het eind van de opmars van de automatisering al in zicht? Daar gelooft hij niets van. Net zoals de wereldrecords in de sport blijven sneuvelen, zo zul len steeds betere en snellere computers de geodeet van meer mogelijkheden en meer werk voorzien, denkt hij. Een tachymeter met ingebouwde GPS-ontvanger misschien en natuurlijk toenemende GIS-producten. Veel meer in stanties zullen de mogelijkheden van GIS ontdekken en daar vloeit vast meer werk uit. Het is onjuist te beweren dat automatisering arbeidsplaatsen kost. Het werk gaat sneller, maar ook beter. Veel oninteressant werk wordt machinaal gedaan en de mensen krijgen er beter werk voor terug. Automatisering kost geen banen, het creëert nieuw werk. En dat is goed voor ons allemaal. GEODESIA 1999-11 Summary 487

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 29